Referencje klientów

Firma Sandvik podnosi ergonomię eksploatacji maszyn górniczych

Ergonomia jest coraz ważniejszym zagadnieniem w projektowaniu i marketingu maszyn budowlanych i górniczych. W przypadku szwedzkiej Grupy Sandvik niezawodne siłowniki elektryczne przyniosły poprawę ergonomii eksploatacji wiertnic podziemnych.

Firma Sandvik Mining and Rock Technology, czołowy globalny dostawca rozwiązań dla górnictwa i budownictwa, wykorzystuje siłowniki do regulacji położenia panelu obsługowego w kabinie kierowcy. Ułatwia to dostosowanie wyposażenia kabiny do zróżnicowanego wzrostu operatorów. Firma od lat przoduje w projektowaniu bezpiecznych kabin, w tym kabin ze stali kwasoodpornej z certyfikatem FOPS/ROPS do wiertnic. Wiertnice podziemne Sandvik oferują również najwyższy poziom ochrony i komfortu operatora.

Pełna ergonomia pracy w ciężkich maszynach
Sterowanie wierceniem odbywa się za pośrednictwem panelu obsługowego. Ze względu na rosnące znaczenie ergonomii panel obsługowy musi dawać się z łatwością dostosować w płaszczyźnie poziomej i pionowej do potrzeb każdego operatora. Dalszy wzrost zapotrzebowania na regulację ustawienia powoduje fakt, że praca prowadzona jest zarówno na siedząco, jak i na stojąco. Regulację w poziomie można z łatwością przeprowadzić z pomocą prowadnic, ale w przypadku regulacji pionowej ciężar panelu wymaga mechanizmu, który jest w stanie go utrzymać.

„W przeszłości regulacja odbywała się ręcznie za pomocą śruby i korby. Jednak w praktyce sposób ten często okazywał się nieefektywny. Dlatego też wielu operatorów rezygnowało z dostosowywania ustawienia panelu obsługowego, w związku z czym musiało pracować w dość niewygodnej pozycji” – wyjaśnia Mika Väisänen, inżynier projektu z działu rozwoju produktów.

„W przypadku naszej nowej wiertnicy podziemnej Sandvik DD422i szukaliśmy elektrycznego rozwiązania na potrzeby regulacji wysokości paneli obsługowych. Zastosowanie hydrauliki lub sprężonego powietrza nie wchodziło w rachubę: nie chcieliśmy żadnych dodatkowych węży i otworów w kabinie”.

Czynnikami decydującymi były jakość i zaufanie do produktu
Jak wyjaśnia Mika Väisänen, firma Sandvik wybrała rozwiązanie na bazie siłowników elektrycznych LINAK, ponieważ było ono odpowiednie do zastosowania i nie wymagało wprowadzania większych zmian konstrukcyjnych. Jest to kompletne i niedrogie rozwiązanie do regulacji wysokości.

W firmie Sandvik przygotowano pełnowymiarowy model nowej kabiny przed jej wprowadzeniem do produkcji, tak aby móc sprawdzić przydatność i funkcjonalność poszczególnych podzespołów i układów. Wybór siłownika LA23 jako napędu do regulacji położenia panelu wynikał z jego odpowiednich parametrów w zakresie wymiarów, mocy i stopnia szczelności.

„Naszym celem w Sandvik Mining and Rock Technology jest wyeliminowanie szkód dla naszego personelu, środowiska, w którym pracujemy, a także naszych klientów i dostawców” – wyjaśnia Mika Väisänen i dodaje:

Firma Sandvik podnosi ergonomię eksploatacji maszyn górniczych
 

„rozwiązania w zakresie automatyzacji i bezpieczeństwa, które oferuje model Sandvik DD422i i inne wiertnice nowej generacji, zapewniają optymalne warunki pracy oraz wyższy poziom bezpieczeństwa. Poprawa ergonomii jest wyraźnym sygnałem, że firma Sandvik chce opracować i wdrożyć najlepsze na świecie środowisko pracy operatora. W związku z tym wprowadzony we właściwym miejscu siłownik może odegrać dużo większą rolę, niż się wydaje na pierwszy rzut oka”.

Mika Väisänen przy panelu obsługowym

Mika Väisänen przy panelu obsługowym

Zasada działania:

  • Operatorzy wybierają, czy chcą pracować w pozycji siedzącej, czy stojącej, oraz mogą ustawić panel na optymalnej dla siebie wysokości za naciśnięciem przycisku.
  • Za ruch panelu odpowiada siłownik.

Komfort i ergonomię pracy pracowników można z łatwością poprawić, przeprowadzając regulację położenia pedałów, podłokietników i panelu obsługowego – wszystko to za pomocą siłowników. Ponadto przyjemniejsze i bezpieczniejsze dla operatora środowisko pracy można uzyskać dzięki regulacji stopni i poręczy ochronnych, a także świateł roboczych i ostrzegawczych oraz kamer. 

 


Sandvik to zaawansowana technicznie międzynarodowa grupa inżynieryjna, lider wielu obszarów rynku, w tym: narzędzi i systemów narzędziowych do cięcia metalu; sprzętu i narzędzi, usług oraz rozwiązań technicznych dla górnictwa i budownictwa; produktów wykonanych z zaawansowanych stali nierdzewnych i stopów specjalnych oraz produktów do ogrzewania przemysłowego.

W 2016 roku Grupa zatrudniała około 43 000 pracowników, a jej sprzedaż wyniosła 82 mld SEK w ponad 150 krajach. Sandvik Mining and Rock Technology to podmiot Grupy Sandvik, będący czołowym międzynarodowym dostawcą sprzętu i narzędzi, a także usług oraz rozwiązań technicznych dla górnictwa i budownictwa. Zakład Sandvik w Tampere specjalizuje się w produkcji wiertnic naziemnych i podziemnych dla górnictwa oraz budownictwa.

 

Pliki

Więcej o branży budowlanej

Siłowniki LINAK przystosowane są do pracy w trudnych warunkach i przy dużych obciążeniach, w tym w maszynach budowlanych.

Przegląd produktów TECHLINE

Odkryj szeroki wybór wytrzymałych produktów o dużej mocy z segmentu TECHLINE. Produkty te zapewniają najwyższą trwałość i niezawodność na potrzeby eksploatacji w trudnych warunkach.

Broszura poświęcona testom w LINAK

Każdy podzespół siłownika poddawany jest serii testów przeprowadzanych w centrum badawczym LINAK. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w folderze.

Masz pytanie dotyczące technologii siłowników elektrycznych?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.