Firma Bauer od ponad dwóch dekad produkuje przemysłowe szafy sterownicze. Wraz z rozwojem firmy Hartmuth Bauer szukał stołów montażowych, które zapewnią jego pracownikom odpowiedni poziom ergonomii przy pracy. Brak odpowiedniej oferty był zniechęcający. „Szybko zdaliśmy sobie sprawę, że osoby, które zajmowały się projektowaniem stołów montażowych, w rzeczywistości nigdy przy nich nie pracowały,” mówi Hartmuth Bauer. Postanowił więc sam zaprojektować odpowiedni stół. Opracował specjalne rozwiązanie montażowe, wyposażone w zaciski szybkozłączne, z możliwością regulacji ustawienia blatu stołu w pionie i pod kątem.
Napęd elektryczny
Dla Hartmutha Bauera najlepszym rozwiązaniem jest elektryczny system regulacji. Jedyną słabą stroną takiego systemu są uciążliwe kable, które stwarzają ryzyko potknięcia. Dlatego, ze względów bezpieczeństwa, firma Bauer Systeme oferuje stoły montażowe z elektryczną regulacją wysokości i kąta nachylenia z zasilaniem bateryjnym. „Nasze stoły trafiają również na rynek amerykański. Z myślą o tych klientach oferujemy udźwig do 500 kg", wyjaśnia René Alldinger, dyrektor zarządzający i akcjonariusz firmy, która zatrudnia obecnie ponad 30 pracowników. Tylko kilka siłowników liniowych spełnia wymagania w zakresie takiego udźwigu oraz płynnej i precyzyjnej regulacji pod tak dużym obciążeniem. Firma Bauer Systeme wykorzystuje produkty LINAK® .
Dwa siłowniki liniowe LINAK LA34 umożliwiają regulację położenia blatu stołu montażowego w pionie i pod kątem. Model LA34 nadaje się do zastosowań zarówno medycznych, jak i przemysłowych. Z niskim poziomem hałasu poniżej 50 dB(A) (zgodnie z normą DS/EN ISO 3743-1) i udźwigiem do 10 000 N (przy pchaniu), LA34 sprawdza się idealnie na stanowiskach przeznaczonych do montażu bardzo ciężkich podzespołów. Elastyczne opcje regulacji położenia blatu stołu pozwalają pracownikom wykonywać montaż szaf sterowniczych w sposób prawidłowy i zgodny z zasadami ergonomii. Zasilanie bateryjne zapewnia pełną swobodę przemieszczania się wokół stołu w każdym środowisku warsztatowym lub przemysłowym. Oba siłowniki są zasilane baterią litową o mocy 73,25 Wh. W połączeniu ze skrzynką kontrolną COL50 i pilotem HB80 siłowniki liniowe nie mają sobie równych.
Funkcjonalność podstawą sukcesu
„Ciągłe doskonalenie produktów jest dla nas bardzo ważne i w tym względzie czerpiemy przede wszystkim z własnego doświadczenia”, przyznaje Hartmuth Bauer. Względy funkcjonalne były jednym z czynników, które zadecydowały o sukcesie flagowego stołu montażowego Bauer Systeme. Wystarczyła jedna wizyta, aby stół znalazł pierwszego klienta. Wkrótce zainteresowały się nim inne firmy i projekt został szybko doceniony przez rynek Już ponad 3 tys. stołów montażowych trafiło do swoich odbiorców.
Najnowszym projektem firmy Bauer Systeme jest stół montażowy MT1100-HSV. Jest on wyposażony w dodatkowe urządzenie obrotowe z wrzecionem i korbą, które umożliwia precyzyjne zamontowanie płyty w ramie szafy sterowniczej. „Ten model stołu pozwala jednej osobie wykonać montaż płyty. A jest to czynność, którą zwykle powinny wykonywać dwie lub trzy osoby", wyjaśnia René Alldinger.
Elektryczna kolumna podnosząca w stole montażowym
Firma Bauer Systeme jest również producentem stołu o nazwie EWorkSTATION 4.0, wyposażonym w napęd na bazie elektrycznej kolumny podnoszącej LINAK. Jest to mobilny i ergonomiczny model z opcją regulacji wysokości, przeznaczony do montażu wiązek elektrycznych i rozdzielnic. Można go przekształcić w wielofunkcyjne stanowisko robocze, doposażając go w stojaki na ekrany, uchwyty na przewody i inne akcesoria. Dwie trzyczęściowe kolumny elektryczne LINAK DL6, każda o udźwigu do 800 N, są wystarczająco mocne, aby podnieść cały stół wraz z wyposażeniem.
Zarówno stół montażowy, jak i stanowisko robocze, są wyposażone w napęd elektryczny, który na każdym etapie umożliwia wykonywanie pracy w sposób ergonomiczny. Dzięki swojemu doświadczeniu i sprawnej organizacji firma Bauer Systeme zoptymalizowała ergonomię pracy na stanowiskach montażu szaf sterowniczych na całym świecie.