Skontaktuj się z Nami Tutaj
Wiadomości 24 stycznia 2019

Inteligentna regulacja ustawienia drabin w maszynach budowlanych poprawia ergonomię

Wprowadzenie stosunkowo prostych środków może w znacznym stopniu poprawić ergonomię pracy na maszynach do robót ziemnych i budowlanych. Zainstalowanie siłowników elektrycznych w konstrukcji drabin okazało się bardzo skutecznym sposobem, nie tylko na poprawę bezpieczeństwa podczas wchodzenia i schodzenia z maszyny.

Współczesna branża budowlana stoi w obliczu wyzwania. Przeciętne ryzyko chorób układu mięśniowo-szkieletowego jest cały czas wyższe w tej branży niż w przypadku wszystkich innych branż łącznie. Jednak poprawa warunków ergonomicznych może pomóc pokonać trudności z tym związane. Siłowniki LINAK zainstalowane w układzie dostępu oferują możliwość automatycznej regulacji ustawienia drabiny, zapewniając w ten sposób sprawne wchodzenie i wychodzenie z kabiny. 

Mimo że około 90% małych firm budowlanych w Stanach Zjednoczonych posiada program bezpieczeństwa, to zaledwie jedna trzecia z nich posiada także program ergonomii pracy. To, w połączeniu z szacowaną utratą wynagrodzeń i dochodów rzędu 46 mln USD rocznie w sektorze budownictwa prywatnego w Stanach Zjednoczonych, stanowi zachętę do inwestowania w rozwiązania ergonomiczne.

Bezpieczny i ergonomiczny dostęp do kabiny wyposażonej w drabiny z regulacją ustawienia
Drabiny z regulacją ustawienia – lub inne regulowane układy dostępu – zapewniają bezpieczne rozsuwanie i składanie drabiny, umożliwiając ustawienie drabiny bliżej podłoża. Stopnie drabiny są nachylone pod kątem gwarantującym odpowiednią widoczność, dzięki czemu operator może wejść na maszynę i zejść z niej w sposób bardziej bezpieczny i ergonomiczny. Ustawienie pierwszego stopnia drabiny bliżej podłoża odciąża dodatkowo stawy kolanowe operatora.

Inteligentna regulacja ustawienia drabin w maszynach budowlanych poprawia ergonomię
 

Poprawa ergonomii może również przyczynić się do ograniczenia liczby dni pracy utraconych w wyniku urazów. W samej tylko Wielkiej Brytanii co roku pracodawcy tracą łącznie 6,6 mln dni pracy, a 469 000 pracowników zmaga się z dolegliwościami układu mięśniowo-szkieletowego (nowo nabytymi lub przewlekłymi). 

System oferuje liczne korzyści
System regulacji układu dostępu o napędzie elektrycznym oferuje firmom budowlanym także inne korzyści. Regulacja ustawienia drabiny za pomocą zasilanego akumulatorowo systemu siłowników oznacza uniezależnienie się od systemu hydraulicznego i zarazem możliwość obsługi drabiny także wtedy, gdy silnik główny nie pracuje. Wystarczą akumulator zasilający i pilot obsługowy. 

Ponadto, system można wykorzystać jako dodatkowe zabezpieczenie przez kradzieżą/wandalizmem, utrudniając dostęp do wyższych kabin bez rozłożonej drabiny. Zgodnie z normą ISO 2867:2011, aby umożliwiać dostęp do kabiny, drabina musi być aktywowana i całkowicie rozsunięta.

Ergonomia ma znaczenie – również w obsłudze maszyn budowlanych! 

Aby poznać więcej możliwości zastosowania produktów LINAK w maszynach budowlanych, zapraszamy do odwiedzenia strony poświęconej rozwiązaniom do maszyn budowlanych. Zachęcamy także do kontaktu z lokalnym oddziałem firmy LINAK gdzie można uzyskać dalsze informacje. 

 

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.