Technologie i trendy

Zautomatyzowana gospodarka materiałowa to niedaleka przyszłość

Roboty mobilne już dzisiaj wykonują za nas wiele rutynowych i uciążliwych operacji produkcyjnych. W nowoczesnych halach magazynowych obsługują również szereg zadań w obszarze gospodarki magazynowej. Jednostki AGV i AMR mogą stać się symbolem kolejnej rewolucji przemysłowej. W każdym obszarze i każdym miejscu przyczyniają się do poprawy ergonomii, bezpieczeństwa i wydajności pracy.

Zobacz, co potrafi AGV

 

Obecnie coraz trudniej jest znaleźć pracowników skłonnych do wykonywania fizycznie obciążającej pracy w uciążliwych warunkach. Równocześnie z ogólną tendencją do optymalizacji przestrzeni magazynowej, zapewnienia bardziej funkcjonalnych rozwiązań produkcyjnych i lepszego wykorzystania zasobów ludzkich, firmy na całym świecie poszukują możliwości automatyzacji procesów, zwiększenia wydajności i redukcji kosztów.

Ten trend jest wyraźny i wszechobecny. Jednym ze sposobów osiągnięcia wszystkich założonych celów jest wprowadzenie na szerszą skalę autonomicznych robotów mobilnych (Autonomous Mobile Robot, AMR) i pojazdów autonomicznych (Automated Guided Vehicle, AGV). Te inteligentne maszyny potrafią obsłużyć szereg rozmaitych materiałów wykorzystywanych w procesach produkcyjnych i usprawnić procesy gospodarki materiałowej niemalże w każdym środowisku. Wyniki analiz przeprowadzonych przez brytyjski ośrodek badań Interact Analysis pokazują, że rynek robotów mobilnych odnotuje ponad dwucyfrowy wzrost w latach 2017-2022, sięgając 7 mld USD w roku 2022.

Platformy z funkcją załadunku otwartego najczęściej wybierane
Gdy spojrzymy na dzisiejszy rynek nieco bliżej, zobaczymy, że największą popularnością cieszą się jednostki AMR/AGV, które umożliwiają otwarty załadunek materiałów. Są one najczęściej wykorzystywane do zadań takich jak przemieszczanie ładunków, w tym palet lub półek, z miejsca A do miejsca B. Transport palet wymaga zastosowania rozwiązań, które zapewniają ruch pionowy o dużym udźwigu, a w tym zakresie LINAK® posiada już wieloletnie doświadczenie.

Kluczowe cechy to precyzja i doświadczenie
Aby spełnić oczekiwania użytkowników, obsługa materiałów zarówno na etapie produkcji, jak i dostawy, musi być precyzyjna i niezawodna. Zdaniem Heiko Kleinedera, kierownika ds. rozwoju działalności, te cechy sprawiają, że siłowniki LINAK® są idealne do zastosowań w robotach mobilnych.

„Precyzja i niezawodność od dziesięcioleci kojarzą się z elektrycznymi siłownikami liniowymi LINAK®®. To, czy roboty i pojazdy autonomiczne z napędami elektrycznymi będą miały wysoką wartość użytkową, zależy od tych dwóch cech,” wyjaśniaHeiko Kleineder i dodaje:

„Wykorzystanie dodatkowo systemów komunikacji i informacji zwrotnej w standardzie CAN pozwala zintegrować nasze napędy z konstrukcją nowoczesnych robotów mobilnych. Nasze siłowniki odznaczają się długą żywotnością i bezawaryjnym działaniem, co sprawia, że są one wysoce niezawodne, a tego właśnie poszukują skrupulatni producenci sprzętu. Model pracy polegający na tworzeniu funkcjonalnych rozwiązań dla klientów we współpracy z producentami oryginalnego sprzętu jest nam dobrze znany i pozwala uzyskać pożądane efekty. Stąd to wiemy!”.

Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach zastosowania siłowników elektrycznych w jednostkach AGV i AMR, prosimy o kontakt z lokalnym biurem LINAK office.

 

 
Logo Actuator Academy

Actuator Academy™
Poznaj aspekty, które sprawiają, że siłownik idealnie nadaje się do stosowania w maszynach przemysłowych, i zapoznaj się z technologią, która się za tym kryje.

Witamy w LINAK Actuator Academy™ .

 

 

LINAK ma pierwszy tego typu AGV w Skandynawi

W LINAK znamy korzyści płynące z zastosowania pojazdów AGV do automatyzacji procesów i odciążenia personelu.

W naszym zakładzie produkcyjnym w Danii podnoszenie ciężkich ładunków w dziale obróbki wykonuje za nas jednostka AGV, która każdego dnia obsługuje około 40 ton wrzecion. Jest to istotne zadanie, które dotychczas było wykonywane przez pracowników przy pomocy ręcznych wózków magazynowych.

Pojazd AGV jest całkowicie autonomiczny i współpracuje z pracownikami, dostarczając wrzeciona na odpowiednie stanowiska robocze. Pozwala to zapewnić precyzyjny przepływ materiałów z równoczesną kontrolą stanów magazynowych i rozmieszczenia materiałów na magazynie.

Wprowadzenie jednostki AGV w LINAK miało w zamiarze poprawę ergonomii i bezpieczeństwa pracy. W praktyce pozwoliło również ograniczyć liczbę błędów, ponieważ AGV umożliwia komputerowe sterowanie większą liczbą procesów.

Nasz AGV jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w Skandynawii i jest wyposażony w siłowniki LINAK LA25 i LA36 .
Właściwie to nie on, a ona – nazywa się Marie i w tym filmie pokazuje, na co ją stać.

 
Działalność badawczo-rozwojowa i produkcyjna w segmencie LINAK TECHLINE od kuchni play-icon

Działalność badawczo-rozwojowa i produkcyjna w segmencie LINAK TECHLINE od kuchni

Sygnały zwrotne z siłowników liniowych | Actuator Academy™ play-icon

Actuator Academy™ | Sygnały zwrotne z siłowników liniowych

Inteligentne napędy na bazie siłowników liniowych | Actuator Academy™ play-icon

Actuator Academy™ | Inteligentne napędy na bazie siłowników liniowych

Oprogramowanie do konfiguracji siłowników liniowych | Actuator Academy™ play-icon

Actuator Academy™ | Oprogramowanie do konfiguracji siłowników liniowych

Pliki

Broszura poświęcona testom w LINAK

Każdy podzespół siłownika poddawany jest serii testów przeprowadzanych w centrum badawczym LINAK. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w folderze.

Przegląd produktów TECHLINE

Odkryj szeroki wybór wytrzymałych produktów o dużej mocy z segmentu TECHLINE. Produkty te zapewniają najwyższą trwałość i niezawodność na potrzeby eksploatacji w trudnych warunkach.

Chcesz wiedzieć, co może zaoferować Ci inteligentny napęd na bazie siłowników?

Dowiedz się, jakie rodzaje sygnałów zwrotnych pozycji względnej i bezwzględnej są dostępne w siłownikach ze zintegrowanym sterownikiem (IC). Sprawdź też, jakie możliwości konfiguracji ustawień ma inteligentny siłownik.

Inteligentny ruch

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.