Skontaktuj się z Nami Tutaj
Referencje klientów

Siłowniki służą do zaskakujących celów

Siłownik liniowy LINAK można wykorzystać niemal wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba wprowadzenia ruchu liniowego. Siłowniki mają wiele zastosowań, szczególnie w środowisku przemysłowym, gdzie niekiedy służą dość specyficznym celom. Na tej stronie prezentujemy wybrane zastosowania siłowników oferujących dość nietypowe i zarazem inteligentne rozwiązanie. Oto produkty, które zaskakują – i inspirują!

Minirealizacje

Inteligentna maszyna do cięcia cegły

Dla wszystkich murarzy częstym problemem jest konieczność ręcznego cięcia cegły, co zazwyczaj jest bardzo trudnym zadaniem. Z pomocą przyszła firma Smart Cutter, która opracowała maszynę do cięcia cegły. W maszynie zastosowano dwa siłowniki LINAK LA30 .

Ręczne cięcie cegły przy pracach murarskich często jest przyczyną bólu w okolicach ramienia i obojczyka. Twórca urządzenia Smart Cutter dostrzegł potrzebę opracowania elektrycznej przecinarki, która poprawi warunki pracy murarzy. Smart Cutter pozwala uniknąć nadmiernych obciążeń fizycznych pracowników podczas cięcia materiałów murarskich. To oznacza mniej urazów i większą wydajność.

Maszyna do cięcia cegły
Maszyna tnie cegły przy pomocy dwóch równoległych siłowników LA30 i modułu sterującego TR-EM-339 innego producenta ze specjalnym oprogramowaniem – wszystkie elementy zapewniła firma LINAK. Inteligencja maszyny polega na zdolności do zapamiętania wielkości danego typu cegły. Po każdym cięciu ostrze ustawia się kilka milimetrów przed pozycją wyjściową. Cięcie jest wykonywane za jednym naciśnięciem przycisku. Jeśli zachodzi potrzeba przecięcia cegły innego typu, maszynę można wyregulować ręcznie.

Obejrzyj, jak w praktyce działa maszyna do cięcia cegły na stronie internetowej Smart Cutter.

Smart Cutter
 
 

 

Robot do sprzątania chlewni

Czyszczenie chlewni nie należy do najczystszych prac. Firma WP Production będąca podwykonawcą firmy Washpower A/S opracowała robota sprzątającego z wykorzystaniem siłownika LINAK LA12 .

Zdawałoby się, że sprzątanie chlewni jest całkowicie pozbawione sensu. Nic bardziej mylnego! W zakładach hodowli trzody chlewnej na całym świecie utrzymanie czystości pozostaje kwestią priorytetową, także ilekroć trzoda jest wyprowadzana. Proces czyszczenia od zawsze kojarzony jest z uciążliwym myciem przy pomocy myjek wysokociśnieniowych. Teraz, dzięki nowemu robotowi sprzątającemu, już tak nie jest. Praca stała się znacznie łatwiejsza, a stan czystości uległ wyraźnej poprawie – z korzyścią zarówno dla zwierząt, jak i personelu.

Robot
Twórcami robota sprzątającego są firmy WP Production i Washpower A/S. Po wprowadzeniu do chlewni robot myje wszystkie powierzchnie silnym strumieniem wody. W konstrukcji robota zastosowano siłownik LINAK LA12 IC , który przemieszcza dyszę natryskową w zależności od wymaganego kierunku padania strumienia wody. Urządzenie korzysta z autorskiego systemu sterowania PLC firmy WP Production.

Więcej informacji na temat robota sprzątającego można znaleźć na stronie internetowej Washpower.

Wash Power
 
 

 

Drogowe osłony energochłonne montowane na pojeździe

Kiedy dochodzi do wypadku drogowego, konieczne jest jak najszybsze i skuteczne zamknięcie wszystkich pasów ruchu zajętych wypadkiem. Z pomocą przychodzą firma ScanLED i opracowane przez nią osłony energochłonne (ang. Truck Mounted Attenuator (TMA)), wyposażone w siłowniki LINAK, które odpowiadają za opuszczanie dwóch skrzydeł blokujących.

W przypadku nieprzewidzianych zdarzeń drogowych z udziałem pojazdów przewożących ludzi lub towary lub na czas prowadzenia awaryjnych robót drogowych konieczne jest szybkie wyłączenie z ruchu jednego lub kilku pasów. W takich sytuacjach przydają się drogowe osłony energochłonne montowane na ciągnikach siodłowych (ang.Truck Mounted Attenuator, TMA). Osłona jest zamocowana z tyłu ciągnika, natomiast ciągnik kierowca ustawia bezpośrednio przed obszarem, który ma zostać tymczasowo zamknięty dla ruchu. Ważąca 10 ton osłona chroni zarówno osoby pracujące przed pojazdem, jak i innych kierowców, ponieważ jeśli nie zauważą blokady na drodze, to osłona - w razie kolizji z pojazdem - zamortyzuje uderzenie.

Drogowa osłona energochłonna
Firma ScanLED dostosowuje osłony energochłonne dla jak najlepszej ochrony w sytuacjach awaryjnych. Najczęściej ciągnik z TMA przyjeżdża na miejsce zdarzenia jako pierwszy i musi zamknąć dla ruchu kilka pasów jezdni. W tym celu firma ScanLED wykorzystuje siłowniki LINAK LA36, które przy pomocy modułów sterujących TR-EM-288 innego producenta opuszczają skrzydła po jednej lub po obu stronach TMA. Rozwiązanie firmy ScanLED korzysta z siłowników, które zapewniają większe bezpieczeństwo niż np. system hydrauliczny, ponieważ siła, z jaką działają, może być regulowana, tak aby skrzydła osłony nie stwarzały ryzyka zgniecenia. Skrzydła nie stanowią takiego samego zabezpieczenia w razie kolizji jak osłona TMA, ale są w stanie skutecznie oznakować zamkniętą drogę do momentu przyjazdu kolejnego ciągnika z osłoną. Po opuszczeniu obydwu skrzydeł można zastawić drogę na szerokości 7 metrów, co odpowiada dwóm pełnym pasom ruchu.

Firma ScanLED wykorzystuje jeszcze jeden siłownik połączony z jednostką sterowania, który umożliwia przechylenie górnej części nadbudowy ciągnika, dzięki czemu pojazd może zmieścić się pod mostami i w tunelach.

Dowiedz się więcej o osłonach TMA na stronie internetowej ScanLED.

ScanLED
 

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.