Znaczenie ergonomii
Ergonomia w zakładach produkcyjnych to – mówiąc w uproszczeniu – kwestia dostosowania stanowiska pracy do potrzeb pracownika. Poprawa ergonomii może pomóc w zminimalizowaniu zmęczenia mięśniowego oraz ograniczeniu urazów układu mięśniowo-szkieletowego.
Według amerykańskiego Departamentu Pracy urazy wynikające z braku ergonomii generują koszt rzędu 15–20 mld USD rocznie. W 2013 roku takie urazy spowodowały 380 600 dni niezdolności do pracy, a więc jedną trzecią wszystkich absencji.
Z niedawnego badania brytyjskiej Inspekcji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy wynika, że każdego roku urazy układu mięśniowo-szkieletowego wynikające z niewłaściwie zaprojektowanego stanowiska pracy dotykają około miliona osób.
W świetle powyższych danych trudno się dziwić, że badania nad ergonomią zyskują na znaczeniu. Ergonomiczne stanowisko pracy zwiększa motywację i zadowolenie pracownika, co przekłada się na lepsze wyniki i wzrost wydajności.
Jak to zrobić
W zależności od rodzaju pracy obowiązują różne potrzeby w zakresie regulacji wysokości przy stanowisku pracy:
Jak prawidłowo przygotować stanowisko pracy:
Oferta produktowa LINAK obejmuje szeroki wybór kolumn podnoszących, siłowników, skrzynek kontrolnych oraz pilotów umożliwiających wprowadzenie regulacji w obrębie linii produkcyjnej z myślą o dostosowaniu stanowiska pracy do indywidualnych potrzeb pracownika. Prowadzi to do wzrostu ergonomii, zmniejszenia liczby urazów układu mięśniowo-szkieletowego oraz ograniczenia liczby dni niezdolności do pracy z korzyścią zarówno dla firmy, jak i samego pracownika.
W przypadku stanowisk pracy niezbędne jest przede wszystkim wprowadzenie regulacji wysokości w zależności od rodzaju wykonywanej przez pracownika pracy.
Kolumny podnoszące, np. DL2 lub BL1 w połączeniu np. ze skrzynką kontrolną CBD6S oraz panelem obsługowym DP stanowią gwarancję płynnej regulacji w każdym zastosowaniu.
W przypadku przenośników taśmowych dbałość o ergonomię sprowadza się do wprowadzenia elektrycznej regulacji wysokości oraz nachylenia.
Kolumny ponoszące, np. BL1 i DL2 w połączeniu ze skrzynką kontrolną np. CBD6S oraz panelem DPF z wyświetlaczem oferują optymalne warunki pracy oraz potencjalny wzrost jej wydajności.
