Skontaktuj się z Nami Tutaj
Referencje klientów

Miedema: Lepsze procedury robocze dzięki siłownikom elektrycznym LINAK

Holenderski producent maszyn Miedema* oferuje rolnikom kompletny program uprawy ziemniaka obejmujący wszystkie czynności: od przygotowania gleby i sadzenia, przez czyszczenie, aż po składowanie i sortowanie produktu.

Przykład realizacji: lepsze procedury robocze
Uprawa ziemniaka nakłada na maszyny poważne wymagania w zakresie:
  • wytrzymałości,
  • wydajności,
  • trwałości.

Elementy robocze sadzarki oraz odstępy między sadzonkami muszą zostać dobrane pod katem optymalizacji zbioru i wielkości ziemniaka. Elementy robocze sadzarki powinny być indywidualnie włączane i wyłączane. Odpowiedzialny za to mechanizm może zostać zautomatyzowany za pomocą dwóch elektrycznych siłowników regulacyjnych LINAK

Są one bezpośrednio podłączone do układu sterowania, a ich obsługa prowadzona jest za pomocą panelu dotykowego w kabinie traktora.

Inżynierowie z firmy Miedema wykorzystali siłowniki elektryczne na potrzeby wyłączania rzędów. Inaczej niż ma to miejsce w przypadku systemów hydraulicznych, integracja napędu elektrycznego jest dużo prostsza i znacznie tańsza. W systemie hydraulicznym konieczne jest wprowadzenie dwóch połączeń. W przypadku siłownika elektrycznego konieczne jest tylko jedno. 

System na bazie siłowników elektrycznych zbudowany jest z mniejszej liczby podzespołów, przez co jest znacząco tańszy” – wyjaśnia Christiaan Poot, kierownik ds. wsparcia technicznego w Miedema. Częścią systemu są siłowniki regulacyjne LA12 o wysokim stopniu szczelności.

Siłowniki muszą wykazywać odporność nie tylko na drgania, ale także na działanie pyłu i wilgoci. Za wyborem siłownika LA12 przemawiają także jego kompaktowe rozmiary.

Tam, gdzie to możliwe, staramy się zastąpić systemy hydrauliczne elektrycznymi. Siłowniki elektryczne nie wykazują problemów związanych z nieszczelnością. Dużo prostsza jest także ich konserwacja” – wyjaśnia Christiaan Poot.

Precyzyjna regulacja położenia rolki na potrzeby czyszczenia
Po zakończeniu zbioru rozpoczyna się pierwszy etap czyszczenia. W ofercie firmy Miedema znajdują się także stoły załadowcze do materiałów masowych wyposażone – w zależności od zastosowania – w jednostki czyszczące i sortujące z różnego rodzaju rolkami. Standardowo stoły załadowcze do materiałów masowych wyposażone są w jeden zestaw rolek czyszczących.

Ziemniaki mogą być także sortowane według rozmiaru, a wówczas wprowadzany jest drugi zestaw rolek. Do tej pory regulacja odstępów między rolkami odbywała się ręcznie z wykorzystaniem korby. Obrót korby wprawiał w ruch dwa drążki, które przemieszczały sześć, siedem lub osiem równoległych rolek. Niestety zanieczyszczenia często powodowały blokowanie mechanizmu ruchu drążków. Przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej odległości między rolkami mogło także spowodować uszkodzenie drążków.

W ofercie firmy Miedema znajduje się obecnie mechanizm elektrycznej regulacji położenia rolek dostępny za niewielką dopłatą. 

Regulacja położenia rolek za pomocą siłownika LA35

Dwa siłowniki elektryczne LINAK zapewniają precyzyjną regulację odstępu między rolkami w zakresie od 5 do 65 mm. Gwarancją ochrony mechanizmu przed uszkodzeniem jest precyzja regulacji zapobiegająca powstawaniu nadmiernych obciążeń. 

Dzięki komunikacji między dwoma siłownikami elektrycznymi LINAK działają one w układzie równoległym, co stanowi ogromny atut w kontekście potrzeby uzyskania równych odstępów między rolkami czyszczącymi i sortującymi na odcinku 2,4 m.

Elektryczna regulacja zapewnia także dodatkowy komfort.

Z naszego doświadczenia wynika, że elektryczna regulacja zapewnia ogromne oszczędności czasu. Przeprowadzana jest wygodnie i szybko. Czyszczenie przebiega bez żadnych przeszkód” – wyjaśnia holenderski rolnik Henry van der Woerd.

W stole wyładowczym do materiałów masowych MH 241 wykorzystano siłowniki LINAK serii LA35. Dzięki sile udźwigu do 6000 N oferują one dostatecznie wysoką moc, aby umożliwić regulację całego mechanizmu rolek. Wytrzymała aluminiowa obudowa sprawia, że siłownik doskonale sprawdza się w ciężkich warunkach i w obecności pyłów.

W przypadku firmy Miedema wprowadzenie opcji elektrycznej regulacji rolek przyniosło ogromne dodatkowe korzyści dla użytkownika. Innowacje tego rodzaju stanowią dla firmy Miedema szansę na wzmocnienie pozycji na rynku producentów sprzętu do upraw ziemniaka.

Skontaktuj się z segmentem LINAK TECHLINE , aby uzyskać szczegółowe parametry techniczne i poznać jeszcze więcej rozwiązań siłownikowych na potrzeby kombajnów oraz innych maszyn rolniczych.

*W październiku 2017 firma Miedema zmieniła nazwę na Dewulf.
Niezniszczalne play-icon

Niezniszczalne

Zintegrowany sterownik i magistrala komunikacyjna oferują możliwość monitorowania pracy siłowników od momentu ich podłączenia play-icon

Zintegrowany sterownik i magistrala komunikacyjna oferują możliwość monitorowania pracy siłowników od momentu ich podłączenia

Pliki

Więcej o maszynach rolniczych

W folderze opisano rozwiązania, jakie od ponad 25 lat powstają w LINAK na potrzeby wielu zastosowań w rolnictwie.

Przegląd produktów TECHLINE

Odkryj szeroki wybór wytrzymałych produktów o dużej mocy z segmentu TECHLINE. Produkty te zapewniają najwyższą trwałość i niezawodność na potrzeby eksploatacji w trudnych warunkach.

Broszura poświęcona testom w LINAK

Każdy podzespół siłownika poddawany jest serii testów przeprowadzanych w centrum badawczym LINAK. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w folderze.

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Kontakt