Wydajność siłownika jest bezpośrednio związana z silnikiem, przekładnią i wrzecionem, oraz ze sposobem, w jaki te podzespoły ze sobą współpracują.
Obecność wrzeciona i jego kształt sprawiają, że siłownik ma zawsze tę samą wydajność, bez względu na wielkość obciążenia, jakiemu jest poddawany, natomiast w przypadku systemu hydraulicznego bądź pneumatycznego wydajność przy pchaniu i ciągnięciu będzie zmienna. Mimo jednakowego ciśnienia w takim systemie, wewnętrzna powierzchnia, przez którą przepływa olej lub powietrze, będzie mniejsza przy ruchu do wewnątrz przy ciągnięciu, a wydajność stosunkowo niższa niż przy pchaniu.
Niezależnie od obciążenia, prędkość ruchu siłownika elektrycznego przy pchaniu i ciągnięciu zawsze pozostaje stała.
Znając zapotrzebowanie na moc, można ustawić siłownik na przemieszczanie dużego obciążenia z małą prędkością lub odwrotnie. Podstawową zasadą przy wyborze odpowiedniego siłownika dla konkretnego zastosowania jest obliczenie zapotrzebowania na moc poprzez pomnożenie obciążenia przez wartość prędkości. Siłowniki LINAK® są dostępne z różnymi przekładniami i wartościami skoku gwintu wrzeciona, ułatwiając opracowanie optymalnego rozwiązania.
Rodzaj zastosowanego wrzeciona i nakrętki wrzeciona elektrycznego siłownika liniowego jest uzależniony od parametrów obciążenia i pożądanej wydajności siłownika. Na przykład, w przypadku podnoszenia większych obciążeń należy stosować odpowiednio długą nakrętkę wrzeciona.
Aby wrzeciono mogło pracować z optymalną sprawnością, istotna jest także jego geometria. W siłownikach przemysłowych stosowane są, między innymi, wrzeciona z gwintem trapezowym oraz wrzeciona z niskim i z wysokim gniazdem.