Skontaktuj się z Nami Tutaj

Historia

Wszystko zaczęło się od usprawnienia wózka inwalidzkiego niepełnosprawnego kolegi.

O firmie LINAK

W 1976 r. Bent Jensen, świeżo upieczony inżynier, przejął od ojca rodzinną firmę znaną wówczas pod nazwą Christian Jensen & Sons. Założona w 1907 r. jeszcze przez dziadka firma niewiele się od tego czasu zmieniła. Asortyment produkcyjny zakładu obejmował koła pasowe płaskie, koła pasowe klinowe, młyny i piece kuźnicze.

Jako młody absolwent Bent Jensen zupełnie inaczej wyobrażał sobie swoją przyszłą karierę, lecz zdołał przełamać w sobie opór. Ostatecznie wraz z żoną Lene zdecydował się poświęcić pięć lat na unowocześnienie i usprawnienie działalności.

Pomysł na nowy produkt pojawił się, gdy Bent Jensen pracował nad sposobem usprawnienia wózka inwalidzkiego swojego niepełnosprawnego kolegi ze studiów. Tak powstał pierwszy elektryczny siłownik liniowy.

Bent Jensen uznał pomysł za tak dobry, że postanowił dalej go udoskonalić. Niecały rok później, w 1979 r., powstał pierwszy prototyp. Po otrzymaniu pierwszego dużego zamówienia na 2000 sztuk siłowników do sieczkarni samojezdnych Jensen wiedział już, że obrał właściwy kierunek.

Od 1984 r. firma nosi nazwę LINAK, która jest skrótem od „Lineær Aktuator” (siłownik liniowy). Dziś elektryczne siłowniki liniowe LINAK cały czas znajdują zastosowanie w coraz to nowych dziedzinach.

1907
Christian Jensen zakłada warsztat.
W duńskim mieście Nordborg kowal Christian Jensen otwiera własny zakład. Firma zatrudnia siedem osób, które produkują różnego rodzaju narzędzia i akcesoria, głównie do maszyn rolniczych.

1976
Wnuk Christiana Jensena Bent Jensen przejmuje pałeczkę.
Bent Jensen pełni funkcję prezesa firmy, której asortyment produkcyjny obejmuje koła pasowe płaskie, koła pasowe klinowe, młyny i piece kuźnicze. Jednak młody absolwent inżynierii mechanicznej postanawia mierzyć wyżej i ostatecznie decyduje się poświęcić pięć lat na unowocześnienie produkcji i opracowanie nowych produktów, które pozwolą na rozwinięcie działalności w przyszłości.

1979
Opracowanie pierwszego siłownika elektrycznego
Po roku pracy nad projektem Bent Jensen tworzy pierwszy elektryczny siłownik liniowy LA30, który początkowo jest wykorzystywany głównie w maszynach rolniczych.

1982
Pierwsze duże zamówienie na siłownik
Po okresie niewielkich zamówień od drobnych klientów w Danii firma otrzymuje pierwsze duże zlecenie na LA30: Firma Taarup Maskinfabrik (obecnie Kverneland Group) zamawia 2000 sztuk siłowników LA30 do maszyn rolniczych.

1984
Firma zmienia nazwę na LINAK®
Właściciel Bent Jensen podejmuje decyzję o zmianie nazwy rozwijającej się firmy na LINAK, która jest skrótem od słów „Lineær Aktuator” (siłownik liniowy). Nowa nazwa lepiej pasuje do nowego profilu firmy.

1985
Pierwsze biuro firmy LINAK poza Danią
Po kilku latach współpracy ze szwedzką hurtownią Bent Jensen postanawia otworzyć w Sztokholmie oddział LINAK Scandinavia AB.

1988
Wprowadzenie elektroniki
Firma LINAK otwiera swój pierwszy dział elektroniki, aby przede wszystkim opracowywać skrzynki kontrolne do siłowników wykorzystywanych w łóżkach szpitalnych.

1990
Kompletny system siłowników dla szpitali i branży opieki medycznej
Firma LINAK po raz pierwszy prezentuje kompletny system siłowników do zastosowań w opiece medycznej. System składa się ze skrzynki kontrolnej CB10, siłowników LA32 i LA28 oraz panelu obsługowego. System zawiera zasilanie awaryjne z akumulatora, co ustanawia nowe standardy wyposażenia łóżek szpitalnych.
Firma rozwija się, co wiąże się z potrzebą tworzenia kolejnych oddziałów. Nowe biura handlowe zostają otwarte w Wielkiej Brytanii i Danii, a 1 listopada także w Niemczech.

1993
Na rynek trafia skrzynka kontrolna LINAK z oprogramowaniem.
Skrzynka kontrolna CB10 jest wyposażona w oprogramowanie. W sprzedaży dostępne są modele: CB10M, CB10P i CB10MP.
Nieco później swoją premierę ma kompaktowy siłownik LA12.
Zostają otwarte dwa kolejne oddziały: w kwietniu w Holandii, a w grudniu w Australii.

1994
Powstaje oddział w USA
Aby wzmocnić swoją pozycję na rynku amerykańskim, firma LINAK otwiera oddział w Louisville w stanie Kentucky. Pierwszym zadaniem nowego oddziału jest zbudowanie sieci sprzedaży.

1995
Na rynku pojawia się pierwszy siłownik JUMBO®
Firma LINAK wprowadza na rynek system JUMBO™, skonstruowany specjalnie pod kątem zastosowań w podnośnikach pacjenta.
Zostaje otwarty oddział LINAK w Belgii, a nieco później w lipcu we Francji — głównie na potrzeby obsługi producentów oryginalnego sprzętu dla sektora opieki medycznej.

1996
Finlandia staje się bramą na rynki północno-wschodnie
Z myślą o obsłudze klientów na rynku fińskim, a następnie także krajów bałtyckich, Rosji, Białorusi i Ukrainy fiński oddział LINAK OY otwiera centrum biurowo-magazynowe w pobliżu Helsinek.
Na rynek zostają wprowadzone siłownik liniowy LA31 i skrzynka kontrolna CB9, które natychmiast stają się wyznacznikiem nowych standardów cichej pracy.

1997
Nowy siłownik LA34 zapewnia dużą moc i bezgłośny napęd
Z myślą o zwiększeniu funkcjonalności podnośników pacjenta i innych rozwiązań w opiece szpitalnej firma LINAK wprowadza do sprzedaży siłownik LA34. Ustanawia on nowe standardy trwałości i niskiego poziomu hałasu oraz wprowadza kilka nowych funkcji w zakresie bezpieczeństwa.
W lutym zostaje otwarty pierwszy oddział firmy na Dalekim Wschodzie — w Malezji.
We wrześniu działalność rozpoczyna norweski oddział w Drammen.

1998
Powstaje pierwszy system do biurek
Wraz z wprowadzeniem na rynek kolumny biurkowej DL1 powstaje pierwszy kompletny system siłowników do biurek.

1999
Pierwszy zakład produkcyjny poza granicami Danii
Bezpośrednią konsekwencją dynamicznego rozwoju rynku amerykańskiego jest otwarcie przez firmę LINAK zakładu produkcyjnego w Louisville w stanie Kentucky.
W lipcu kilka kilometrów na południe od Mediolanu powstaje włoski oddział LINAK.

2000
LINAK otrzymuje Królewskie Odznaczenie Honorowe
W czerwcu firma LINAK otrzymuje odznaczenie honorowe im. Króla Fryderyka IX za wyjątkowe zasługi dla duńskiego eksportu i znaczące sukcesy na wymagających rynkach.
LINAK otrzymuje także prestiżowy tytuł pracodawcy roku przyznawany przez SID — największy duński związek zawodowy.
Powstają trzy kolejne oddziały: w Barcelonie (Hiszpania), w Katowicach (Polska) i w Auckland (Nowa Zelandia).

2001
Gazela Roku
Firma LINAK otrzymuje nagrodę Gazeli Roku, przyznawaną przez duński dziennik finansowy Børsen.
Na rynek trafiają nowe produkty, w tym m.in. przeznaczony do zabudowy siłownik do biurek DB1 oraz panel nożny FS2 do zastosowań w opiece medycznej.

2002
Powstaje pierwszy segment LINAK
Rozwój działalności w obszarze biurek z regulacją wysokości prowadzi do utworzenia pierwszego wyspecjalizowanego segmentu: DESKLINE®.
Segment DESKLINE wprowadza na rynek system DESKPOWER™, który składa się z kolumn podnoszących DL4 i DB4, skrzynki kontrolnej CBD4 i panelu obsługowego DPA. System ten wyznacza nowe standardy w zakresie niskiego poziomu hałasu, dużej prędkości niezależnie od obciążenia oraz długiego skoku. Kolumna DL4 jest dostępna we wszystkich kolorach z palety RAL.
We wrześniu otwarty zostaje szwajcarski oddział LINAK w Zurychu.

2003
LINAK intensyfikuje działania w Japonii
Po dziesięcioletniej współpracy z japońskimi hurtowniami firma LINAK otwiera swój własny niezależny oddział w Japonii.
Opracowany zostaje siłownik podwójny TWINDRIVE®, który zapewnia jeszcze bardziej płynny i komfortowy ruch w łóżkach wypoczynkowych.

2004
Oddział LINAK US przeżywa dynamiczny rozwój
Zakład produkcyjny w Louisville w stanie Kentucky zostaje rozbudowany o kolejne 7000 m². Oznacza to ponad dwukrotne powiększenie powierzchni produkcyjnej, tak aby móc nadążyć za rosnącym popytem.
Segment DESKLINE® wprowadza sześć nowych produktów. Wśród nich jest panel DP1C z funkcją pamięci.
Powstają biura handlowe w Chinach i Czechach.

2005
Narodziny technologii OpenBus™ i otwarcie nowego oddziału w Brazylii
Z myślą o podniesieniu funkcjonalności rozwiązań, wprowadzeniu nowych funkcji i zapewnieniu zaawansowanego systemu kontroli ruchu w zastosowaniach medycznych, firma LINAK opracowuje i wprowadza na rynek magistralę komunikacyjną OpenBus™.
Do sprzedaży trafia mocny siłownik LA36 z segmentu TECHLINE®.
Firma LINAK otwiera brazylijski oddział w São Paulo.

2006
LINAK otwiera nową fabrykę w Chinach.
Pierwsze siłowniki (LA27) opuszczają nowy zakład produkcyjny LINAK w chińskim Shenzhen.
W maju otwarty zostaje oddział w Turcji.
Segment MEDLINE® & CARELINE® wprowadza na rynek model CB20 — pierwszą skrzynkę kontrolną z magistralą komunikacyjną OpenBus.

2008
Rusza produkcja na Słowacji.
W styczniu firma LINAK otwiera swój czwarty zakład produkcyjny. Tym razem na Słowacji, w miejscowości Preszów (Prešov).

2010
LINAK inicjuje projekt ekologiczny
W celu podniesienia świadomości ekologicznej, ograniczenia do minimum poziomu emisji CO₂ z własnej działalności i w rezultacie ograniczenia zużycia energii firma LINAK ogłasza plan budowy parku fotowoltaicznego z zastosowaniem systemu nadążnego LINAK.
Firma LINAK wprowadza technologię ZERO™, która zapewnia redukcję zużycia energii w trybie gotowości z 1–2 W do 0,1 W.

2011
Zaczyna działać biuro LINAK w Rosji
Latem firma LINAK otwiera oddział w Rosji.

2012
LiNAK wprowadza rozwiązanie na bazie siłowników do paneli solarnych
LINAK TECHLINE® wprowadza na rynek siłownik LA37, stworzony z myślą o zastosowaniach na zewnątrz, takich jak np. elektrownie słoneczne.
W maju firma LINAK otwiera południowokoreański oddział w Seulu.

2013
Wprowadzona zostaje nowa funkcja bezpieczeństwa do siłowników do biurek
Segment DESKLINE® wprowadza na rynek technologię PIEZO™ — system antykolizyjny do biurek i blatów roboczych.
Firma LINAK otwiera nowy oddział w austriackiej miejscowości Brunn am Gebirge.

2014
LINAK zwiększa zaangażowanie w sprawę zmian klimatycznych
W siedzibie głównej firmy LINAK w Danii zainstalowanych zostaje 2,8 tys. ogniw fotowoltaicznych, co zwiększa udział zielonej energii w całkowitym bilansie energetycznym firmy o 16%. LinAK ogłasza plan osiągnięcia neutralności węglowej do 2029 roku.
Firma LINAK przenosi produkcję do większego zakładu w słowackim Preszowie. Segment DESKLINE® wprowadza na rynek rozwiązanie LINAK Desk Control™ — aplikację łączącą komputer użytkownika z jego biurkiem, której zadaniem jest przypominanie użytkownikowi o potrzebie zmiany pozycji podczas pracy z siedzącej na stojącą.
Założyciel firmy Bent Jensen otrzymuje z rąk królowej Małgorzaty II tytuł szlachecki.

2015
Wprowadzony zostaje system Kick & Click™ oraz całkowicie nowa platforma skrzynek kontrolnych.
Firma LINAK prezentuje system montażu do ramy biurka: Kick & Click™. Nowy system pozwala skrócić czas montażu biurka z regulacją wysokości o połowę.
Na rynek zostaje wprowadzona nowa platforma skrzynek kontrolnych (serie CA i CO) do zastosowań w szpitalach i placówkach opieki medycznej. Nowe rozwiązania są bardziej przyjazne z punktu widzenia obsługi logistycznej, zgodne ze światowymi normami oraz prostsze w obsłudze i integracji.
Firma LINAK zatrudnia dwutysięcznego pracownika.

2017
Otwarcie budynku Round II siedziby głównej
Na terenie LINAK w Guderup, w Danii, zostaje otwarty drugi budynek firmy. Round II zapewnia więcej przestrzeni dla rozwijających się potrzeb firmy, automatyzacji produkcji oraz zwiększonej działalności grupy.

2018
Rozszerzenie produkcji na Słowację i USA
Firma LINAK otwiera duży zakład produkcyjny w Louisville, Kentucky. Po koniec roku rozpoczyna się rozwój słowackiego zakładu w Preszowie.

2019
40-lecie pierwszego siłownika LINAK®
Przez 40 lat założyciel i właściciel firmy LINAK Bent Jensen i jego żona Lene Jensen stworzyli ponad 2400 miejsc pracy oraz zapewnili stały wzrost i innowacje w jednej z najlepiej zarządzanych firm w Danii.

W listopadzie Bent Jensen otrzymuje Honorową Nagrodę Przedsiębiorcy Roku 2019 przyznawaną przez komisję EY Entrepreneur of the Year za tworzenie miejsc pracy i niestrudzoną walkę o rodzinne przedsiębiorstwa w Danii.