Dane dotyczące jakości gleby są gromadzone z wykorzystaniem odbiornika GPS, a stan wzrostu roślin oceniany z wykorzystaniem czujnika optycznego.
System ISARIA umożliwia rolnikowi uzyskanie optymalnego plonu przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów w związku z możliwością dostosowania ilości nawozu do wymogów uprawy.
Kluczowym składnikiem systemu jest urządzenie montowane w przedniej części instalacji hydraulicznej ciągnika.
Inżynierowie firmy Fritzmeier celowo zrezygnowali z układu hydraulicznego.
„Bardzo często w przedniej części ciągnika nie ma żadnych wolnych przyłączy hydraulicznych. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wprowadzenie siłowników elektrycznych” – wyjaśnia Johan Janker, inżynier rozwoju w Fritzmeier Umwelttechnik.
Przez cały czas dostępne jest zasilanie prądem elektrycznym czujników. Inną zaletą systemu elektrycznego zdaniem Jankera jest jego gotowość eksploatacyjna.
„Urządzenie jest wykorzystywane sezonowo, a przestoje mogą być bardzo długie”.
Układy hydrauliczne mogą nie funkcjonować prawidłowo w przypadku eksploatacji sezonowej. Siłowniki elektryczne LINAK praktycznie nie wymagają konserwacji i są zawsze gotowe do pracy. Za sterowanie ich pracą odpowiada elektronika systemu ISARIA. Jest to rozwiązanie nie tylko oszczędne, ale także niezwykle praktyczne.
Siłowniki LINAK z serii LA36 bardzo trudno przeciążyć. Do swobodnego obracania czujników wymagany jest udźwig 4000 N. Siłownik LA36 zapewnia udźwig do 10 000 N.
Dla inżynierów z firmy Fritzmeier ważniejsza od udźwigu była wytrzymałość.
„W ramach testów klimatycznych siłowniki sprawdzane są pod kątem niezawodności w skrajnych temperaturach oraz w warunkach gwałtownych zmian temperatury” – wyjaśnia Søren Hother Rasmussen, dyrektor zarządzający w LINAK GmbH.
„Niektóre siłowniki sprawdzane są wielokrotnie w temperaturach od +100°C do -30°C. Narażane są także na działanie wielu środków chemicznych”.
Oprócz zalet w obszarach integracji i wytrzymałości Janker dostrzega jeszcze jeden atut: zdolność do samoblokowania. Po rozłożeniu siłownik nie wymaga dostarczenia dodatkowej energii. Zawdzięcza to zdolności do samoblokowania się wrzeciona.
Szczególnie przydatne właściwości wykazują siłowniki elektryczne w obszarze integracji z istniejącymi układami elektronicznymi. W przypadku rozwiązania hydraulicznego uzyskanie informacji zwrotnej na temat położenia wymaga wprowadzenia dodatkowych modułów.
Johann Janker dostrzega ogromny potencjał dla wykorzystania elektrycznych systemów regulacji położenia w branży rolniczej.
„Wiele rozwiązań hydraulicznych już dziś można zastąpić elektrycznymi, które zapewniają prostą obsługę i integrację. Systemy elektryczne będą coraz popularniejsze” – przewiduje Johann Janker.
Konstrukcja nowego systemu ISARIA firmy Fritzmeier Umwelttechnik wymagała zastosowania strategii długofalowej nie tylko w odniesieniu do technologii czujników i przetwarzania danych, ale także niezawodności mechanicznej i regulacji.
Napędy elektryczne oferują wiele potencjalnych zastosowań oraz prostą integrację.
Skontaktuj się z segmentem LINAK TECHLINE, aby uzyskać szczegółowe parametry techniczne i poznać jeszcze więcej rozwiązań siłownikowych na potrzeby rozrzutników oraz innych rozwiązań rolniczych.