Wiadomości 10 stycznia 2019

Dlaczego ergonomia jest ważnym elementem pracy operatorów maszyn budowlanych

W kontekście branży budowlanej ergonomia pracy jest kwestią omawianą rzadko lub nawet pomijaną. Niekiedy wręcz postrzega się ergonomię jako coś zarezerwowanego wyłącznie dla pracowników biurowych lub produkcyjnych. To jednak błąd, za który niekiedy płaci się wysoką cenę.

W samej tylko Wielkiej Brytanii około 80 tysięcy osób zatrudnionych w branży budowlanej zmaga się z problemami zdrowotnymi, które ich zdaniem zostały spowodowane lub uległy nasileniu wskutek wykonywania ich codziennych zadań. Według Brytyjskiego Inspektoratu BHP (ang. British Health and Safety Executive, HSE), 65% tych dolegliwości jest wynikiem chorób układu mięśniowo-szkieletowego.

W Wielkiej Brytanii co roku pracodawcy tracą łącznie 6,6 mln dni pracy z powodu zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego, z których ponad 1/3 (40 %) to urazy pleców. Jest to, oczywiście, kosztowne. Brytyjskie Stowarzyszenie Inżynierów Budownictwa Wodnego i Lądowego (British Institution of Civil Engineers) szacuje, że roczny koszt chorób układu mięśniowo-szkieletowego, jaki ponoszą pracodawcy, wynosi 646 milionów GBP. Niemniej, poprawa ergonomii pracy może obniżyć te liczby i kwoty.

Poprawa pozycji ciała podczas pracy ogranicza urazy mięśni i kręgosłupa do minimum
Nieprawidłowa pozycja ciała przy pracy jest jednym z największych winowajców urazów mięśni i kręgosłupa. Wielogodzinna praca w pozycji siedzącej w kabinie maszyny to nic innego jak prosta droga do chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Natomiast wprowadzenie zaledwie kilku prostych zmian może pomóc odciążyć operatorów, sprawiając równocześnie, że ich praca stanie się bardziej komfortowa. Wystarczy zapewnić operatorowi możliwość regulacji położenia pulpitu sterującego, a przez to częstszej zmiany pozycji siedzącej na stojącą. Już sama ta zmiana znacznie poprawi ergonomię jego pracy. 

Dlaczego ergonomia jest ważnym elementem pracy operatorów maszyn budowlanych

Taka sytuacja, na przykład, miała miejsce w przypadku szwedzkiej firmy Sandvik, dostawcy rozwiązań dla górnictwa i budownictwa, która postanowiła wprowadzić kilka elementów z funkcją regulacji położenia do swoich ciężkich maszyn budowlanych.

„Poprawa ergonomii wyraźnie wskazuje na fakt, że Sandvik chce tworzyć i oferować swoim pracownikom najlepsze warunki do pracy,” mówi Mika Väisänen, inżynier projektu z działu rozwoju produktów w Sandvik Mining and Rock Technology. 

Przeczytaj cały artykuł o firmie Sandvik.

Ergonomiczne elementy z funkcją regulacji położenia
Sekret polega na umiejętnym dostosowaniu stanowiska pracy do pracownika. Pracownicy budowlani i operatorzy maszyn budowlanych mają różne sylwetki i wymiary, więc stanowisko pracy musi mieć możliwość dostosowania poszczególnych elementów do potrzeb i możliwości danego operatora.

W ofercie LINAK znajdują się rozwiązania na bazie siłowników, przeznaczone do regulacji położenia pulpitów sterowniczych, pedałów gazu, sprzęgła i hamulca oraz ustawienia foteli – wszystkie z możliwością personalizacji ustawień pod kątem potrzeb i preferencji indywidualnego operatora w celu ochrony przed urazami mięśni i kręgosłupa oraz ograniczenia do minimum liczby dni pracy utraconych przez pracodawców. Wszystkie rozwiązania na bazie siłowników LINAK odznaczają się łatwością instalacji – nawet w warunkach ograniczonej przestrzeni. Kompaktowa konstrukcja i niewielka liczba kabli dodatkowo ułatwiają instalację.

Pulpit operatora z regulacją położenia
 

Ergonomia ma znaczenie – również w obsłudze maszyn budowlanych! 

Aby poznać więcej możliwości zastosowania produktów LINAK w maszynach budowlanych, zapraszamy do odwiedzenia strony poświęconej rozwiązaniom do maszyn budowlanych. Zachęcamy także do kontaktu z lokalnym oddziałem firmy LINAK, gdzie można uzyskać dalsze informacje. 

 

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.