Skontaktuj się z Nami Tutaj
Technologie i trendy

Trendy – Mikroapartamenty

Koncepcje Compact Living, Small Space Homes i Micro Apartments coraz częściej goszczą na łamach magazynów lifestyle'owych i stronach poświęconych projektowaniu wnętrz. Trend ten, zapoczątkowany przez pokolenie Y całkowicie zmienia sposób urządzania mieszkań w niektórych z największych światowych metropolii.

Trendy mikroapartamenty

W największych miastach świata liczba ludności od kilku lat stale rośnie, stawiając pod presją tamtejszy rynek mieszkaniowy, na którym popyt znacznie przewyższa podaż. Oznacza to również, że coraz więcej ludzi musi dzielić tę samą przestrzeń. Doprowadziło to do powstania trendu nazywanego obecnie Micro Apartments (mikroapartamenty), Compact Living (kompaktowe mieszkania) lub Small Space Homes (życie na małej przestrzeni).

Koncepcja mieszkania na małej przestrzeni zawdzięcza swoją popularność częściowo przedstawicielom pokolenia Y (osoby urodzone w latach 1980-2000), którzy deklarują gotowość mieszkania na niewielkim metrażu, niedrogo i w odpowiedniej lokalizacji. Model Compact Living stał się szczególnie popularny w miastach takich jak Nowy Jork, Hongkong, Szanghaj, Tokio, Londyn i Berlin.

Koncepcja mikroapartamentu
Mikroapartament ma tylko jeden pokój, w którym salon, sypialnia i jadalnia tworzą jedną przestrzeń połączoną z aneksem kuchennym i łazienką. Jest to lokal o powierzchni nie większej niż 14-32 m². Umeblowanie mikroapartamentu powinno więc być bardzo funkcjonalne i wielofunkcyjne. Do tego typu mieszkań często wybierane są stoły i meble sypialniane z możliwością regulacji oraz elementy wyposażenia chowane w zabudowie.

W LINAK produkujemy małe siłowniki, które pozwalają dostosować wiele mebli i innych elementów do określonych warunków. Meble z wbudowanymi mechanizmami siłownikowymi mogą w prosty sposób być przekształcane i dzięki temu pełnić rozmaite funkcje. Zastąpienie mechanizmów obsługiwanych ręcznie siłownikami elektrycznymi pozwala uzyskać bardziej płynny i delikatny ruch, który ułatwia obsługę i poprawia ergonomię.

Odzew projektantów
Niektórzy projektanci już zaczęli stosować siłowniki LINAK w meblach projektowanych z myślą o mikroapartamentach. Jednym z przykładów jest szafa sypialniana, zaprojektowana w pracowni Asante Architects, w której można schować łóżko za jednym naciśnięciem przycisku. Innym przykładem jest chowany w podłodze stół jadalny projektu firmy YO! Home.

Aby dobrze zilustrować koncepcję mieszkania na małej przestrzeni, prezentujemy trzy kompaktowe mikroapartamenty. Warto zwrócić uwagę na szereg inteligentnych rozwiązań, które łączą w sobie funkcje przechowywania i umeblowania, zapewniając przestrzeń potrzebną do wykonywania codziennych domowych czynności. Spróbujmy sobie jednocześnie wyobrazić, o ile bardziej inteligentne i funkcjonalne może stać się wnętrze, gdyby uwzględnić siłowniki elektryczne już na etapie projektowania.

Trendy Mikroapartamenty - Nowy Jork

LifeEdited2 – 32m², Nowy Jork

Mały, minimalistycznie urządzony apartament ze stołem jadalnianym dla 10 osób i łóżkami z miejscem dla 4 osób. 
Czytaj więcej
 
 
Trendy Mikroapartamenty - Hong Kong

Sim-plex – 30m², Hong Kong

Apartament z galerią sztuki, pianinem i miejscem do spania dla 4 gości.
Czytaj więcej
 
 
Trend Mikroapartamenty - Londyn

Studiomama – 13 m², Londyn

Mikroszeregowiec z chowanym łóżkiem, pełny inteligentnych rozwiązań. 
Czytaj więcej
 

Pliki

Przegląd produktów segmentu HOMELINE

Poznaj szeroką gamę systemów i produktów segmentu LINAK HOMELINE do łóżek i foteli rozkładanych z regulacją położenia.

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Kontakt