Skontaktuj się z Nami Tutaj
Wiadomości 27 lipca 2016

Wprowadzenie do kuchni regulacji wysokości i nie tylko

Holenderski projektant przemysłowy wpadł na pomysł wprowadzenia regulacji szafek i blatów, tak aby uczynić je dostępnymi dla wszystkich. Swoją wizję postanowił zrealizować we współpracy z firmą LINAK oraz kimś, kto dostrzegłby potencjał w jego pomyśle.

Holenderski projektant Tino G. du Long chciałby, aby ruch był dostępny wszędzie. Dotyczy to przede wszystkim kuchni.

Interesuje go uzyskanie możliwości obniżania szafek oraz podnoszenia blatów roboczych zależnie od potrzeb użytkowników. Na takie rozwiązania czekają osoby niepełnosprawne,

dla których może to być jedyna szansa na korzystanie z kuchni. Przydatność regulacji położenia elementów wyposażenia kuchni docenią także w pełni sprawni użytkownicy, którzy będą mogli wykonywać prace kuchenne w optymalnej dla siebie pozycji.

Tino G. du Long planuje rewolucję na rynku holenderskim poprzez wprowadzenie do sprzedaży mebli kuchennych z regulacją wysokości za naciśnięciem przycisku. Jest to możliwedzięki technologii LINAK.

Rozwiązanie miało początkowo być skierowane wyłącznie do osób niepełnosprawnych. Okazało się jednak, że można je wykorzystać w każdej kuchni.

Wizja przyszłości z ruchomym wyposażeniem kuchni
Tino G. du Long znalazł osobę, którą zainteresowały jego pomysły. Jest nią Marcel Blaauwbroek, reprezentujący firmę Tulp Kitchens – holenderskiego producenta mebli, który dostarcza rocznie ponad 4 tys. zestawów kuchennych.

Firma planuje pozyskanie partnera na potrzeby popularyzacji zestawów kuchennych z regulacją wysokości wśród w pełni sprawnych klientów.

„Spodziewam się, że dzięki odpowiedniej strategii marketingowej i korzystnej relacji wartości do ceny w ciągu najbliższych dziesięciu lat od 15 do 20 procent rynku będą stanowiły rozwiązania z regulacją wysokości” – wyjaśnia Blaauwbroek – i dodaje: „jestem przekonany, że technologia będzie robiła duże wrażenie na osobach odwiedzających nasze salony”.

Powstały już nawet pierwsze rozwiązania prototypowe.

Ruch dzięki LINAK

Tino G. du Long stworzył projekt, który odznacza się prostą, ale doskonale przemyślaną formą. Za podnoszenie i opuszczanie stelaża odpowiadają siłowniki elektryczne LINAK. Cała konstrukcja oferuje wyjątkową elastyczność w zakresie regulacji wysokości pod kątem indywidualnych potrzeb. Możliwość regulacji nie dotyczy tylko klasycznych szafek czy wysp kuchennych – przemieszczać w pionie można także elementy narożne.

„Firma LINAK jest dla mnie idealnym partnerem. Przekonały mnie o tym wnikliwe badania rynku” – wyjaśnia Tino du Long. Projektant poszukiwał systemu siłownikowego, który odznaczałby się nie tylko dostateczną mocą, ale także najwyższą niezawodnością oraz – co najważniejsze – zdolnością do precyzyjnego działania w układzie równoległym.

„Firma LINAK dostarcza nie tylko elektryczne kolumny podnoszące i siłowniki liniowe, ale także elektronikę wymaganą do sterowania pracą tych urządzeń. W ten sposób układy sterowania, elementy obsługowe oraz urządzenia wykonawcze pochodzą z tego samego źródła. Taki system odznacza się wyjątkową niezawodnością” – wyjaśnia Gert-Jan van Veen, kierownik ds. obsługi klientów w LINAK Benelux. Jego zdaniem taki kompletny system firmy LINAK stanowi doskonałą odpowiedź na potrzebę uzyskania doskonałej synchronizacji ruchu w układzie równoległym.

Tino du Long włączył do swojego projektu siłowniki liniowe LA31. Ten cichy siłownik o dużej mocy został zaprojektowany na potrzeby podnoszenia i opuszczania przemysłowych stanowisk roboczych oraz blatów kuchennych. Urządzenie oferuje siłę 3500 N.

Model LA31 zapewnia długą żywotność, którą zawdzięcza wytrzymałej i odpornej na zużycie oraz korozję konstrukcji trzpienia wykonanego ze stali nierdzewnej. Jednostka emituje hałas na poziomie do 48 dB(A). Urządzenie wyposażone zostało także w wyłącznik z czujnikiem kontaktowym w celu ochrony przedmiotów i części ciała przed zmiażdżeniem.

Wokół listwy dolnej prowadzony jest pokryty miękką, gumową izolacją miedziany kabel. Wywarcie nacisku na listwę powoduje zamknięcie obwodu elektrycznego. Silniki otrzymują wówczas sygnał odwrócenia kierunku pracy na krótką chwilę. Rozwiązanie to stanowi gwarancję wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Aktualna sytuacja

Firma Tulp Kitchens przygotowuje się do wprowadzenia ekspozycji zestawów z regulacją wysokości we wszystkich swoich salonach na terenie Holandii. Marcel Blaauwbbroek i Tino G. du Long są przekonani, że system podbije holenderski rynek mebli kuchennych.

Holenderski rząd uznał opisane pomysły za potencjalnie korzystne społecznie, a z propozycją współpracy zwrócili się inni liczący się producenci mebli kuchennych. 

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.