Skontaktuj się z Nami Tutaj
Referencje klientów

Rolnictwo precyzyjne z LINAK

Firma Fritzmeier Umwelttechnik opracowała we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Monachium system oceny potencjału plonów oraz analizy wzrostu roślin.

Przykład realizacji: rolnictwo precyzyjne

Dane dotyczące jakości gleby są gromadzone z wykorzystaniem odbiornika GPS, a stan wzrostu roślin oceniany z wykorzystaniem czujnika optycznego.

System ISARIA umożliwia rolnikowi uzyskanie optymalnego plonu przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów w związku z możliwością dostosowania ilości nawozu do wymogów uprawy.

Kluczowym składnikiem systemu jest urządzenie montowane w przedniej części instalacji hydraulicznej ciągnika.

Inżynierowie firmy Fritzmeier celowo zrezygnowali z układu hydraulicznego.

Bardzo często w przedniej części ciągnika nie ma żadnych wolnych przyłączy hydraulicznych. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wprowadzenie siłowników elektrycznych” – wyjaśnia Johan Janker, inżynier rozwoju w Fritzmeier Umwelttechnik.

Przez cały czas dostępne jest zasilanie prądem elektrycznym czujników. Inną zaletą systemu elektrycznego zdaniem Jankera jest jego gotowość eksploatacyjna. 

Urządzenie jest wykorzystywane sezonowo, a przestoje mogą być bardzo długie”.

Układy hydrauliczne mogą nie funkcjonować prawidłowo w przypadku eksploatacji sezonowej. Siłowniki elektryczne LINAK praktycznie nie wymagają konserwacji i są zawsze gotowe do pracy. Za sterowanie ich pracą odpowiada elektronika systemu ISARIA. Jest to rozwiązanie nie tylko oszczędne, ale także niezwykle praktyczne.

Siłowniki LINAK z serii LA36 bardzo trudno przeciążyć. Do swobodnego obracania czujników wymagany jest udźwig 4000 N. Siłownik LA36 zapewnia udźwig do 10 000 N.

Dla inżynierów z firmy Fritzmeier ważniejsza od udźwigu była wytrzymałość.

W ramach testów klimatycznych siłowniki sprawdzane są pod kątem niezawodności w skrajnych temperaturach oraz w warunkach gwałtownych zmian temperatury” – wyjaśnia Søren Hother Rasmussen, dyrektor zarządzający w LINAK GmbH.

Niektóre siłowniki sprawdzane są wielokrotnie w temperaturach od +100°C do -30°C. Narażane są także na działanie wielu środków chemicznych”.

Oprócz zalet w obszarach integracji i wytrzymałości Janker dostrzega jeszcze jeden atut: zdolność do samoblokowania. Po rozłożeniu siłownik nie wymaga dostarczenia dodatkowej energii. Zawdzięcza to zdolności do samoblokowania się wrzeciona.

Szczególnie przydatne właściwości wykazują siłowniki elektryczne w obszarze integracji z istniejącymi układami elektronicznymi. W przypadku rozwiązania hydraulicznego uzyskanie informacji zwrotnej na temat położenia wymaga wprowadzenia dodatkowych modułów.

Johann Janker dostrzega ogromny potencjał dla wykorzystania elektrycznych systemów regulacji położenia w branży rolniczej. 

Wiele rozwiązań hydraulicznych już dziś można zastąpić elektrycznymi, które zapewniają prostą obsługę i integrację. Systemy elektryczne będą coraz popularniejsze” – przewiduje Johann Janker.

Konstrukcja nowego systemu ISARIA firmy Fritzmeier Umwelttechnik wymagała zastosowania strategii długofalowej nie tylko w odniesieniu do technologii czujników i przetwarzania danych, ale także niezawodności mechanicznej i regulacji.

Napędy elektryczne oferują wiele potencjalnych zastosowań oraz prostą integrację.

Skontaktuj się z segmentem LINAK TECHLINE, aby uzyskać szczegółowe parametry techniczne i poznać jeszcze więcej rozwiązań siłownikowych na potrzeby rozrzutników oraz innych rozwiązań rolniczych.

Rozwiązania na bazie elektrycznych siłowników liniowych segmentu LINAK TECHLINE do maszyn rolniczych play-icon

Rozwiązania na bazie elektrycznych siłowników liniowych segmentu LINAK TECHLINE do maszyn rolniczych

Niezniszczalne play-icon

Niezniszczalne

Pliki

Więcej o maszynach rolniczych

W folderze opisano rozwiązania, jakie od ponad 25 lat powstają w LINAK na potrzeby wielu zastosowań w rolnictwie.

Przegląd produktów TECHLINE

Odkryj szeroki wybór wytrzymałych produktów o dużej mocy z segmentu TECHLINE. Produkty te zapewniają najwyższą trwałość i niezawodność na potrzeby eksploatacji w trudnych warunkach.

Broszura poświęcona testom w LINAK

Każdy podzespół siłownika poddawany jest serii testów przeprowadzanych w centrum badawczym LINAK. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w folderze.

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Kontakt