Referencje klientów

Stanowiska robocze z elektryczną regulacją wysokości cieszą się coraz większym zainteresowaniem

Kwestia ergonomii pracy staje się normą, teraz także w sektorze produkcji. Zapotrzebowanie na stoły robocze z elektryczną regulacją wysokości neustannie rośnie.

W zakładzie produkcyjnym niemieckiej firmy RAU już od progu unosi się przyjemny zapach drewna. Tak pachnie lite drewno bukowe, z którego firma RAU produkuje blaty do rozmaitych stołów roboczych. Prowadzona przez właściciela firma zajmuje się produkcją wyposażenia stanowisk roboczych od 1946 roku, a kilka lat temu wprowadziła do swojej oferty biurka, blaty i stoły robocze z elektryczną regulacją wysokości.

Zrównoważone wzorce produkcji i wykorzystanie lokalnych zasobów

W ciągu ostatnich kilku lat firma z siedzibą w Szwabii osiągnęła dynamiczny rozwój. Obecnie zatrudnia 110 osób. Gero Henninger, dyrektor sprzedaży i marketingu, przyznaje: „Jakość, regionalność i zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju są dla firmy RAU kwestią priorytetową". Drewno jest pozyskiwane lokalnie, a następnie suszone i przygotowywane do dalszej obróbki w tutejszym zakładzie. Linie produkcyjne są zasilane energią wytwarzaną przez należący do firmy agregat kogeneracyjny. Dodatkowym źródłem energii są kolektory słoneczne zainstalowane na dachu zakładu. Systemy siłowników elektrycznych również pochodzą z niedaleka, bo z duńskiej firmy LINAK.

Postępowe myślenie – od energii do ergonomii

RAU jest firmą awangardową nie tylko w kategorii niezależnego zaopatrzenia w energię. W asortymencie firmy RAU systemy robocze z regulacją wysokości były dostępne już 15 lat temu. Teraz, od sześciu lat trwa współpraca z firmą LINAK.

Elektryczne napędy LINAK do regulacji wysokości istnieją na rynku od około 30 lat. Gero Henninger wie, że idea regulacji wysokości powstała w Skandynawii i że szybko znalazła tam wielu zwolenników.

Dzisiaj wiemy, że zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej nie służy zdrowiu. Z siedzenia w nieprawidłowej pozycji też mogą wynikać rozmaite dolegliwości zdrowotne. Elastyczne i ergonomiczne stanowiska pracy stały się nieodzownym elementem przestrzeni roboczej, na chwilę obecną głównie w dużych firmach.

Blaty z drewna bukowegoBlaty z litego drewna bukowego są specjalnością firmy RAU. Zdjęcie: RAU GmbH
 

Z kolei małe i średnie firmy nadal mają jeszcze sporo do zrobienia. Potwierdziło to niemieckie stowarzyszenie producentów mebli biurowych Industrieverband Büro und Arbeitswelt e.V. w ostatnio opublikowanym badaniu. Zapotrzebowanie na stoły robocze z regulacją wysokości nieustannie rośnie – również w Niemczech.

Kwestia ergonomii pracy staje się normą, teraz także w sektorze produkcji. „W zakładach przemysłowych częściej spotykane są stanowiska robocze z ręczną regulacją wysokości, natomiast my obserwujemy wzrost zainteresowania stanowiskami z regulacją elektryczną,” mówi Gero Henninger.

Od siłowników hydraulicznych do bezobsługowych systemów siłowników elektrycznych

Wcześniej systemy regulacji wykorzystywane w produktach firmy RAU bazowały na zastosowaniu siłowników hydraulicznych. „Koszty utrzymania tych systemów były bardzo wysokie. Zaczęliśmy szukać rozwiązań, które nie wymagają konserwacji,” przyznaje Gero Henninger.

Przetestowano kilka systemów, w tym m.in. system regulacji z korbą ręczną i silnikiem elektrycznym. „Nie były to najlepsze rozwiązania,” wspomina Gero Henninger. Sześć lat temu, po rozpoczęciu współpracy z firmą LINAK, firma RAU postanowiła przejść całkowicie na rozwiązania elektryczne.

„Napędy elektryczne są bezobsługowe i niebrudzące oraz proste w montażu,” mówi Gero Henninger, „Firma LINAK dała nam to, czego szukaliśmy." Do elektrycznej regulacji wysokości w produkatach marki RAU wybrane zostały napędy liniowe DL1A i DL15. Stanowiska robocze firmy RAU z elektryczną regulacją wysokości mieszczą się w różnych kategoriach wagowych, w zależności od obciążenia, wyposażenia i użytkowania. Dostępne są stanowiska dla kategorii 150, 300 i 650 kg.

Stanowiska roboczeFirma RAU oferuje możliwość konfiguracji parametrów stosownie do indywidualnych potrzeb klientów. Rozmiar, blat, kolorystyka – to tylko niektóre z dostępnych opcji. Możliwości konfiguracji jest nieskończenie wiele, dzięki czemu klient otrzymuje rozwiązanie spersonalizowane pod kątem konkretnego zastosowania. Zdjęcie: RAU GmbH
 

Nieskończenie wiele opcji konfiguracji dla zaspokojenia potrzeb każdego klienta

Obowiązuje nas wiele standardów," wyjaśnia Gero Henninger. Niemniej stoły są dostępne w różnych szerokościach i kształtach, dzięki czemu można je łączyć tworząc indywidualne zestawienia. Blaty są produkowane w różnych wariantach wykończenia, w tym także z litego drewna. Istnieje również możliwość zamówienia poszczególnych elementów w wybranej kolorystyce. Nieskończenie wiele możliwości pozwala oferować klientom rozwiązania idealnie wpisujące się w ich indywidualne potrzeby i preferencje.

Firma RAU zaopatruje wyłącznie odbiorców specjalistycznych. Od niedawna z ofertą producenta i siecią autoryzowanych dystrybutorów można się także zapoznać na stronie sklepu internetowego.

Skontaktuj się z lokalnym oddziałem firmy LINAK, aby uzyskać więcej informacji na temat systemów siłowników do przemysłowych stanowisk roboczych lub specjalistycznych stanowisk roboczych.

Mobilny stół roboczyStoły robocze z regulacją położenia oznaczają więcej możliwości – zarówno dla produkcji, jak i dla użytkownika stołu. Zdjęcie: RAU GmbH
 

Skoncentruj się na ergonomii produkcji

Popraw warunki pracy i ogranicz liczbę dni chorobowych w zakładach produkcyjnych.

Dowiedz się więcej

Pliki

Ergonomia produkcji

Poprawa ergonomii pozwala zminimalizować zmęczenie mięśniowe oraz urazy układu mięśniowo-szkieletowego

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.