Skontaktuj się z Nami Tutaj
Technologie i trendy

Zautomatyzowana gospodarka materiałowa to niedaleka przyszłość

Roboty mobilne już dzisiaj wykonują za nas wiele rutynowych i uciążliwych operacji produkcyjnych. W nowoczesnych halach magazynowych obsługują również szereg zadań w obszarze gospodarki magazynowej. Pojazdy autonomiczne (Automated Guided Vehicles, AGV) i autonomiczne roboty mobilne (Automated Mobile Robots, AMR) mogą stać się symbolem kolejnej rewolucji przemysłowej. W każdym obszarze i każdym miejscu przyczyniają się do poprawy ergonomii, bezpieczeństwa i wydajności pracy.

Zautomatyzowana gospodarka materiałowa to niedaleka przyszłość

Zobacz, co potrafi AGV

 

Obecnie coraz trudniej jest znaleźć pracowników skłonnych do wykonywania fizycznie obciążającej pracy w uciążliwych warunkach. Równocześnie z ogólną tendencją do optymalizacji przestrzeni magazynowej, zapewnienia bardziej funkcjonalnych rozwiązań produkcyjnych i lepszego wykorzystania zasobów ludzkich, firmy na całym świecie poszukują możliwości automatyzacji procesów, zwiększenia wydajności i redukcji kosztów.

Ten trend jest wyraźny i wszechobecny. Jednym ze sposobów osiągnięcia wszystkich założonych celów jest wprowadzenie na szerszą skalę jednostek AMR i AGV. Te inteligentne maszyny potrafią obsłużyć szereg rozmaitych materiałów wykorzystywanych w procesach produkcyjnych i usprawnić procesy gospodarki materiałowej niemalże w każdym środowisku.

Z danych zebranych przez organizację A3 (Association of Advancing Automation) wynika, że 95% magazynów do dnia dzisiejszego nie jest zautomatyzowanych. Niemniej ośrodek badawczy Interact Analysis prognozuje, że do roku 2025 nastąpi wzrost wskaźnika instalacji robotów mobilnych do 10%. Wówczas zainstalowana baza robotów będzie liczyć około 2 miliony jednostek.

 

Platformy z funkcją załadunku otwartego najczęściej wybierane

Gdy spojrzymy na dzisiejszy rynek nieco bliżej, zobaczymy, że największą popularnością cieszą się roboty mobilne, które umożliwiają otwarty załadunek materiałów Typowe zastosowania obejmują przemieszczanie pojedynczych ładunków, takich jak palety, kartony czy regały. Oprócz zadań stricte transportowych z miejsca A do miejsca B roboty mobilne w coraz większym stopniu zaczynają pełnić rolę pewnego rodzaju mobilnych przenośników, których funkcjonalność wpisuje je w potrzeby fabryki przyszłości.

Transport ładunków wymaga zastosowania rozwiązań, które zapewniają ruch pionowy o dużym udźwigu, a w tym zakresie LINAK® posiada już wieloletnie doświadczenie.

 

Kluczowe cechy to precyzja i niezawodność

Aby spełnić oczekiwania użytkowników, obsługa materiałów zarówno na etapie produkcji, jak i dostawy, musi być precyzyjna i niezawodna. Zdaniem Heiko Kleinedera, kierownika ds. rozwoju działalności, siłowniki LINAK są idealne do zastosowań w robotach mobilnych.

„Precyzja i niezawodność od dziesięcioleci kojarzą się z siłownikami LINAK. To, czy roboty i pojazdy autonomiczne z napędami elektrycznymi będą miały wysoką wartość użytkową, zależy od tych dwóch cech,” wyjaśnia Heiko Kleineder i dodaje:

„Wykorzystanie dodatkowo systemów komunikacji  w standardzie CANopen lub IO-Link i informacji zwrotnej pozwala w niezwykle prosty sposób integrować nasze napędy z konstrukcją nowoczesnych robotów mobilnych i tworzyć ich cyfrowe odwzorowania. Nasze siłowniki odznaczają się długą żywotnością i bezawaryjnym działaniem, co sprawia, że są one wysoce niezawodne, a tego właśnie poszukują klienci. Poszukiwanie rozwiązań dostosowanych do potrzeb konkretnych zastosowań jest stałym elementem naszej pracy. Produkt w swoim finalnym kształcie jest często efektem współpracy z klientem. Stąd to wiemy!”.

Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach zastosowania siłowników elektrycznych w jednostkach AGV i AMR, prosimy o kontakt z lokalnym biurem LINAK.

 

Nasze rozwiązania do zastosowań w obszarze gospodarki magazynowej

Chcesz poznać bliżej rozwiązania LINAK do autonomicznych robotów mobilnych? Zobacz pomysłowe i praktyczne zastosowania u naszych klientów: Scallog, Smart Robotics i InSystems Automation.

ScallogScallog
Smart roboticsSmart Robotics
InSystems automationInSystems Automation
 
 

 
Logo Actuator Academy

Odwiedź Actuator Academy™
Poznaj aspekty, które sprawiają, że siłownik idealnie nadaje się do stosowania w maszynach przemysłowych, i zapoznaj się z technologią, która się za tym kryje.

Witamy w LINAK Actuator Academy™

 

 

LINAK ma pierwszy tego typu AGV w Skandynawii

W LINAK znamy korzyści płynące z zastosowania pojazdów AGV do automatyzacji procesów i odciążenia personelu.

W naszym zakładzie produkcyjnym w Danii podnoszenie ciężkich ładunków w dziale obróbki wykonuje za nas jednostka AGV, która każdego dnia obsługuje około 40 ton wrzecion. Jest to istotne zadanie, które dotychczas było wykonywane przez pracowników przy pomocy ręcznych wózków magazynowych.

Pojazd AGV jest całkowicie autonomiczny i współpracuje z pracownikami, dostarczając wrzeciona na odpowiednie stanowiska robocze. Pozwala to zapewnić precyzyjny przepływ materiałów z równoczesną kontrolą stanów magazynowych i rozmieszczenia materiałów na magazynie.

Wprowadzenie jednostki AGV w LINAK miało w zamiarze poprawę ergonomii i bezpieczeństwa pracy. W praktyce pozwoliło również ograniczyć liczbę błędów, ponieważ AGV umożliwia komputerowe sterowanie większą liczbą procesów..

Nasz AGV jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w Skandynawii i jest wyposażony w siłowniki LINAK LA25 and LA36.
Właściwie to nie on, a ona – nazywa się Marie i w tym filmie pokazuje, na co ją stać.

 
Sygnały zwrotne z siłowników liniowych | Actuator Academy™ play-icon

Actuator Academy™ | Sygnały zwrotne z siłowników liniowych

Inteligentne napędy na bazie siłowników liniowych | Actuator Academy™ play-icon

Actuator Academy™ | Inteligentne napędy na bazie siłowników liniowych

Oprogramowanie do konfiguracji siłowników liniowych | Actuator Academy™ play-icon

Actuator Academy™ | Oprogramowanie do konfiguracji siłowników liniowych

Pliki

Broszura poświęcona testom w LINAK

Każdy podzespół siłownika poddawany jest serii testów przeprowadzanych w centrum badawczym LINAK. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w folderze.

Przegląd produktów TECHLINE

Odkryj szeroki wybór wytrzymałych produktów o dużej mocy z segmentu TECHLINE. Produkty te zapewniają najwyższą trwałość i niezawodność na potrzeby eksploatacji w trudnych warunkach.

Siłowniki do robotów mobilnych stosowanych w gospodarce magazynowej

Jesteśmy dostawcą rozwiązań do maszyn przenoszących do zastosowań w obszarze gospodarki magazynowej. Sprawdź, co sprawia, że nasze rozwiązania na bazie siłowników elektrycznych są idealnym doposażeniem robotów mobilnych i wózków przemysłowych.

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Kontakt