Skontaktuj się z Nami Tutaj
Technologie i trendy

W jaki sposób i dlaczego pilot HC40 stał się rzeczywistością?

Nic w projekcie nowego pilota HC40 firmy LINAK nie jest przypadkowe — opinia inżyniera, zachcianki marketera czy osobiste preferencje projektantów. Wszystko opiera się na faktach, reakcji użytkownika i udokumentowanym zachowaniu człowieka. Poznaj niektórych ludzi stojących za serią pilotów HC40 i dowiedz się, co trzeba zrobić, aby stworzyć nowatorski projekt.

Projektowanie produktu polega nie tylko na opracowaniu jego funkcjonalności. Nowoczesna inżynieria wymaga dobrego projektowania — a podręcznikowym tego przykładem jest HC40; pilot do obsługi do łóżek wypoczynkowych LINAK®. W jego tworzenie byli zaangażowani wykwalifikowani specjaliści LINAK z doświadczeniem w dziedzinie projektowania, specjaliści z tytułem inżyniera, a także zewnętrzni konsultanci ds. projektowania — wszyscy ściśle współpracujący w celu opracowania projektu HC40. W rzeczywistości stworzono dwa projekty. Obydwa oparte na faktach. Wielu faktach!

Wyjaśnienie i zdefiniowanie warunków działania
Przeanalizowano różne zachowania ludzi, sporządzono mapy cieplne, wykonano wiele testów z udziałem użytkowników oraz przeprowadzono szeroko zakrojoną ankietę wśród użytkowników, dotyczącą produktów LINAK.

Cel — opracowanie nowego typu pilota, który będzie się wyróżniał na rynku, a może nawet go zmieni.

Aby osiągnąć tak ambitny cel, inżynieria i projektowanie musiały się połączyć w doskonałą całość. Tylko połączenie tych dwóch elementów może stworzyć idealne doświadczenie użytkownika — funkcjonalnie i estetycznie.

Nie zgaduj — zapytaj użytkownika!
Aby mieć pewność, że osiągniemy cel, zaczęliśmy od dokładnego zbadania potrzeb użytkownika. W celu gromadzenia prawidłowych danych i pracy z nimi zespół HOMELINE® zaprosił duńskich konsultantów ds. projektowania Artlinco®, aby wzięli udział w procesie. Projektant przemysłowy Søren Xerxes Frahm, z wielkim entuzjazmem podszedł do tej pracy.

„Było to dla nas wielkie zadanie. Projektowanie i innowacje są elementami strategicznymi, a opracowanie rozwiązania HC40 miało dla firmy LINAK zasadnicze znaczenie. Nie chodziło tylko o pilota, za pomocą którego można podnieść oparcie. Chodziło o stworzenie unikalnego doświadczenia użytkownika”.

W obszernej ankiecie zapytano dwie grupy każda po 500 osób używających obecnie i zainteresowanych na przyszłość produktem o wszystko — od dochodów, codziennych czynności i ogólnych preferencji projektowych, po konkretne oczekiwania dot. wyboru kolejnego łóżka wypoczynkowego. Były to informacje, które zdaniem kierownika produktu HOMELINE Anne Stær Møller były niezbędne do produkcji pilota HC40.

„Nie chcieliśmy się domyślać, czego chcą konsumenci. Potrzebowaliśmy kogoś, kto mógłby nam pomóc w uzyskaniu informacji od potencjalnych nabywców. To właśnie było zadanie Artlinco®. Są oni ekspertami w gromadzeniu informacji opartych na faktach”. 

Wraz z Frahmem zespół wziął się do pracy i zaczął gromadzić dane, których wkrótce uzyskali olbrzymią ilość.

Źródło każdego szczegółu projektu
Firma LINAK chciała współpracować z Artlinco® ze względu na ich ścisłe ukierunkowanie na analizy oparte na faktach — nazwali to podejście „rozwojem opartym na faktach”.

„Wiedzieliśmy, że musi to być coś innego niż osobista opinia i pomysł inżyniera na istniejącą funkcjonalność” — wyjaśnia Anne Stær Møller. „Musieliśmy się dowiedzieć, czego naprawdę potrzebują użytkownicy, aby sprostać ich wymaganiom w zakresie funkcjonalności i wzornictwa. Krótko mówiąc, potrzebowaliśmy faktów, na których moglibyśmy się oprzeć”.

Søren Xerxes Frahm potwierdza:

„Musi istnieć dobry i oparty na faktach powód, dla którego każdy szczegół wygląda i działa tak, jak powinien. Tutaj nastrój zespołu i osobiste referencje projektanta się nie liczą”.

Søren Xerxes Frahm z firmy Artlinco® wskazuje na jeden z wielu modeli analizy danych uzyskanych z badania. Søren Xerxes Frahm z firmy Artlinco® wskazuje na jeden z wielu modeli analizy danych zebranych od ponad 1000 respondentów.
 

Informacje na temat anatomii i fizjologii człowieka zostały połączone z odpowiedziami użytkowników i faktami ujawnionymi w mapach cieplnych. Liczą się tylko twarde fakty.

Szczegóły, takie jak projekt nawigacji, struktura menu, dobór użytych materiałów, kształt, a nawet waga pilota, zostały ustalone i wykonane zgodnie z zebranymi danymi. Anne Stær Møller wymienia przykłady takich opartych na faktach funkcji.

„Nasz cichy alarm i latarka uruchamiana przez potrząśnięcie opierają się wyłącznie na potrzebach wyrażanych przez użytkowników. Okazało się, że funkcje te wywarły duże wrażenie na naszych klientach, gdy zaprezentowaliśmy HC40 na targach interzum w maju 2019 roku”.

Jak wzornictwo spotyka się z funkcjonalnością w praktyce
Dla współczesnego projektanta rysowanie abstrakcyjnych linii na papierze to tylko niewielka część tworzenia dobrego projektu. Zanim ołówek dotknie papieru, należy przeanalizować istotne dane oraz uwzględnić wymagania użytkowników i klientów.

Po dokładnym rozpoznaniu najważniejszych i poszukiwanych funkcji zespół stworzył i wydrukował ponad 20 prototypów 3D. Wszystkie zostały przetestowane przez rzeczywistych użytkowników.

„Nawet jeśli zna się anatomię ludzkiej dłoni i wiele wie o fizjologii użytkowników, przyciski na pilocie można umieścić na milion różnych sposobów” — wyjaśnia Søren Xerxes Frahm. „Tylko badając sposób, w jaki użytkownicy chwytają i używają pilota, dowiemy się, co działa, a co nie”.

Po przeanalizowaniu wyników testów pojawiło się kolejne zadanie. To właśnie tutaj przydało się doświadczenie zespołu LINAK.

„Kilka projektów wyglądało naprawdę obiecująco. Ale w pewnym momencie musieliśmy zastanowić się nad tym, co jest technicznie możliwe, jeśli chodzi o produkcję. Co byłoby realne” — mówi Anne Stær Møller i wyjaśnia, jak pierwotna koncepcja pilota HC40 TWIST™ została jeszcze bardziej „dokręcona”.

Pilot HC40 TWIST™ pokazany od góry, aby przedstawić unikalny kształt.Wersje pilota HC40 TWIST™ mają unikalny kształt, który idealnie pasuje do dłoni.
 

„Nie mogliśmy zmieścić płytki drukowanej (PCB) z pilota HC40 FRAME w projekcie TWIST. Zamiast tego wybraliśmy wersję z 14-stopniowym skrętem, która uzyskała najlepsze oceny. I nadal doskonale pasuje do dłoni — zarówno osoby prawo-, jak i leworęcznej. Ten przykład podkreśla tylko fakt, że zawsze trzeba znaleźć idealną równowagę między wzornictwem a funkcjonalnością”.

Pilot HC40 TWIST™ Advanced widziany z boku — uwydatnia skręcony kształt.Pilot HC40 TWIST™ Advanced widziany z boku — uwydatnia skręcony kształt.

Powód stworzenia dwóch wzorów pilota HC40
Podczas analizy danych powoli stawało się jasne, że konsumenci tworzą dwie bardzo różne grupy. Jedna, mieszkająca w centrum nadmorskiego miasta, uwielbia lekkie, chwytliwe i może nawet rzucające się w oczy projekty, podczas gdy druga grupa, mieszkająca zwykle w regionach podmiejskich, skłania się bardziej ku cięższym i bardziej rustykalnym projektom sypialni. Aby zadowolić obie grupy klientów, powstały pomysły HC40 FRAME™ i HC40 TWIST™.

„Wśród wielu prototypowych projektów były te, które się wyróżniały” — mówi Søren Xerxes Frahm. Jedna grupa zazwyczaj ma chęć wyróżnienia się, pokazania artystycznej strony swojej osobowości i wybrania śmiałych projektów, podczas gdy członkowie drugiej, równie interesującej grupy, lepiej funkcjonują w znajomej i przytulnej atmosferze — co w Danii określamy mianem »hygge«”.

Według nich FRAME™ ma bardziej solidny wygląd i dopasowuje się do wnętrz z ciężkimi meblami, a podwójnie zakrzywiony HC40 TWIST™ doskonale pasuje do eleganckich projektów łóżek, często spotykanych w mieście.

HC40 TWIST™ Standard, HC40 TWIST™ Advanced, HC40 FRAME™ Standard, HC40 FRAME™ Advanced.Rodzina HC40 składa się z wersji Standard i Advanced dla każdego z tych dwóch projektów. Łącznie są to cztery piloty.
 

Większa koncentracja na doświadczeniach użytkownika
Rodzina HC40 to sztandarowy produkt firmy LINAK, którego celem jest wyznaczanie nowych standardów rozwoju na rynku — zwłaszcza w sposobie, w jaki przesunął on wagę czystej funkcjonalności i wydajności na korzyść doświadczeń użytkowników.

Projektanci, tacy jak Søren Xerxes Frahm, często obserwują brak równowagi pomiędzy inżynierią i wyglądem. Tam, gdzie dobra inżynieria zapewnia trwały produkt o doskonałej jakości, odpowiedni projekt jest odpowiedzialny za ogólne dobre doświadczenia użytkownika.

„Nie wydaje mi się, że kiedykolwiek pracowałem w firmie bardziej oddanej solidnej inżynierii niż LINAK. Jesteście mistrzami! Oddanymi zadaniu, dokładnymi i sumiennymi. Jednak myślę, że przynajmniej w niektórych obszarach, w których działacie, możecie skorzystać koncentrując się na doświadczeniu użytkownika, a nie tylko na zaawansowanych funkcjach. Użytkownicy nie kupują osobno idealnej inżynierii i mechaniki... kupują doświadczenie, które te elementy im zapewniają. To był dobry projekt, który odegra ważną rolę”. 

 
Pilot LINAK Hand Control HC40 TWIST™ do obsługi łóżek wypoczynkowych z regulacją położenia play-icon

Pilot LINAK Hand Control HC40 TWIST™ do obsługi łóżek wypoczynkowych z regulacją położenia

Pilot LINAK HC40 FRAME do obsługi łóżek wypoczynkowych z regulacją położenia play-icon

Pilot HC40 do obsługi łóżek wypoczynkowych z regulacją położenia

Pliki

HC40 FRAME™

Jest to pilot nowej generacji do obsługi łóżek wypoczynkowych z regulacją położenia, który wychodzi naprzeciw potrzebom użytkowników. Osadzony w metalicznej ramce model HC40 FRAME™, różni się wyglądem od drugiego modelu z tej serii, HC40 TWIST™.

HC40 TWIST™

Jest to pilot nowej generacji do obsługi łóżek wypoczynkowych z regulacją położenia, który wychodzi naprzeciw potrzebom użytkowników. Dzięki unikalnemu skręconemu kształtowi HC40 TWIST™ różni się wyglądem od swoich odpowiedników z wersji HC40 FRAME™.

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Kontakt