Skontaktuj się z Nami Tutaj
Referencje klientów

Siłowniki służą do zaskakujących celów

Siłownik liniowy LINAK można wykorzystać niemal wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba wprowadzenia napędu liniowego. Siłowniki mają wiele zastosowań, szczególnie w środowisku przemysłowym, gdzie niekiedy służą dość specyficznym celom. Na tej stronie prezentujemy wybrane zastosowania siłowników oferujących dość nietypowe i zarazem inteligentne rozwiązanie. Oto produkty, które zaskakują — i inspirują!

Siłowniki służą do zaskakujących celów

Inteligentna maszyna do cięcia cegły

Dla wszystkich murarzy częstym problemem jest konieczność ręcznego cięcia cegły, co zazwyczaj jest bardzo trudnym zadaniem. Z pomocą przyszła firma Smart Cutter, która opracowała maszynę do cięcia cegły. W maszynie zastosowano dwa siłowniki LINAK LA30 .

Ręczne cięcie cegły przy pracach murarskich często jest przyczyną bólu w okolicach ramienia i obojczyka. Twórca urządzenia Smart Cutter dostrzegł potrzebę opracowania elektrycznej przecinarki, która poprawi warunki pracy murarzy. Smart Cutter pozwala uniknąć nadmiernych obciążeń fizycznych pracowników podczas cięcia materiałów murarskich. To oznacza mniej urazów i większą wydajność.

Maszyna do cięcia cegły
Maszyna tnie cegły przy pomocy dwóch równoległych siłowników LA30 i modułu sterującego TR-EM-339 innego producenta ze specjalnym oprogramowaniem — wszystkie elementy zapewniła firma LINAK. Inteligencja maszyny polega na zdolności do zapamiętania wielkości danego typu cegły. Po każdym cięciu ostrze ustawia się kilka milimetrów przed pozycją wyjściową. Cięcie jest wykonywane za jednym naciśnięciem przycisku. Jeśli zachodzi potrzeba przecięcia cegły innego typu, maszynę można wyregulować ręcznie.

Obejrzyj, jak w praktyce działa maszyna do cięcia cegły na stronie internetowej Smart Cutter.

Smart Cutter
 
 

 

Robot do sprzątania chlewni

Czyszczenie chlewni nie należy do najczystszych prac. Firma WP Production będąca podwykonawcą firmy Washpower A/S opracowała robota sprzątającego z wykorzystaniem siłownika LINAK LA12 .

Zdawałoby się, że sprzątanie chlewni jest całkowicie pozbawione sensu. Nic bardziej mylnego! W zakładach hodowli trzody chlewnej na całym świecie utrzymanie czystości pozostaje kwestią priorytetową, także ilekroć trzoda jest wyprowadzana. Proces czyszczenia od zawsze kojarzony jest z uciążliwym myciem przy pomocy myjek wysokociśnieniowych. Teraz, dzięki nowemu robotowi sprzątającemu, już tak nie jest. Praca stała się znacznie łatwiejsza, a stan czystości uległ wyraźnej poprawie — z korzyścią zarówno dla zwierząt, jak i personelu.

Robot
Twórcami robota sprzątającego są firmy WP Production oraz Washpower A/S. Po wprowadzeniu do chlewni robot myje wszystkie powierzchnie silnym strumieniem wody. W konstrukcji robota zastosowano siłownik LINAK LA12 IC , który przemieszcza dyszę natryskową w zależności od wymaganego kierunku padania strumienia wody. Urządzenie korzysta z autorskiego systemu sterowania PLC firmy WP Production.

Więcej informacji na temat robota sprzątającego można znaleźć na stronie internetowej Washpower.

Wash Power
 
 

 

Drogowe osłony energochłonne (TMA) montowane na pojeździe

Kiedy dochodzi do wypadku drogowego, konieczne jest jak najszybsze i skuteczne zamknięcie wszystkich jezdni zajętych wypadkiem. Z pomocą przychodzą firma ScanLED oraz opracowane przez nią osłony energochłonne, wyposażone w siłowniki LINAK, które odpowiadają za opuszczanie dwóch skrzydeł blokujących.

W przypadku nieprzewidzianych zdarzeń drogowych z udziałem pojazdów przewożących ludzi lub towary lub na czas prowadzenia awaryjnych robót drogowych konieczne jest szybkie wyłączenie z ruchu jednej lub kilku jezdni. W takich sytuacjach można zastosować osłony energochłonne montowane na pojeździe (Truck Mounted Attenuator). Osłona jest zamocowana z tyłu ciężarówki, którą kierowca ustawia bezpośrednio przed obszarem, który ma zostać tymczasowo zamknięty dla ruchu. Ważąca 10 ton osłona chroni zarówno osoby pracujące przed ciężarówką, jak i innych kierowców, ponieważ jeśli nie zauważą blokady na drodze, to osłona — w razie kolizji z pojazdem — zamortyzuje uderzenie.

Drogowe osłony energochłonne montowane na pojeździe
ScanLED przystosowuje je do optymalnego wykorzystania w sytuacjach awaryjnych. Najczęściej ciągnik z osłoną przyjeżdża na miejsce zdarzenia jako pierwszy i musi zamknąć dla ruchu kilka jezdni. W tym celu firma ScanLED wykorzystuje siłowniki LINAK LA36 , które przy pomocy modułów sterujących TR-EM-288 innego producenta opuszczają skrzydła po jednej lub po obu stronach osłony energochłonnej. ScanLED wykorzystuje siłowniki zamiast np. hydrauliki, co zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ siły ściskające i ciągnące siłowników można regulować tak, aby skrzydła nie stwarzały zagrożenia zgnieceniem. Skrzydła nie absorbują uderzenia w taki sam sposób jak osłony energochłonne, ale są w stanie skutecznie oznakować zamkniętą drogę do czasu przybycia kolejnych osłon na miejsce zdarzenia. Po opuszczeniu obu skrzydeł możliwe jest zablokowanie obszaru o szerokości 7 metrów, co odpowiada dwóm całym jezdniom.

Firma ScanLED wykorzystuje jeszcze jeden siłownik połączony z jednostką sterowania, który umożliwia pochylanie górnej części nadbudowy ciągnika, dzięki czemu pojazd może zmieścić się pod mostami oraz w tunelach.

Dowiedz się więcej o osłonach TMA na stronie internetowej ScanLED

ScanLED
 
 

 

Robot, który zmierzy twoją temperaturę

Jeśli chcemy uniknąć rozprzestrzeniania się chorób, ważne jest, abyśmy w czasie choroby pozostali w domu. Robot #NoFever firmy Really A Robot pomoże zadbać o to, aby nikt nie pojawił się u nas z gorączką. Robot #NoFever automatycznie dostosowuje się do wzrostu użytkownika za pomocą siłownika LINAK, a następnie dokonuje pomiaru temperatury na czole. W ciągu zaledwie kilku sekund wiesz, czy masz gorączkę oraz czy musisz wrócić do domu.

Gorączka jest często dobrym wskaźnikiem choroby w Twoim organizmie, a także tego, że możesz zarażać. Termometr #NoFever jest szczególnie przydatny w firmach, instytucjach, na lotniskach oraz w szpitalach, gdzie gromadzi się wiele osób. Odczyt temperatury jest całkowicie bezdotykowy, anonimowy i zgodny z przepisami RODO. Po dokonaniu pomiaru dostaniesz informację o swojej temperaturze, a odczyt zostanie usunięty z pamięci robota.

Robot #NoFever
Kiedy człowiek zbliża się do robota, ten wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby wykryć twarz i dostosowuje się do wzrostu. Dzięki temu nie trzeba klękać ani stawać na palcach, aby robot mógł zmierzyć temperaturę. Regulacja wysokości odbywa się za pomocą kolumny podnoszącej DL9 XL firmy LINAK, która dzięki prawie metrowej długości skoku umożliwia robotowi dostosowanie się do wzrostu każdego człowieka. Kolumna podnosząca komunikuje się z wbudowaną sztuczną inteligencją, dzięki czemu regulacja wysokości odbywa się szybko i całkowicie automatycznie.

Zobacz robota w akcji i dowiedz się więcej na stronie Really A Robot

Robot #NoFever
 
Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Kontakt