Skontaktuj się z Nami Tutaj
Referencje klientów

Autonomiczny ciągnik jako sposób na zapewnienie rolnikom większej ilości wolnego czasu

Holenderska firma Farmertronics stworzyła autonomiczny ciągnik, który ułatwia pracę współczesnym rolnikom. Ta nowatorska maszyna jest w pełni elektryczna i została wyposażona w siłowniki firmy LINAK.

Ciągnik autonomiczny firmy Farmertronics

Thieu Berkers założył firmę Farmertronics w 2012 roku. Berkers dorastał na farmie, gdzie jego ojciec do pracy wykorzystywał konia, a następnie ciągnik. Dzięki swojemu technicznemu wykształceniu Berkers uznał, że kolejnym naturalnym krokiem w rolnictwie powinien być ciągnik autonomiczny.

Zaczynając dosłownie od zera, Berkers i jego zespół stworzyli zaawansowany technologicznie autonomiczny ciągnik o nazwie eTrac. Jest on nie tylko przyjazny dla środowiska, ale także pozwala rolnikom zyskać więcej wolnego czasu, który mogą spędzić z rodziną lub poświęcić na nowe projekty. Wystarczy pomyśleć o tym, jakie możliwości stwarza to rozwiązanie.

„Inspiracją do stworzenia eTrac był mój ojciec. Bardzo cenię sobie moją przeszłość, a przy tym nie zapominam o przyszłości. Doszedłem do wniosku, że rolnictwo można uprawiać w znacznie bardziej wydajny sposób niż przy użyciu zwykłego ciągnika” – wyjaśnia Thieu Berkers.

 

Zalety stosowania ciągnika autonomicznego

Innowacyjny elektryczny system eTrac opiera się na tej samej filozofii, co zwykły ciągnik, pozwalając przy tym na pracę zdalną i oszczędność kosztów.

Każdy komponent został poddany gruntownym badaniom w celu zadbania o to, aby ciągnik był bezpieczny i wytrzymały, a jednocześnie był produktem przyjaznym dla środowiska. Dołączona aplikacja pozwala na otrzymywanie powiadomień i wyznaczanie trasy, którą ma podążać system eTrac, dzięki czemu rolnik może bez obaw udać się w inne miejsce.

Ciągnik eTrac waży zaledwie 1000 kg – jest lekki, co zapobiega niezamierzonemu zagęszczaniu gleby. Jest także w pełni elektryczny, co czyni go praktycznie bezobsługowym, a dzięki funkcji zbierania danych i przekazywania informacji zwrotnych jego użytkownik otrzymuje dokładny wgląd w zbiory, co czyni całe rozwiązanie bardziej opłacalnym.

Thieu Berkers dodaje: „Możemy zaoszczędzić na kosztach pracowników, ponieważ nie potrzebujemy kierowcy, a praca może odbywać się zarówno w dzień, jak i w nocy. Rolnik musi oczywiście poczynić inwestycję, ale zwrot z tej inwestycji następuje już po czterech latach. To zupełnie inny sposób na prowadzenie gospodarstwa. Praca przebiega w sposób zdalny, ponieważ rolnik może sprawdzać wszystkie informacje za pomocą smartfona lub tabletu”.

 

Siłownik z interfejsem magistrali CAN do obsługi funkcji podnoszenia

Podczas poszukiwań rozwiązania do podnoszenia zespołu tnącego, które można łatwo połączyć i skomunikować z innymi komponentami, firma Farmertronics wybrała siłownik elektryczny LINAK® z interfejsem magistrali CAN. Wszystkie inne komponenty ciągnika były już podłączone poprzez magistralę CAN, co sprawiło, że oparcie rozwiązania do podnoszenia na tym samym systemie stało się naturalnym wyborem. Cała sieć pracuje przy tym w czasie rzeczywistym, dzięki czemu system staje się bardzo elastyczny i może łatwo dostosować się do zdalnie wprowadzanych zmian.

„Wybrałem LINAK, ponieważ to rozwiązanie bardzo dobrze pasowało do naszego zastosowania. Co więcej, firma LINAK miała już na swoim koncie sukcesy w rolnictwie. To także kwestia odczuć. Nie jestem w stanie dokładnie określić, na czym polegała różnica, ale w pewnym momencie wybór LINAK stał się dla mnie oczywisty” – wyjaśnia Thieu Berkers.

 
 

Dalsze kroki

Tak jak każdy zwykły ciągnik, również ciągnik przyszłości eTrac składa się z bazy, do której można przymocować sprzęt rolniczy. Farmertronics stale dodaje do niego nowe funkcje, aby udostępnić więcej opcji i uczynić swój produkt jeszcze bardziej niezawodnym i precyzyjnym. W dobie cyfryzacji zakres przyszłych opcji jest nieskończony. Pierwsze kroki obejmą dodanie przez Farmertronics funkcji opryskiwacza, wyposażenie ciągnika w czujniki 3D oraz opracowanie siewnika.

Więcej o firmie Farmertronics można przeczytać na stronie www.farmertronics.com

Inteligentne napędy na bazie siłowników liniowych | Actuator Academy™ play-icon

Actuator Academy™ | Inteligentne napędy na bazie siłowników liniowych

Sygnały zwrotne z siłowników liniowych | Actuator Academy™ play-icon

Actuator Academy™ | Sygnały zwrotne z siłowników liniowych

Oprogramowanie do konfiguracji siłowników liniowych | Actuator Academy™ play-icon

Actuator Academy™ | Oprogramowanie do konfiguracji siłowników liniowych

Pliki

Podręcznik użytkownika produktu w standardzie CANopen

W podręczniku przedstawiono możliwości produktów segmentu LINAK TECHLINE® w standardzie CANopen oraz wymagania w zakresie ich obsługi. Zawiera on także opis zastosowanych technologii, dane dotyczące otoczenia i opis funkcjonalny.

Przyszłość maszyn rolniczych

Elektryczne siłowniki liniowe odgrywają istotną rolę w projektowaniu maszyn rolniczych nowej generacji. Zachęcamy do lektury raportu poświęconego najnowszym trendom w obszarze konstrukcji maszyn rolniczych z zastosowaniem rozwiązań elektrycznych .

Przegląd produktów TECHLINE

Odkryj szeroki wybór wytrzymałych produktów o dużej mocy z segmentu TECHLINE. Produkty te zapewniają najwyższą trwałość i niezawodność na potrzeby eksploatacji w trudnych warunkach.

Broszura poświęcona testom w LINAK

Każdy podzespół siłownika poddawany jest serii testów przeprowadzanych w centrum badawczym LINAK. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w folderze.

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Kontakt