Skontaktuj się z Nami Tutaj

 

Jak działa bezszczotkowy silnik prądu stałego w elektrycznych siłownikach liniowych do zastosowań przemysłowych


Elektryczny siłownik liniowy LINAK® z bezszczotkowym silnikiem prądu stałego przenosi wydajność na nowy poziom. Zapewnia płynne i skuteczne działanie w długim okresie eksploatacji, nawet w najbardziej wymagających zastosowaniach.

Zastanawiasz się, jaka technologia kryje się za naszym siłownikiem z bezszczotkowym silnikiem prądu stałego? Obejrzyj film, w którym Hunter opowiada o silniku BLDC i dowiedz się, czym różni się ten silnik od standardowego silnika szczotkowego.

Jak działa bezszczotkowy silnik prądu stałego?

Bezszczotkowy silnik prądu stałego, znany również jako silnik BLDC, jest zasilany prądem stałym i wyposażony w sterowany elektronicznie system komutacji.

Podobnie jak w przypadku wszystkich silników, głównymi elementami silnika bezszczotkowego są stojan i wirnik. Wirnik składa się z magnesów trwałych, a część zewnętrzna - stojan - z miedzianych uzwojeń, których liczba zależy od liczby biegunów magnetycznych wirnika. Uzwojenia są zamocowane w naciętych osiowo szczelinach na całym obwodzie po wewnętrznej stronie stojana.

Silnik pracuje, gdy wirnik obraca się wewnątrz stojana. Układ elektroniczny generuje obroty wirnika, indukując pola magnetyczne w miedzianych uzwojeniach, które powodują przyciąganie i odpychanie się magnesów trwałych w sekwencji, która zapewnia ciągły obrót.

Co to jest sprawność silnika bezszczotkowego?

Sprawność silnika beszczotkowego jest stosunkiem mocy pobieranej do mocy wyjściowej i jest podawana w watach [W].

Silnik bezszczotkowy to rodzaj silnika o wysokiej sprawności i potencjalnie niskich stratach mocy.

Czujniki Halla zawsze znają położenie wirnika i dlatego mogą być wykorzystywane do regulacji prędkości obrotowej.

W przypadku siłowników oznacza to możliwość działania ze stała prędkością nawet przy zwiększonym obciążeniu silnika.

Co jest główną zaletą bezszczotkowego silnika prądu stałego?

Silnik BLDC mają dłuższą żywotność niż silnik szczotkowy. W odróżnieniu od silnika szczotkowego, w silniku bezszczotkowym nie zachodzi konieczność utrzymania fizycznego kontaktu między szczotkami a komutatorem. Brak szczotek i komutatora w silniku bezszczotkowym redukuje stopień zużycia mechanicznego silnika.

Czy wiesz, że...?

Silniki prądu stałego można podzielić na dwa główne typy: szczotkowe i bezszczotkowe, określane również jako silniki BLDC. Silniki szczotkowe wykorzystują szczotki do wytwarzania ruchu obrotowego, czyli komutacji. Natomiast w silnikach bezszczotkowych funkcja komutacji mechanicznej jest realizowana przez obwód elektroniczny.

W zależności od potrzeb danej aplikacji, można zastosować szczotkowy lub bezszczotkowy silnik prądu stałego. Oba typy silników wykorzystują zjawisko przyciągania i odpychania między uzwojeniami i magnesami trwałymi.

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Kontakt