W samej tylko Wielkiej Brytanii około 80 tysięcy osób zatrudnionych w branży budowlanej zmaga się z problemami zdrowotnymi, które ich zdaniem zostały spowodowane lub uległy nasileniu wskutek wykonywania ich codziennych zadań. Według Brytyjskiego Inspektoratu BHP (ang. British Health and Safety Executive, HSE), 65% tych dolegliwości jest wynikiem chorób układu mięśniowo-szkieletowego.
W Wielkiej Brytanii co roku pracodawcy tracą łącznie 6,6 mln dni pracy z powodu zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego, z których ponad 1/3 (40 %) to urazy pleców. Jest to, oczywiście, kosztowne. Brytyjskie Stowarzyszenie Inżynierów Budownictwa Wodnego i Lądowego (British Institution of Civil Engineers) szacuje, że roczny koszt chorób układu mięśniowo-szkieletowego, jaki ponoszą pracodawcy, wynosi 646 milionów GBP. Niemniej, poprawa ergonomii pracy może obniżyć te liczby i kwoty.
Poprawa pozycji ciała podczas pracy ogranicza urazy mięśni i kręgosłupa do minimum
Nieprawidłowa pozycja ciała przy pracy jest jednym z największych winowajców urazów mięśni i kręgosłupa. Wielogodzinna praca w pozycji siedzącej w kabinie maszyny to nic innego jak prosta droga do chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Natomiast wprowadzenie zaledwie kilku prostych zmian może pomóc odciążyć operatorów, sprawiając równocześnie, że ich praca stanie się bardziej komfortowa. Wystarczy zapewnić operatorowi możliwość regulacji położenia pulpitu sterującego, a przez to częstszej zmiany pozycji siedzącej na stojącą. Już sama ta zmiana znacznie poprawi ergonomię jego pracy.

Taka sytuacja, na przykład, miała miejsce w przypadku szwedzkiej firmy Sandvik, dostawcy rozwiązań dla górnictwa i budownictwa, która postanowiła wprowadzić kilka elementów z funkcją regulacji położenia do swoich ciężkich maszyn budowlanych.
„Poprawa ergonomii wyraźnie wskazuje na fakt, że Sandvik chce tworzyć i oferować swoim pracownikom najlepsze warunki do pracy,” mówi Mika Väisänen, inżynier projektu z działu rozwoju produktów w Sandvik Mining and Rock Technology.
Przeczytaj cały artykuł o firmie Sandvik.
Ergonomiczne elementy z funkcją regulacji położenia
Sekret polega na umiejętnym dostosowaniu stanowiska pracy do pracownika. Pracownicy budowlani i operatorzy maszyn budowlanych mają różne sylwetki i wymiary, więc stanowisko pracy musi mieć możliwość dostosowania poszczególnych elementów do potrzeb i możliwości danego operatora.
W ofercie LINAK znajdują się rozwiązania na bazie siłowników, przeznaczone do regulacji położenia pulpitów sterowniczych, pedałów gazu, sprzęgła i hamulca oraz ustawienia foteli – wszystkie z możliwością personalizacji ustawień pod kątem potrzeb i preferencji indywidualnego operatora w celu ochrony przed urazami mięśni i kręgosłupa oraz ograniczenia do minimum liczby dni pracy utraconych przez pracodawców. Wszystkie rozwiązania na bazie siłowników LINAK odznaczają się łatwością instalacji – nawet w warunkach ograniczonej przestrzeni. Kompaktowa konstrukcja i niewielka liczba kabli dodatkowo ułatwiają instalację.

Ergonomia ma znaczenie – również w obsłudze maszyn budowlanych!
Aby poznać więcej możliwości zastosowania produktów LINAK w maszynach budowlanych, zapraszamy do odwiedzenia strony poświęconej rozwiązaniom do maszyn budowlanych. Zachęcamy także do kontaktu z lokalnym oddziałem firmy LINAK, gdzie można uzyskać dalsze informacje.