Skontaktuj się z Nami Tutaj
Wiadomości 17 grudnia 2018

Napędy centralne do odzyskiwania energii z osadów ściekowych

W oczyszczalni ścieków Egaa w pobliżu Aarhus w Danii osad węglowy jest pobierany ze ścieków i ponownie wykorzystywany w zakładzie w celu zmniejszenia ogólnego zużycia energii. Rozwiązania siłowników LINAK® odgrywają kluczową rolę w optymalizacji tego procesu przez zapewnienie niezawodnej automatyki zaworów.

Optymalna produkcja biogazu z osadów ściekowych wymaga precyzyjnej kontroli kilku procesów. Wykonuje się to w oczyszczalni ścieków w Egaa, gdzie ścieki z pobliskiego miasta Aarhus są oczyszczane, gdy tylko dotrą do oczyszczalni. 

Dzięki najnowocześniejszej technologii, pomysłowości i wysokiej jakości rozwiązaniom zakład oczyszczania osiągnął niezwykłe rezultaty, a dziś produkuje więcej energii niż zużywa.

Optymalizacja procesu obróbki wstępnej
Osiem filtrów Salsnes™ to pierwszy etap procesu, w którym osad węglowy jest filtrowany z napływających ścieków. Już w tej wczesnej fazie oczyszczania siłowniki elektryczne LINAK odgrywają ważną rolę. Zawory zautomatyzowane przez siłowniki precyzyjnie sterują dopływem ścieków do filtrów, optymalizując pierwotny proces oczyszczania. Tylko w ten sposób możliwe jest zmniejszenie zużycia energii nawet o 40% podczas napowietrzania w późniejszym procesie uzdatniania wody.

Efektywna produkcja biogazu — wymiennik ciepła z osadem ściekowym
Przekształcanie osadów ściekowych w biogaz jest cennym źródłem zielonej energii. Proces ten jest prowadzony w beztlenowym zbiorniku fermentacyjnym, gdzie utrzymywanie osadu we właściwej temperaturze jest absolutną koniecznością. Aby osiągnąć idealną temperaturę wewnątrz zbiornika osad podlega cyrkulacji w energooszczędnym wymienniku ciepła, w którym przepływ jest sterowany przez szereg zaworów — wszystkie zautomatyzowane przez wytrzymałe siłowniki LINAK.

Siłowniki wspomagają zrównoważone oczyszczanie ścieków
Niezależnie od tego, czy chodzi o sterowanie zaworami w trybie wł./wył., czy o precyzyjną regulację w zakresie 0–100%, siłowniki elektryczne LINAK to trwałe rozwiązanie. Są one wytrzymałe, zaskakująco łatwe w instalacji i umożliwiają w pełni zdalne sterowanie przez system SCADA, komunikację PROFIBUS lub łatwo dostępne sterowanie ręczne poprzez zewnętrzny moduł sterowania zaworem wody (WCU). 
Aby dowiedzieć się więcej na temat wykorzystania siłowników elektrycznych w nowoczesnych zakładach oczyszczania ścieków, prosimy o kontakt z lokalnym oddziałem LINAK

 

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Kontakt