Skontaktuj się z Nami Tutaj
Technologie i trendy

Zaglądając do wewnątrz — rozwój technologii biurek do pracy siedząco-stojącej

W latach 90. LINAK zadziwił całe środowisko branżowe i dał impuls do rozwoju nowego trendu. Od tego momentu przestrzeń biurowa na całym świecie zmieniła się bezpowrotnie. Firma LINAK jako pierwsza wprowadziła na rynek rewolucyjną koncepcję biurek do pracy siedząco-stojącej z elektryczną regulacją wysokości: Dziś, ponad 10 milionów elektrycznych systemów biurkowych później, firma nadal jest liderem w branży, stale wyznaczając nowe standardy w zakresie innowacji, jakości i wzornictwa. Naszym śladem podążają inni. Oto jak i dlaczego marka LINAK i biurka do pracy siedząco-stojącej stanowią nierozerwalną całość.

Pracownik wykonujący pracę przy biurku w pozycjach siedzącej i stojącej. DL1: innowacyjna elektryczna noga biurkowa wynaleziona przez LINAK.

Na przestrzeni lat pojawiło się wiele rozmaitych koncepcji organizacji przestrzeni biurowej, jednak niewiele z nich dotyczyło bezpośrednio indywidualnych użytkowników w takim stopniu, jak biurko do pracy siedząco-stojącej. O ile biurka do pracy w pozycji stojąco-siedzącej jako takie są znane już od wieków, o tyle technologia elektrycznych napędów przeznaczonych do tego rodzaju biurek liczy sobie niewiele ponad dwie dekady. Podczas gdy metody ręcznej regulacji wysokości, takie jak korby oraz bolce ustalające czy systemy pneumatyczne lub gazowe, istnieją już od dziesięcioleci, nic nie może równać się z wygodą regulacji za pomocą jednego przycisku, pozwalającą równocześnie na poprawę ergonomii, zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników biurowych.

Początki technologii napędów do biurek to wczesne lata 90. XX wieku. W tym czasie firma LINAK® była dynamicznie rozwijającym się producentem elektrycznych siłowników liniowych. Wraz z ekspansją działalności na rynki zagraniczne poszerzała swoją ofertę o nowe rozwiązania przeznaczone dla zastosowań innych niż medyczne. Równocześnie docierały do nas sygnały od innych firm, że istnieje zapotrzebowanie na rozwiązania, które pozwolą uzyskać poprawę ergonomii i komfortu pracy w niszowych zastosowaniach, takich jak biurka dla architektów, inżynierów, fotografików oraz specjalny sprzęt kuchenny i łazienkowy.

 

„Stworzenie kompletnego systemu regulacji wysokości do biurek nie było dla LINAK kwestią wykorzystania nadarzającej się okazji. Nasze rozwiązanie powstało z dążenia do ułatwienia naszym klientom projektowania stanowisk roboczych”, mówi John Frost, dyrektor pionu i wiceprezes wykonawczy w LINAK. „Dwóm kwestiom chcieliśmy poświęcić szczególną uwagę: łatwiejsza praca i bardziej przystępna cena.”

Musieliśmy więc, korzystając z naszych doświadczeń, technologii i istniejących linii produkcyjnych, stworzyć nowy produkt, który byłby przeznaczony specjalnie do biurek. Mając doświadczenie w projektowaniu napędów równoległych do łóżek szpitalnych, rozmaitych okładzin ślizgowych do zastosowań medycznych i wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań, firma LINAK była gotowa podjąć wyzwanie.

John Frost
 

„Powierzyliśmy to zadanie sześciu inżynierom: trzem mechanikom i trzem elektrykom. Zanim się obejrzeliśmy powstał obiecujący prototyp systemu regulacji wysokości na bazie dwóch kolumn elektrycznych,” wspomina John Frost. „Prawdziwie nowatorskim rozwiązaniem w przypadku tego produktu było połączenie pracy silnika, wrzeciona i systemu prowadzenia, które pozwoliło uzyskać niemalże idealne tolerancje tarcia podczas ruchu kolumny podnoszącej. O ile estetyka całego rozwiązania była bardzo ważna, o tyle na całości zaważyła technologia, która na pierwszy rzut oka jest niewidoczna.”

 
 

Rozwiązanie, które zaskoczyło całe środowisko branżowe

Pod koniec 1998 roku firma LINAK wprowadziła na rynek nasz pierwszy w historii kompletny system elektrycznej regulacji do biurek. System, który składał się z przełącznika w postaci panelu biurkowego do prostej regulacji wysokości, zaawansowanej skrzynki kontrolnej dla uzyskania płynnego ruchu blatu biurka oraz innowacyjnej elektrycznej nogi biurkowej nazwanej DESKLIFT™ 1 (DL1), stał się prawdziwą rewolucją i zaskoczył całe środowisko branżowe.

Wszystko, co dzisiaj przyjmujemy za oczywiste w biurkach z regulacją wysokości, w roku 1998 stanowiło całkowity przełom: stworzenie systemów regulacji wysokości z silnikami i wrzecionami zabudowanymi w kolumnach biurkowych, uzyskanie płynnego i cichego ruchu podczas podnoszenia i opuszczania, a następnie wykonanie tego rozwiązania w prostej i estetycznej stylistyce, było przełomowym i innowacyjnym osiągnięciem.

Po uruchomieniu produkcji chcieliśmy pomóc klientom przejść na stosowanie nowego rozwiązania.

Nikt w LINAK nie przypuszczał, że nowa technologia zostanie tak entuzjastycznie przyjęta, zwłaszcza na północy Europy. Popyt na systemy elektrycznej regulacji wysokości rósł w bardzo szybkim tempie i oprócz stanowisk roboczych objął segment biurek i stołów biurowych.

Rewolucyjny system DL1 z 1998 roku: Nasz pierwszy kompletny system elektrycznej regulacji wysokości do biurek: panel biurkowy, skrzynka kontrolna oraz „nogi elektryczne” LINAK.Nasz pierwszy w historii kompletny system elektrycznej regulacji wysokości z „nogą elektryczną” do biurek: DL1
 
 

Nieświadomie stajemy się prekursorami nowego ogólnoświatowego trendu!

Na początku lat 2000. biurka do pracy siedząco-stojącej były już normą w Skandynawii i zaczęły zyskiwać coraz większą liczbę zwolenników w pozostałych krajach Europy Północnej. W Stanach Zjednoczonych zainteresowanie biurkami z napędem elektrycznym wzrosło dopiero pod koniec lat 2000., po medialnym szumie, jaki wywołało powiedzenie „sitting is the new smoking” (pol. siedzący tryb pracy — tak jak papierosy — skraca życie). Od tego momentu nastąpił gwałtowny wzrost zapotrzebowania.

Wielu producentów mebli, śladem firmy LINAK, propaguje stosowanie technologii regulacji wysokości i płynące z niej korzyści w postaci poprawy ergonomii w miejscu pracy. Podejmując się realizacji zlecenia dla jednego z naszych klientów nieświadomie staliśmy się prekursorami nowego ogólnoświatowego trendu w zakresie wprowadzania ergonomicznych rozwiązań do przestrzeni biurowej i tym samym poprawy jakości pracy.

Broszury poświęcone DL1
 
 

DL1 była najnowocześniejszym produktem 25 lat temu, a zaktualizowana wersja nadal jest częścią naszej oferty. Na dzisiejszym rynku innowacyjne nowe produkty LINAK, takie jak panele biurkowe DPI oraz DPG1C, nadal zdobywają nagrody za wzornictwo produktowe, podczas gdy inne są nagradzane za funkcjonalność — w tym Best in Innovation na NeoCon oraz Best of NeoCon Gold Award za ładowarkę USB Desk2Device.

Postępujące zmiany modelu pracy zapowiadają dalszą ewolucję w zakresie konstrukcji i funkcjonalności. „Chęć zmian”, na której opiera się funkcjonowanie firmy LINAK, zapewnia nam wyjątkową umiejętność adaptacji i podejmowania wyzwań zarówno obecnych, jak i przyszłych. Doświadczenie w tworzeniu wielu nowatorskich rozwiązań jest tym, co motywuje nas do nieustannego ustanawiania nowych standardów w zakresie projektowania i konstrukcji mebli.

Przy ponad 10 milionach sprzedanych elektrycznych systemów regulacji do biurek od 1998 roku, prawdziwe wydaje się być twierdzenie, że firmie LINAK udało się zmienić przestrzeń biurową na lepsze i tym samym poprawić warunki pracy w biurach na całym świecie.

DL1: na tej kolumnie został oparty pierwszy system do biurek wprowadzony przez LINAK® pod koniec lat 90. XX wieku.DL1: Kolumna, na której został oparty pierwszy system do biurek wprowadzony przez LINAK pod koniec lat 90. XX wieku.
 
 

 
Stolarz Herwig Danzer

Pierwsza współpraca partnerska w branży stolarskiej
Czy to możliwe, aby biurko z systemem regulacji wysokości na bazie kolumny DL1, działało nieprzerwanie od ponad 25 lat?

Tak. To możliwe.

W 1998 roku, kiedy stolarz Herwig Danzer zdecydował się zbudować własne biurko z opcją regulacji wysokości, pomysł ten wydawał się bardzo futurystyczny i odważny na tamte czasy.
Dowiedz się więcej...

 

 
Nie zostawiajmy ergonomii w biurze

Nie zostawiajmy ergonomii w biurze!
Dostosowując się do nowej rzeczywistości, wiele osób zamieniło biuro na dom. I nawet jeśli sytuacja na świecie ustabilizuje się na tyle, że będzie możliwy powrót do biur, praca zdalna w takim czy innym wymiarze zagości w naszym życiu na dłużej. Dla tych, którzy stoją w obliczu wyzwań, jakie niesie za sobą praca w domu zarówno teraz, jak i w nie tak dalekiej przyszłości, dr Mark Benden i Martha Parker z Centrum Ergonomii na uniwersytecie Texas A&M mają wiele cennych rad i wskazówek.
Dowiedz się więcej...

 

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Kontakt