Opracowany przez specjalistów z Instytutu Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Hohenheim, Phoenix to wszechstronny i innowacyjny robot, który potrafi z dużą precyzją pielić i spulchniać glebę między rzędami roślin przy pomocy ważącej 100 kg kopaczki.
W odróżnieniu jednak od większości innych maszyn pielących, obsługa robota odbywa się tylko przy pomocy joysticka. Gdy kopaczka znajdzie się w położeniu górnym, Phoenix przesunie się do następnego miejsca, gdzie zostanie ona opuszczona ponownie. System regulacji jest ukryty w tylnej części robota, a mocne siłowniki LA36 LINAK® zapewniają automatyczne podnoszenie i opuszczanie kopaczki.
Swoboda ruchu i pełna funkcjonalność przez cały dzień
Robot jest wyposażony w akumulator, który zapewnia 8 godzin pracy bez ładowania. Układ ruchu składa się z trzech siłowników LA36, z których jeden odpowiada za podnoszenie (4500 N), drugi za przechylanie (2600 N), a trzeci za przemieszczanie boczne (1700 N) narzędzia roboczego. Wszystkie siłowniki są sterowane za pośrednictwem magistrali CAN. Po dotarciu do końca rzędu, Phoenix podnosi i obraca element roboczy. Potrafi także reagować na zmiany w otoczeniu. Na przykład wtedy, gdy obsada w rzędach roślin nie biegnie w linii prostej. W ten sposób umożliwia pielenie w rosnących rzędowo uprawach.
Korzyści płynące ze stosowania urządzeń z napędem elektrycznym
Zdaniem Davida Reisera, dyplomowanego inżyniera z Uniwersytetu Hohenheim, wiele przemawiało za zastosowaniem w projekcie siłowników elektrycznych LINAK.
„Stosunek masy pojazdu do parametrów siłownika jest idealny. Robot jest pojazdem elektrycznym zasilanym akumulatorowo. Z tego powodu zastosowanie tu systemu hydraulicznego nie było ani właściwe ani konieczne. Ponadto siłowniki liniowe oferują możliwość regulacji bezpośredniej i liniowej.“
Według Reisera, dużą zaletą jest możliwość sterowania ruchem siłowników LINAK za pośrednictwem magistrali CAN. Jest to warunek konieczny skutecznej komunikacji wewnętrznej robota. Siłownik jest zintegrowany z magistralą komunikacyjną CAN i dzięki temu może przemieścić się do ściśle określonego położenia. Stwarza to programistom więcej możliwości oraz zapewnia precyzyjną kontrolę nad pracą systemu.
Ponadto możliwość sterowania siłownikami z dokładnością w zakresie milimetrów pozwala sterować pracą akcesorium roboczego przy pomocy systemu automatycznej zmiany. Wymagane dane dotyczące położenia są określane za pomocą kamery stereo i skanera laserowego, a następnie przesyłane do napędu i siłowników elektrycznych.
Zdaniem Reisera i przedstawicieli Uniwersytetu Hohenheim, robot Phoenix jest przykładem na to, że takie przyszłościowe rozwiązania rolnicze znajdują zastosowanie w praktyce i mogą być przedmiotem prac prowadzonych przez studentów.
„W ramach prac licencjackich i magisterskich możemy prowadzić badania w dziedzinie robotyki i opracowywać innowacyjne rozwiązania. Dzięki wsparciu firmy LINAK powstał prototyp ruchomej ramy, która została już nie jeden raz przetestowana w praktyce”, mówi Reiser.