Wiadomości 16 września 2019

Testowanie siłowników przemysłowych pod kątem stopnia ochrony

W Centrum testowym LINAK® testowane są siłowniki elektryczne do zastosowań przemysłowych — często aż do granic możliwości. Niektóre z testów są wykonywane w taki sposób, aby sprawdzić stopień ochrony, a inne — wskaźnik ochrony IP. Pył, wilgoć i woda są naturalną częścią środowiska pracy wielu siłowników i muszą one być w stanie utrzymać pełną wydajność i działać niezależnie od środowiska pracy.

Jeden z najbardziej rozbudowanych reżimów testowych na rynku siłowników przemysłowych odbywa się w firmie LINAK®. W korporacyjnym centrum testowym w Danii badany jest każdy siłownik — i to w specjalny sposób dotyczący siłowników stosowanych w przemyśle.


Testowanie siłowników przemysłowych pod kątem stopnia ochrony
Niektóre środowiska są bardzo zapylone, inne błotniste i mokre. Maszyny przemysłowe pracujące w takich środowiskach wymagają sporadycznego mycia — często strumieniem wody — a w przypadku siłowników elektrycznych zapewniających ruch w maszynie takie warunki są dość wymagające. Dlatego też siłowniki produkcji LINAK są dokładnie testowane pod kątem zapobiegania dostawania się do nich ciał stałych i płynów.

Siłowniki przemysłowe firmy LINAK zostały poddane ciężkiej próbie natrysku wody, podczas której przez trzy minuty spłukiwano je 100 litrami wody na minutę, a następnie wykonano test wysokiego ciśnienia/wysokiej temperatury IP69K — 14–16 litrów wody na minutę przy ciśnieniu 100 barów i temperaturze 80°C. Niektóre siłowniki przemysłowe LINAK są nawet testowane pod kątem wnikania pyłu i mają atest ATEX/IECEx.

Dlatego właśnie możesz zaufać siłownikowi LINAK!

Logo LINAK Actuator Academy Odkryj świat siłowników Actuator Academy™

 

Dlaczego stopień ochrony ma dla znaczenie
Pył, chemikalia, wilgoć i woda są substancjami szkodliwymi dla elektroniki i maszyn pracujących w warunkach przemysłowych. Siłowniki elektryczne nie stanowią wyjątku, a brak właściwej ochrony IP może być kosztowny, a nawet niebezpieczny.

Mycie siewników pod wysokim ciśnieniem
Po długim dniu spędzonym w polu maszyny rolnicze zazwyczaj wymagają mycia. Brud i błoto są wszędzie, a w przypadku siewników brud miesza się z pozostałościami nawozu. Mycie pod wysokim ciśnieniem jest konieczne, a to dotyczy silnych strumieni wody przy sporadycznie wysokich temperaturach.

Siłowniki zapewniające precyzyjną regulację muszą być w stanie poradzić sobie zarówno z pracami polowymi, jak i następującym po nich myciem. Dlatego też każdy siłownik przemysłowy LINAK jest testowany pod kątem zgodności ze stopniem ochrony IP69K.

Testowanie siłowników przemysłowych pod kątem stopnia ochrony — siewniki
 
Testowanie siłowników przemysłowych pod kątem stopnia ochrony — silosy do przeładunku zboża

Koncentracja na stopniu ochrony IP podczas przeładunku zboża jest kluczowa
Dla pracowników pracujących w pobliżu urządzeń do przeładunku zboża bezpieczeństwo ma wysoki priorytet. Środowiska te są zazwyczaj bardzo zapylone, a połączenie gęstych chmur pyłu zbożowego z iskrą ze zwarcia może być wysoce łatwopalne — nawet wybuchowe.

Niektóre siłowniki przemysłowe LINAK zostały zatwierdzone zgodnie z dyrektywą ATEX/IECEx w celu zwiększenia bezpieczeństwa w zakładach przetwórstwa zbóż.

 

W innych zapylonych środowiskach siłowniki przemysłowe muszą spełniać wymagania stopnia ochrony IP6X. Spełnianie wymagań jest testowane w szafach pyłowych przez dwie godziny, kiedy to pompa próżniowa próbuje zasysać powietrze i pył do obudowy siłownika.

Automatyzacja zaworów ściekowych na zewnątrz budynków
Systemy sterowania procesami w nowoczesnych oczyszczalniach ścieków często obejmują automatyzację zaworów uruchamianych siłownikami elektrycznymi. Na początkowych etapach procesu siłowniki znajdują się na zewnątrz i w miejscach wilgotnych. Zmieniające się warunki pogodowe i temperatury również zwiększają obciążenie urządzeń.

Siłowniki do odprowadzania ścieków są poddawane testom spryskiwania wodą w celu uzyskania aprobaty IPX6.

Testowanie siłowników przemysłowych pod kątem stopnia ochrony — automatyzacja zaworów
 

Masz pytanie dotyczące technologii siłowników elektrycznych?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Subskrybuj wiadomości firmy LINAK

Otrzymuj aktualne informacje o tym, w jaki sposób technologia siłowników podąża za współczesnymi megatrendami i stawia czoła wyzwaniom przyszłości.