Skontaktuj się z Nami Tutaj
Referencje klientów

Optymalna obsługa przemysłowych procesów produkcyjnych dzięki napędom elektrycznym

Francuska firma MZR specjalizuje się w produkcji rozwiązań do maszyn przemysłowych. Z jej doświadczeń wynika, że zapotrzebowanie na rozwiązania z napędem elektrycznym nieustannie rośnie. Trend ten nie jest dziełem przypadku.

Dla Frederica Mazoyera napędy elektryczne są najlepszym wyborem. W swoich produktach przeznaczonych do obsługi procesów przemysłowych wykorzystuje wprawdzie także systemy pneumatyczne i hydrauliczne, niemniej korzyści płynące z zastosowania napędów elektrycznych są oczywiste. Ruch, jaki zapewniają rozwiązania elektryczne, jest precyzyjny, a bilans środowiskowy znacznie lepszy. Siłowniki elektryczne zużywają energię tylko wtedy, gdy wykonują rzeczywistą pracę. Układy pneumatyczne i hydrauliczne wymagają dodatkowo zastosowania sprężarek. 

Frederic Mazoyer założył firmę MZR w 2006 roku. Firma jest dostawcą produktów i rozwiązań do maszyn przemysłowych. Z punktu widzenia jej oferty liczą się przede wszystkim elastyczność i mobilność. 

„Procesy i procedury odnoszące się do linii produkcyjnych, których jest bardzo dużo, ulegają nieustannym zmianom. Zakłady produkcyjne muszą cały czas wprowadzać niezbędne usprawnienia i modyfikacje. I właśnie tutaj istotną rolę odgrywają nasze produkty, bo zapewniają optymalny przebieg procesów roboczych", mówi Frederic Mazoyer.

Celem MZR jest optymalizacja procesów produkcyjnych dzięki zastosowaniu rozwiązań działających na zasadzie Plug & Play™. Elektryczne siłowniki LINAK są ważnym elementem tych rozwiązań. Wprowadzają ruch do układów obsługi produktów, zapewniając w ten sposób wymaganą elastyczność w środowisku roboczym.

Optymalna obsługa przemysłowych procesów produkcyjnych dzięki napędom elektrycznym
 

Elektryczne systemy siłownikowe do różnorodnych zastosowań
Ważnym segmentem w asortymencie produktów MZR są stoły montażowe dostępne w różnych wariantach i z różnymi funkcjami. Oprócz stołów montażowych z nożycowym systemem regulacji wysokości, firma MZR oferuje także uchylne platformy montażowe. Duże szklane płyty, panele elewacyjne i inne elementy budowlane można łatwo poddać obróbce w procesie produkcji, a następnie ustawić w odpowiednim położeniu pod kątem, aby móc je przetransportować lub poddać dalszej obróbce. 

W mechanizmie przechylania, MZR stosuje siłowniki elektryczne LINAK®. Odznaczają się one wystarczającą siłą oraz można je łatwo zintegrować z istniejącym układem elektrycznym. W odróżnieniu od układów pneumatycznych i hydraulicznych, ich ruch można kontrolować z bardzo dużą precyzją. Wyposażone w napęd akumulatorowy, mobilne stoły montażowe są elastyczne w użyciu, a poddawane na nich obróbce elementy można łatwo przemieszczać w obrębie linii produkcyjnej

Optymalna obsługa przemysłowych procesów produkcyjnych dzięki napędom elektrycznym

„Zależy nam na tym, aby operatorzy mogli zawsze pracować w optymalnej pozycji”, mówi Frederic Mazoyer. „Pozwala to nie tylko zwiększyć komfort i wydajność pracy, ale przede wszystkim zapobiegać chorobom układu mięśniowego.”

Produkcyjne stanowiska robocze z funkcją regulacji wysokości cieszą się coraz większą popularnością. MZR oferuje szereg mobilnych stołów roboczych, których wysokość można regulować przy pomocy mechanizmu nożycowego. Elementy, które operatorzy muszą przemieszczać, często są duże i ciężkie. Zastosowanie siłowników LINAK w tych procesach przynosi im szereg korzyści.

 

Dostępny w ofercie LINAK siłownik liniowy LA36 odznacza się siłą do 10 000 N. Gdy to nie wystarcza, można zastosować dwa siłowniki, które dzięki zintegrowanej elektronice mogą pracować w układzie równoległym. Zastosowanie zintegrowanego sterownika (IC) pozwala wprowadzić równoległy ruch siłowników w bardzo prosty sposób.

Korzyści płynące ze stosowania siłowników ze zintegrowanym sterownikiem
Elektryczne siłowniki ze zintegrowanym sterownikiem są dostępne w ofercie LINAK już od pewnego czasu. Siłowniki IC zapewniają liczne możliwości użytkowe. LINAK oferuje cztery różne wersje siłownika IC: Basic, Advanced, Parallel i BUS. Jeśli zachodzi konieczność zastosowania kilku siłowników poruszających się równolegle, właściwym wyborem będzie wersja Parallel. W układzie równoległym może pracować do ośmiu identycznych siłowników IC. Nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowego elementu obsługowego ani okablowania. Siłowniki komunikują się ze sobą bezpośrednio za pośrednictwem własnego systemu komunikacji w oparciu o magistralę CAN.

„Nasze produkty potrzebują cichego i wydajnego napędu. Siłowniki LINAK oferują dostęp do funkcji płynnego startu, co idealnie wpisuje się w nasze potrzeby,” mówi Frederic Mazoyer. Większość elementów waży do 300 kilogramów. Oprócz wydajnego ruchu, siłowniki liniowe odznaczają się także bezpieczną siłą trzymającą. „Jest to kolejna cecha, która wyróżnia produkty LINAK," przyznaje Frederic Mazoyer.  

Dzięki możliwości zastosowania rozwiązań elektrycznych we wszystkich rodzajach procesów roboczych, produkcja zużywa mniej energii niż jeszcze dziesięć lat temu. Każdy produkt z oferty MZR jest dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta. To oznacza, że specyfikacje mogą znacząco różnić się w poszczególnych przypadkach. Niemniej każdy z nich zapewnia użytkownikom optymalny poziom ergonomii w codziennej pracy w środowisku produkcyjnym. Dzięki zastosowaniu siłowników elektrycznych LINAK napędy są ciche, energooszczędne i niezawodne.

Sześć wskazówek LINAK, jak uczynić swoją pracę bardziej ergonomiczną play-icon

Sześć wskazówek LINAK, jak uczynić swoją pracę bardziej ergonomiczną

Pliki

Więcej o automatyce przemysłowej

W broszurze przedstawiono różnorodne warianty wykorzystania systemów siłowników z myślą o podniesieniu funkcjonalności rozwiązań automatyki przemysłowej.

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.