Brovst, Dania, 2023 r.
Bracia Kristensen założyli firmę w 2017 roku. Wino chłodzone poniżej poziomu gruntu, w piwnicy łatwo dostępnej bezpośrednio z salonu, okazało się trafionym pomysłem. Dziś firma Vinorage projektuje i produkuje piwnice pasywne w szerokim zakresie wymiarów, starając się wyjść naprzeciw zróżnicowanym potrzebom i wymaganiom. Piwnice pasywne na wino są dostępne w dwóch wariantach, z których każdy jest wyposażony w siłowniki LINAK®: piwnice drążone ze szklanymi drzwiami i piwniczki wysuwane z podłogi.
Grunt to dobry pomysł
Rasmus i René Glindvad Kristensen są z wykształcenia metalurgami. Od dłuższego czasu planowali założyć własną firmę, ale brakowało im pomysłu. Ten pojawił się nagle. Rasmus Kristensen wspomina:
„Na etapie remontowania własnego domu marzyłem o osobnej chłodziarce na wino. Niestety argument partnerki o braku wystarczającej ilości miejsca przeważył. Mimo to nie zrezygnowałem i zacząłem rozważać możliwość umieszczenia pod podłogą skrzyni ze stali nierdzewnej. Razem z bratem zabraliśmy się do pracy, a zanim prace dobiegły końca, wiedzieliśmy, że znaleźliśmy pomysł na własny biznes.”
W niedługim czasie firma zaczęła pozyskiwać kolejnych klientów, a po roku Rasmus i René przeszli do własnej firmy na pełen etat.
Dostęp do wina
Piwnice pasywne Vinorage wymagają mocnego i trwałego rozwiązania na bazie siłowników, które umożliwi wygodne otwieranie szklanych drzwi prowadzących do wydrążonej w gruncie piwnicy. Wybór padł szybko na firmę LINAK:
„Początkowo rozważaliśmy zastosowanie innego rozwiązania, ale nie było ono wystarczająco dobre. Znamy firmę LINAK z poprzedniej pracy, więc bez wahania zwróciliśmy się o pomoc. Rozwiązanie zaproponowane przez LINAK najbardziej nam odpowiadało,” przyznaje Rasmus Kristensen.
Jednocześnie okazało się, że siłownik, który służy do otwierania szklanej klapy, nie jest wystarczająco mocny dla modelu wysuwanego z podłogi. Ten potrzebował dwóch siłowników o większej mocy. Rasmus Kristensen wspomina:
„Nasz drugi model wymagał zupełnie innego rozwiązania – takiego, które uniesie konstrukcję z butelkami wina wysuwającą się z podłogi. Potrzebowaliśmy systemu dwóch siłowników pracujących w układzie równoległym o udźwigu, który pozwoli bezpiecznie podnieść nawet 200 butelek wina jednocześnie. Również w tym przypadku firma LINAK dokładnie rozumiała specyfikę naszego projektu i ponownie pomogła nam dobrać odpowiednie rozwiązanie.”
Dlaczego warto przechowywać wino pod ziemią?
Zdaniem Rasmusa Kristensena istnieje kilka powodów, dla których warto przechowywać wino poniżej poziomu gruntu.
„Przede wszystkim jest to bardziej ekologiczna alternatywa dla klasycznej chłodziarki, która wymaga stałego zasilania energią elektryczną do utrzymania odpowiedniej temperatury wina. W piwnicach pasywnych do schładzania wina wykorzystywana jest temperatura gruntu, a więc nie ma tu żadnego elementu obciążonego ryzykiem awarii. Jedynym podzespołem, który wymaga dostępu do zasilania, są siłowniki i elementy oświetlenia. Stal nierdzewna, którą stosujemy do budowy naszych piwnic, dodatkowo pozwala utrzymać niską temperaturę w piwnicach.”
Piwnice Vinorage mają wiele zalet.
„Możliwość otwarcia szklanej pokrywy lub wysunięcia stojaka na wino z podłogi przez naciśnięcie jednego przycisku to cecha, którą bardzo cenią nasi klienci. Nasze produkty cieszą się zainteresowaniem zarówno wśród koneserów dobrego wina, jak i osób zajmujących się profesjonalną aranżacją wnętrz.”
Perspektywy na przyszłość
Firma Vinorage posiada już ugruntowaną pozycję na rynku duńskim jako producent piwnic pasywnych. Ambicje firmy sięgają jednak znacznie dalej:
„Chcemy udostępnić naszą ofertę klientom za granicą. W tym celu nawiązaliśmy już współpracę z kilkoma dystrybutorami. Mamy też w planach kilka nowych projektów, w których oczywiście będziemy wprowadzać rozwiązania z oferty firmy LINAK”, dodaje Rasmus.
Dowiedz się więcej o Vinorage na stronie internetowej firmy.