Skontaktuj się z Nami Tutaj
Referencje klientów

Przystawki zbierające z napędem elektrycznym sposobem na lepsze plony

Zapotrzebowanie na maszyny rolnicze, który będą zapewniać wydajniejszy zbiór z większą prędkością, nieustannie rośnie. Niemiecka firma Geringhoff wprowadziła do swojej oferty nową przystawkę zbierającą, która pozwala uzyskać optymalną wydajność zbioru.

Firma Geringhoff, specjalizująca się w produkcji przystawek do kombajnów zbożowych, postanowiła wyjść naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu rynku na bardziej wydajny sprzęt do zbioru roślin uprawnych. Opracowała innowacyjną przystawkę „Freedom”, która wyróżnia się, m.in., całkowicie przeprojektowaną konstrukcją. Nowy, opatentowany układ zespołów zbierających Freedom pozwala na bardzo delikatne przemieszczanie zbieranych roślin. Łańcuchy wciągające są ustawione pod kątem, umożliwiając wydajniejszy zbiór.

Zastąpienie siłowników hydraulicznych elektrycznymi
Inną ważną cechą nowej przystawki jest zespół zbierający, w którym układ hydrauliczny został zastąpiony rozwiązaniem elektrycznym. Ustawienie zespołu zbierającego jest teraz regulowane za pomocą siłownika elektrycznego LA36 od LINAK®.

Przystawki zbierające z napędem elektrycznym sposobem na lepsze plony

Kątowy układ łańcuchów wciągających pozwolił poprawić jakość koszenia roślin. Operator kombajnu dostosowuje szerokość szczeliny zbierającej do wielkości kolb kukurydzy. Decydujące znaczenie w tym przypadku ma stosunek grubości tłoka do tylnicy.
Odpowiednie regulacja ustawienia pozwala uzyskać optymalny zbiór bez ryzyka zablokowania zespołu zbierającego. 

 

W innych przystawkach do zbioru kukurydzy, za regulację ustawienia odpowiada układ hydrauliczny jednostronnego działania. Jednak w przypadku Freedom, ze względu na szerokość przystawki wynoszącą aż do 12 metrów, układ hydrauliczny jednostronnego działania byłby niewystarczający. Konstruktorzy z firmy Geringhoff szukali więc alternatywy dla hydraulicznego systemu regulacji.

Zdecydowaliśmy się na wariant elektryczny ze względu na jego liczne zalety”, wyjaśnia André Hemmesmann, kierownik zespołu konstrukcyjno-rozwojowego w firmie Geringhoff. Jego zdaniem prostota systemu była istotnym argumentem przemawiającym za wyborem siłowników elektrycznych. 

„W układach z jednym lub kilkoma siłownikami hydraulicznymi przewody sygnałowe muszą być poprowadzone obok przewodów hydraulicznych, aby uzyskać odczyt położenia. W napędach z siłownikami elektrycznymi potrzebny jest tylko jeden prosty kabel”.

Dodatkowe siłowniki nie są potrzebne
Zastosowanie siłowników elektrycznych eliminuje ponadto konieczność użycia dodatkowych zaworów. Nowy system wymaga jedynie podłączenia do zasilania sieciowego.

„Możliwość rezygnacji z układu hydraulicznego do regulacji ustawienia przystawki zbierającej w kombajnach jest znacznym udogodnieniem. Po podłączeniu systemu do naszego własnego układu sterowania, stanie się on samowystarczalny”, wyjaśnia André Hemmesmann.

System elektryczny pozwala na uruchomienie programu, który będzie naprzemiennie otwierał i zamykał zespoły zbierające przystawki w przypadku, gdyby doszło do ich zablokowania.

Dlaczego Geringhoff wybrał LINAK
Jak podkreśla André Hemmesmann, na wyborze siłowników LINAK przez firmę Geringhoff zaważyła przede wszystkim trwałość, z której słyną.

„Kwas owocowy w połączeniu z zanieczyszczeniami, takimi jak kurz, brud i woda, powodował zatykanie się siłownika. Testowaliśmy system przez ponad dwa lata i uznaliśmy, że wyniki dotyczące niezawodności bardzo nas satysfakcjonują,” mówi André Hemmesmann i dodaje:

„System elektryczny ma znacznie większy potencjał. To stwarza nam więcej możliwości na przyszłość”.

Przyszłość rolnictwa należy do rozwiązań automatycznych
Automatyzacja to słowo-klucz. Dedykowane programy mogą, na przykład, obsługiwać funkcję szybkiego otwierania i zamykania zespołów zbierających, zapobiegając ich ewentualnemu zablokowaniu. Realna wydaje się również możliwość wprowadzenia dodatkowego systemu czujników, który zapewniał optymalne ustawienie elementów roboczych w trakcie całego czasu pracy.

Istotną zaletą siłowników LINAK jest opcja zintegrowanego sterowania (IC). Siłowniki IC można w prosty sposób zaprogramować i zintegrować z istniejącym systemem. Siłownik odbiera polecenie sterujące, natomiast za całą resztę odpowiada układ elektroniczny. W ofercie firmy LINAK dostępne są siłowniki IC o różnych poziomach konfiguracji ustawień i z możliwością wprowadzenia rozmaitych funkcji dodatkowych. Dostępne są także rozwiązania z magistralą CAN.


O Geringhoff
Firma Geringhoff została założona w 1880 roku i w ciągu lat swojej działalności wyspecjalizowała się w produkcji sprzętu i akcesoriów do maszyn zbożowych. Powstała jako firma rodzinna, początkowo zajmowała się sprzedażą wyposażenia dla kuźni i rolnictwa. 135 lat później, Carl Geringhoff Vertriebsgesellschaft mbH & Co. KG jest nowoczesnym przedsiębiorstwem działającym w branży inżynierii mechanicznej, zarządzanym przez piąte pokolenie rodziny Geringshoff.

Firma posiada kilka zakładów produkcyjnych. Siedziba firmy znajduje się w Niemczech, w miejscowości Ahlen. W Stanach Zjednoczonych produkcja odbywa się w zakładzie w St. Cloud w stanie Minnesota, gdzie produkowane są przystawki do kombajnów zbożowych na rynek północnoamerykański.

Rozwiązania na bazie elektrycznych siłowników liniowych segmentu LINAK TECHLINE do maszyn rolniczych play-icon

Rozwiązania na bazie elektrycznych siłowników liniowych segmentu LINAK TECHLINE do maszyn rolniczych

Krok w przyszłość – siłowniki ze zintegrowanym sterownikiem play-icon

Krok w przyszłość – siłowniki ze zintegrowanym sterownikiem

Pliki

Więcej o maszynach rolniczych

W folderze opisano rozwiązania, jakie od ponad 25 lat powstają w LINAK na potrzeby wielu zastosowań w rolnictwie.

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.