Skontaktuj się z Nami Tutaj
Referencje klientów

Ochrona przed słońcem z napędem na bazie siłowników – rozwiązanie na lata

W roku 2000 na budynku Uniwersytetu Południowej Danii (SDU) w Odense został zamontowany system ochrony przed słońcem z napędem na bazie siłowników LINAK. System ten działa do dziś, zapewniając studentom i wykładowcom komfort pracy w razie nadmiernego nasłonecznienia.

SDU
Kompleks uniwersytetu SDU w Odense obejmuje wiele różnych budynków, część z nich z charakterystyczną elewacją w kolorze rdzy. W oknach budynków zostały zamontowane żaluzje w dopasowanym do elewacji kolorze, które można regulować, aby zapewnić odpowiednie zacienienie pomieszczeń. Elektryczny system ochrony przed słońcem powstał 20 temu i do dnia dzisiejszego działa bez zarzutu. Każdego dnia dwa siłowniki LA32 pracujące w układzie równoległym i połączone ze skrzynką kontrolną LINAK® regulują położenie aż 200-250 żaluzji. Lars Tiedemann, szef sekcji technicznej w SDU, który odpowiada za nadzór nad systemem ochrony przed słońcem, jest bardzo zadowolony z tego rozwiązania.

Zasada działania żaluzji
Wszystkie żaluzje można obsługiwać ręcznie i automatycznie. Lars Tiedemann wyjaśnia: 
„W każdym pomieszczeniu przy oknie znajduje się przycisk do opuszczania i podnoszenia żaluzji. Dodatkowo, jeśli zajdzie taka potrzeba, żaluzje mogą być sterowane przełącznikiem centralnym. Na przykład, gdy nadchodzi wieczór, system automatycznie realizuje sekwencję zamykania”

Zdaniem Larsa Tiedemanna, równie istotnym elementem całego systemu jest bezpieczeństwo: 
„Monitoring warunków atmosferycznych zapewnia automatyczne zamykanie żaluzji przy wzmożonym wietrze. Rozwiązanie jest dodatkowo wyposażone w zasilanie awaryjne w oknach przeznaczonych do ewakuacji. Dzięki bateriom żaluzje można otworzyć nawet w razie przerw w zasilaniu”, zaznacza Lars Tiedemann. 

SDU
 
Rozwiązanie na lata
Mimo, że rozwiązanie zostało opracowane ponad 20 lat temu, zachowało pełną funkcjonalność do dnia dzisiejszego. Wprowadzono natomiast kilka modyfikacji. Jedna z nich dotyczy wrzecion, które nie posiadały osłony i dlatego były narażone na pękanie. System zmodyfikowano o przemyślane urządzenie zabezpieczające, które w razie potrzeby można wymienić na nowe. 

Wszystkie żaluzje, zawiasy i siłowniki są raz na rok poddawane przeglądom pod kątem ewentualnego ryzyka zgniecenia. Niektóre starsze siłowniki, jeżeli przestają działać, wymienia się na nowe. Lars Tiedemann przyznaje: 
„Staramy się być na bieżąco. Nie można uniknąć pewnych kosztów, tak to już jest. Jesteśmy natomiast bardzo zadowoleni z tego rozwiązania i nie zamierzamy go zmieniać ani wymieniać na inne”
 

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Kontakt