Faaborg 2019
„Przyznaję, że początkowo miałem pewne obawy dotyczące narażenia siłowników na warunki panujące w naszym zakładzie. Niektóre z nich pozostają zanurzone w siarkowodorze, który w większości ma działanie korozyjne. Siłowniki okazały się być jednak bardzo odporne!” przyznaje Dennis Pedersen, szef działu w Faaborg Renseanlæg.
Pierwszy z testów praktycznych, który potwierdza bezawaryjne działanie siłowników, należy więc uznać za zaliczony. Jak mówi Dennis Pedersen:
„Na początku mieliśmy oczywiście kilka trudności rozruchowych, ale to rzecz normalna. Gdy je pokonaliśmy, system działał bez zarzutu. Dzisiaj bardzo się cieszę, że sześć lat temu odważyliśmy się na tę zmianę. Nigdy nie żałowałem tej decyzji.”
Redukcja kosztów
Kiedy w 2013 roku Dennis Pedersen inwestował w produkty LINAK, liczył na korzyści finansowe.
„Z wprowadzeniem rozwiązania elektrycznego LINAK wiązałem spore oczekiwania w zakresie uzyskania oszczędności. Dzisiaj mogę z całą pewnością stwierdzić, że zostały one spełnione. Przede wszystkim, koszt zakupu siłowników był znacznie niższy niż tradycyjnych rozwiązań. Ponadto zaoszczędziliśmy kilkaset tysięcy koron na wydatkach związanych z serwisowaniem. Zakup produktów LINAK nie wiąże się z zawarciem umowy serwisowej – taka umowa nie jest po prostu konieczna. Siłowniki są bezobsługowe i samowystarczalne.” mówi Dennis Pedersen i dodaje:
„Zaoszczędziliśmy na wydatkach związanych z obsługą i serwisowaniem układu elektrycznego, ponieważ siłowniki działały bezproblemowo. W rzeczywistości nigdy nie musieliśmy nad tym zastanawiać. W zamian możemy poświęcić czas i zasoby na realizację innych ciekawych projektów."
Prosta wymiana
W roku 2013, jako pierwsze zostały zamontowane siłowniki LINAK na 23 jazach uchylnych. Funkcja, jaką pełnią zawory, jest bardzo istotna – ich zadaniem jest zatrzymanie wody ściekowej przed zbyt wczesnym spływem do morza. Przy tak ważnym zadaniu do wykonania, Dennis Pedersen oczekiwał, że jakikolwiek nieplanowany przestój technologiczny zostanie bardzo szybko usunięty:
„W przypadku nieplanowanych przestojów bardzo ważne jest, aby praca mogła zostać jak najszybciej wznowiona. W tej kwestii siłowniki LINAK mają bardzo dużą przewagę. Jeżeli siłownik ulegnie uszkodzeniu, jesteśmy w stanie wymienić go niemalże natychmiast. Zawsze mamy na stanie kilka dodatkowych siłowników, a nasz zakładowy elektryk potrafi je szybko wymienić - jeden siłownik waży zaledwie 7 kg. W rzeczywistości zapasowe siłowniki leżą jedynie w magazynie zbierając kurz - po rozruchu systemu zgodnie z zaleceniami jakakolwiek wymiana nigdy nie była potrzebna," przyznaje Dennis Pedersen.
Nowa oczyszczalnia w Faaborg
W pobliżu istniejącego zakładu powstaje zupełnie nowa i zaawansowana technologicznie oczyszczalnia. Po oddaniu jej do eksploatacji, istniejąca instalacja zostanie zamknięta. W nowym zakładzie Dennis Pedersen przewiduje zamontowanie rozwiązań LINAK we wszystkich najważniejszych strefach.
„Jestem przekonany, że przyszłość należy do rozwiązań elektrycznych, w szczególności dzięki akumulatorom z oferty LINAK. Będę chciał je wprowadzić wszędzie tam, gdzie mogę nimi zastąpić elementy pneumatyczne. Podzespoły pneumatyczne są narażone na częste wycieki powietrza, a ich naprawa jest kosztowna," mówi Dennis Pedersen.
Nowa oczyszczalnia to nie jedyne miejsce, gdzie miałyby zostać wprowadzone siłowniki LINAK.
„Już zainstalowaliśmy rozwiązania LINAK w kilku innych zakładach, które są pod moim nadzorem. Mamy bardzo dobre doświadczenia, więc tam, gdzie istniejące rozwiązanie nie spełnia już swojego zadania, rozważę możliwość wprowadzenia siłowników LINAK," mówi Dennis Pedersen i podsumowuje:
„Pytano mnie już nie raz, czy poleciłbym rozwiązanie z siłownikami LINAK. Zawsze odpowiadam: Tak! Dobrze jest rzucić wyzwanie konwencji i sięgnąć po innowacyjność. Jestem bardzo zadowolony z faktu, że w roku 2013 odważyłem się wypróbować nowe rozwiązanie LINAK."
Dowiedz się więcej o rozwiązaniach LINAK dla zakładów oczyszczania ścieków.