Skontaktuj się z Nami Tutaj
Referencje klientów

Wszechstronne rozwiązania do bezpiecznej obsługi ciężkich ładunków

Australijska firma Makinex umiejętnie wykorzystuje swój innowacyjny potencjał i niesłabnące zaangażowanie w szukaniu nowych sposobów poprawy wydajności. Działania te obejmują tworzenie specjalistycznych rozwiązań do rozmaitych zastosowań w obszarze gospodarki materiałowej.

Wszechstronne rozwiązania do bezpiecznej obsługi ciężkich ładunków

Dla wielu firm kwestią o priorytetowym znaczeniu jest możliwość stworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska pracy. Szczególnie w obszarze transportu i przenoszenia ładunków, gdzie duża część operacji jest wykonywana ręcznie. Zapewnienie pracownikom należytego bezpieczeństwa przy równoczesnej poprawie wydajności i produktywności stanowi dla australijskiej firmy Makinex, która produkuje urządzenia pozwalające wyeliminować nieefektywne procesy (ang. MAKing INefficiencies EXtinct (MAKINEX)), najwyższy priorytet.

Firma Makinex z siedzibą w Sydney oferuje wyjątkowe, innowacyjne i praktyczne produkty do zastosowań w różnych środowiskach. W obszarze gospodarki magazynowej szczególnie pożądane są rozwiązania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy. W rezultacie firma Makinex stanęła przed nowym wyzwaniem – przy założeniu ograniczenia czynników mogących prowadzić do urazów – stworzenie wyjątkowego urządzenia obsługiwanego przez jedną osobę, które pozwoli usprawnić przenoszenie ładunków o dużej masie. Zapewniając jednocześnie maksymalny poziom bezpieczeństwa.

 

Podnośnik do ciężkich ładunków obsługiwany przez jedną osobę

Firma Makinex zaprojektowała i wyprodukowała ręczny podnośnik PHT, który może być obsługiwany przez jedną osobę i podnosić ładunki o masie do 140 kg. Obsługa podnośnika nie wymaga posiadania specjalnych uprawnień, więc może on stanowić szybką i wszechstronną alternatywę dla wózka widłowego. Jest to niezwykle uniwersalne urządzenie obsługowe, które pozwala w bezpieczny sposób podnieść i załadować lub wyładować sprzęt przy minimalnym wysiłku fizycznym ze strony operatora.

„Dzięki specjalistycznej konstrukcji podnośnik pozwala jednemu pracownikowi podnieść i umieścić ładunek bezpośrednio na ciężarówce, w furgonetce lub innym pojeździe… Podnośnik można także wykorzystać do przenoszenia i ustawiania mniejszych sprzętów i ładunków np. na stołach czy blatach roboczych”, mówi Michael Chen, dyrektor ds. produkcji międzynarodowej w firmie Makinex.

Wszechstronne rozwiązania do bezpiecznej obsługi ciężkich ładunków
Wszechstronne rozwiązania do bezpiecznej obsługi ciężkich ładunków
 

Na etapie projektowania podnośnika Makinex zadbano o odpowiedni udźwig konstrukcji. Jest to szczególnie istotny parametr z punktu widzenia prac w budownictwie, posadzkarstwie czy w terenie, gdzie pracownicy każdego dnia mają do czynienia z nieporęcznymi ładunkami o dużej masie. Zastosowanie napędu na bazie elektrycznego siłownika liniowego, w odróżnieniu od napędu hydraulicznego, pozwala nie tylko zapewnić znaczny udźwig, ale także eliminuje konieczność serwisowania lub ogranicza ją do niezbędnego minimum. Co z kolei przekłada się na oszczędność kosztów w perspektywie długoterminowej.

 

Potwierdzony spadek liczby urazów przy pracy

Opisując korzyści płynące z zastosowania tak wyspecjalizowanego urządzenia Michael Chen wymienia: Podnośnik eliminuje niewygodne i niebezpieczne podnoszenie ładunków, wykonywane zwykle przez jedną lub dwie osoby oraz zmniejsza ryzyko nadwyrężenia mięśni i urazów kręgosłupa powodowane dźwiganiem”.

Wspólnie z firmą Kennards Hire, największą australijską wypożyczalnią sprzętu, firma Makinex przeprowadziła testy podnośnika w różnych lokalizacjach. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono m.in. spadek liczby zachorowań i urazów kręgosłupa o około 30%. Użytkownicy potwierdzili ponadto, że podnośnik jest prosty w obsłudze i nie wymaga konserwacji, co sprawia, że jest nie tylko bezpieczny, ale i bardzo wydajny.

Wszechstronne rozwiązania do bezpiecznej obsługi ciężkich ładunków
 

Współpraca z LINAK

Jednym z podzespołów podnośnika Makinex miał być siłownik elektryczny, który będzie obsługiwał ramię podnoszące. Najlepszą opcją dla tego wyjątkowego urządzenia okazał się siłownik LINAK LA36 ze zintegrowanym sterownikiem (IC) , ponieważ oferował najlepsze w tym segmencie produktów możliwości w zakresie programowania ustawień bez konieczności wprowadzania dodatkowej skrzynki kontrolnej ani zbędnego okablowania, czyniąc montaż bezproblemowym.

„Wybraliśmy firmę LINAK, ponieważ jest to znany na całym świecie producent elektrycznych siłowników liniowych, a napędy tej marki spełniają najwyższe branżowe standardy. Wsparcie techniczne dostępne na terenie Australii jest naprawdę dobre,” przyznaje Michael Chan i dodaje: „Siłowniki ze zintegrowanym sterownikiem pozwalają nam programować newralgiczne parametry, takie jak np. wartość graniczna prądu dla odcięcia zasilania w przypadku przekroczenia dopuszczalnego obciążenia. Odpowiadają nam także procedury rozwiązywania problemów, jeżeli zaszłaby taka konieczność, oraz możliwość generowania raportów diagnostycznych”.

To jeszcze nie wszystko, co firma Makinex ma do zaoferowania. Na całym świecie zapotrzebowanie na ergonomiczne rozwiązania znacząco rośnie, co oznacza kolejne wyzwania i kolejne możliwości współpracy firm LINAK i MAKINEX.

Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do odwiedzenia strony segmentu LINAK® TECHLINE®  lub skontaktowania się z lokalnym oddziałem firmy LINAK.

Dalsze informacje na temat podnośnika PHT można znaleźć na stronie internetowej firmy Makinex.

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Kontakt