Adjust movement
Integracja napędu liniowego z Twoim zastosowaniem nigdy dotąd nie była tak prosta.
Możliwość sterowania ruchem Adjust movement zapewnia pełną wszechstronność zastosowań, dzięki dostępowi do różnych opcji sterowania, wirtualnych wartości granicznych oraz regulacji prędkości. Jest to funkcja wchodząca w skład interfejsu LINAK® I/O™, będąca jednocześnie jedną z wielu opcji, o które można wzbogacić swój siłownik w celu czerpania korzyści z posiadania jeszcze inteligentniejszego napędu liniowego.
Poniżej przedstawiamy przegląd funkcji dostępnych dzięki opcji Adjust movement. Wszystkie z tych funkcji można skonfigurować w oferowanym przez nas konfiguratorze Actuator Connect™.
Siłowniki ze zintegrowanym sterownikiem IC Integrated Controller™ firmy LINAK® to wszechstronne rozwiązanie, które zapewnia możliwość dostosowania go do indywidualnych wymagań i potrzeb klienta. Skonfiguruj swój siłownik za pomocą intuicyjnego konfiguratora Actuator Connect™.
Tutaj pobierzesz bezpłatną wersję najnowszego konfiguratora Actuator Connect.
Steruj pracą i dostosowuj parametry swojego siłownika
— z wykorzystaniem różnorodnych opcji podłączania przewodów i ustawień prędkości
LINAK oferuje różne opcje sterowania ruchem siłownika w zależności od preferencji użytkownika. Każda z poniższych opcji zapewnia możliwość dostosowania ustawień prędkości:
- W przypadku standardowego działania, można skorzystać z zalet przełączania niskiego poziomu, wykorzystując sygnał cyfrowy przesyłany dwoma przewodami celem zainicjowania ruchu w preferowanym kierunku (np. ruch do wewnątrz przy prędkości 50%). Można wybrać tę samą prędkość dla obu kierunków lub zdecydować się na indywidualne ustawienie prędkości, osobno dla ruchu do wewnątrz i na zewnątrz.
- W przypadku pozycji wstępnie zdefiniowanych, istnieje możliwość wybrania maksymalnie 2 położeń docelowych. Jest to opcja szczególnie przydatna, jeśli chcesz, aby siłownik za każdym razem przemieszczał się dokładnie do tego samego miejsca. Wstępnie zdefiniowane położenia umożliwiają, na przykład, inicjowanie ruchu do położenia docelowego za pomocą panelu sterowania — nawet w przypadku indywidualnych ustawień prędkości.
- W przypadku działania impulsowego można wykorzystać jeden lub dwa przewody do wygenerowania impulsu inicjującego ruch siłownika. Siłownikiem można sterować impulsowo, czyli bez utrzymywania ciągłego sygnału ruchu na przewodzie podczas pracy. Ruch siłownika do wewnątrz/na zewnątrz będzie następował po wygenerowaniu sygnału impulsowego, np. przez naciśnięcie przycisku.
- W przypadku serwonapędów do sterowania położeniem siłownika można wykorzystać analogowy sygnał wejściowy (0-100% PWM, 0-10 V lub 4-20 mA). W ten sposób długość skoku siłownika będzie skalowana zależnie od sygnału wejściowego, co tym samym zapewnia pełną kontrolę nad położeniem siłownika za pośrednictwem wybranego przez Ciebie sygnału.
- W przypadku trybu proporcjonalnego możesz sterować prędkością i kierunkiem siłownika za pomocą wejścia analogowego (0-100% PWM, 0-10 V lub 4-20 mA). W zależności od preferencji, możesz wybrać jedno lub dwa wejścia sterujące. W przypadku pojedynczego wejścia sterującego siłownik porusza się w obu kierunkach na podstawie jednego sygnału, natomiast w przypadku podwójnego wejścia sterującego każdy z kierunków będzie posiadał osobny przewód (tylko PWM).
Ogranicz długość skoku za pomocą wirtualnych wartości granicznych
— aby zatrzymać siłownik przed osiągnięciem fizycznego ogranicznika krańcowego
Wirtualne wartości graniczne można zdefiniować zarówno dla ruchu do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wówczas siłownik, który odbierze sygnał startowy, przesunie się jedynie do wirtualnego końca skoku. Jest to przydatne szczególnie wtedy, gdy siłownik jest wykorzystywany do prototypowania. Dodatkowo, może także przynieść korzyści w przypadku zastosowań wymagających od czasu do czasu regulacji długości skoku.
Wirtualne wartości graniczne można ustawić ręcznie lub automatycznie w trybie uczenia:
- Tryb ręczny — długość skoku można ograniczyć w taki sposób, aby siłownik zawsze zatrzymywał się w określonym położeniu. Opcja ta może być stosowana, jeśli na przykład posiadamy kilka takich samych siłowników, lecz niekiedy potrzebujemy siłownika o krótszym skoku. Wystarczy ustawić wartość dla ruchu na zewnątrz i/lub do wewnątrz.
- Tryb uczenia się — tryb uczenia pozwala siłownikowi nauczyć się nowego punktu ogranicznika krańcowego. Opcja ta opiera się na zdefiniowanych wstępnie strefach długości skoku i wartości granicznej prądu w celu aktywowania nowego ogranicznika krańcowego (tak jak w sytuacji zablokowania). W niektórych przypadkach konieczne może okazać się zastosowanie funkcji ruchu powrotnego, która umożliwia uczenie się nowych ograniczników krańcowych znajdujących się w niewielkiej odległości od blokady mechanicznej, co może potencjalnie wydłużyć żywotność siłownika i zapewnić płynniejszy ruch.