Skontaktuj się z Nami Tutaj
Referencje klientów

Zmniejszenie zużycia energii związanego z napowietrzaniem

W mieście Esbjerg znajduje się piąta co do wielkości oczyszczalnia ścieków w Danii — Renseanlæg Vest. W tym przypadku kierownictwo operacyjne zdecydowało się na zastosowanie siłowników liniowych LINAK w celu zapewnienia stabilnego i precyzyjnego sterowania przepływem powietrza w zbiornikach napowietrzających. Wybrano siłowniki LINAK, ponieważ przynoszą one szereg korzyści w codziennej pracy, na przykład zmniejszają zużycie energii i są łatwe w montażu.

DIN Forsyning

Każdego dnia 20 000 m3 ścieków przepływa przez oczyszczalnię Renseanlæg Vest w duńskim mieście Esbjerg.  Zakład ten jest częścią lokalnego przedsiębiorstwa DIN Forsyning, a woda w nim musi przejść serię procesów uzdatniania, zanim będzie mogła być wypuszczona do Morza Północnego. Oczyszczanie w tym konkretnym zakładzie stanowi wyzwanie, ponieważ 60% trafiającej tam wody pochodzi z przemysłu.  Oczyszczalnia jest w stanie przetworzyć 290 000 RLM wody, co odpowiada ściekom produkowanym przez 290 000 osób.

Precyzyjna regulacja procesu napowietrzania
Ważnym i energochłonnym etapem oczyszczania ścieków jest napowietrzanie, którego celem jest utrzymanie niskiego poziomu amoniaku. Poziom amoniaku jest kontrolowany przez regulację wlotu powietrza do zbiorników napowietrzających. Regulacja poziomu tlenu odbywa się za pośrednictwem systemu monitoringu i polega na wysyłaniu odpowiednich komunikatów do siłowników w celu regulowania klinowych zasuw nożowych, gdy w wodzie znajduje się zbyt dużo lub zbyt mało amoniaku. Kierownictwo operacyjne musi mieć możliwość wykonywania bardzo precyzyjnych regulacji zawartości tlenu:

Napowietrzanie jest kosztownym procesem. Około jednej trzeciej zużycia energii w zakładzie wynika wyłącznie z zasilania sprężarki do napowietrzania. Dlatego tak ważne jest, abyśmy mogli precyzyjnie regulować zasuwy bez marnowania energii na napowietrzanie. Zastosowanie siłowników LINAK okazało się bardzo korzystne, ponieważ są one w stanie zapewnić precyzję, której potrzebujemy”.

Siłownik DIN Forsyning
 

Korzyści wynikające z zastosowania siłowników elektrycznych
W Esbjerg o wyborze produktów LINAK zadecydowała nie tylko precyzja i zużycie energii:

Kilka lat temu musieliśmy wymienić istniejące rozwiązanie w zakresie zasuw w zbiornikach napowietrzających, więc zasięgnęliśmy informacji w naszej sieci partnerów. W Ribe (sąsiednim mieście) korzystne okazało się zastąpienie tradycyjnego rozwiązania siłownikiem elektrycznym firmy LINAK. Dlatego postanowiliśmy pójść w ich ślady”.

Kierownictwo operacyjne firmy Renseanlæg Vest nie pożałowało decyzji o wypróbowaniu alternatywnego rozwiązania: 

 „System LINAK był nieco tańszy w zakupie. Dodatkowo ich siłowniki nie wymagają żadnej konserwacji ani serwisowania. Są tak wytrzymałe, że mogą znieść wszystkie obciążenia, na które są narażone w zakładzie, bez najmniejszych problemów. Są one również bardzo łatwe w montażu. Nasze zasuwy są rozmieszczone w trudno dostępnych miejscach, ale to też nie był problem, ponieważ nowe siłowniki są niezwykle małe i lekkie. Pracę wykonały jedynie dwie osoby bez użycia dźwigu”.

Przyszłość w Renseanlæg Vest
W zakładzie w Esbjerg kierownictwo zawsze poszukuje obszarów, w których może zoptymalizować przebieg procesów i zwiększyć ich efektywność. Obecnie przeprowadzane są testy siłowników LINAK® w drugiej oczyszczalni ścieków miasta, Renseanlæg Øst, a na realizację czeka jeszcze klika innych projektów:

 „Widzimy możliwość zainstalowania rozwiązań LINAK w innych obszarach naszych zakładów. Mogłyby się znaleźć w osadnikach, na wlocie do zbiorników napowietrzania lub na śluzach przy zbiornikach wody deszczowej. To jest coś, nad czym zastanowimy się dokładniej, kiedy obecne rozwiązania będą wymagały wymiany”.

Obecnie kierownictwo operacyjne przygotowuje plan generalny mający na celu dalszą optymalizację działania oczyszczalni Renseanlæg Vest. Plan wynika z pragnienia gminy Esbjerg, aby zredukować przeciążenie zakładu i osiągnąć lepsze wykorzystanie zasobów.

 „Gdy tylko skontaktowaliśmy się z Ribe w sprawie napędów elektrycznych, odezwali się do nas również inni koledzy. Chcieli, abyśmy podzielili się z nimi naszymi doświadczeniami, a my chętnie udzielaliśmy informacji wszystkim zainteresowanym” — twierdzi kierownictwo operacyjne DIN Forsyning.

Dowiedz się więcej na temat zasuwy nożowej zapewniającej precyzyjny przepływ powietrza.

Pliki

Więcej o oczyszczaniu ścieków

W branży oczyszczania ścieków prosta kontrola i łatwe monitorowanie to kluczowe elementy zapewniające utrzymanie optymalnego funkcjonowania zakładu. Z tej broszury dowiesz się więcej na temat rozwiązań siłownikowych LINAK na potrzeby zastosowań związanych z oczyszczaniem ścieków.

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Kontakt