Każdy rodzaj przekładni do siłowników ma wady i zalety.
Przekładnie wykonane z tworzywa sztucznego w porównaniu do przekładni stalowych mają zazwyczaj niższą wydajność i są mniej odporne na działanie wysokich temperatur. Jeżeli jednak siłownik jest eksploatowany zgodnie z danymi technicznymi, czyli np. za każdym razem dociera do swojego krańcowego położenia i nie jest hamowany mechanicznie, materiał, z którego jest wykonana przekładnia, nie będzie ulegał niszczeniu i nie będzie wpływał negatywnie na ogólną wydajność lub żywotność siłownika.
Przekładnie z tworzywa sztucznego są ciche, dzięki czemu nadają się do środowisk i zastosowań, w których niski poziom hałasu ma duże znaczenie.
Siłowniki przemysłowe są często eksploatowane w skrajnie trudnych warunkach otoczenia i pod dużym obciążeniem, wykonują dużą liczbę cykli roboczych i są narażone na wysokie temperatury. W takich przypadkach lepiej sprawdzi się przekładnia stalowa, zębata lub planetarna, która jest w stanie zaspokoić potrzeby w zakresie wytrzymałości, wydajności i optymalnego działania siłownika. Działanie przekładni stalowych nie są ograniczone przez stałą liczbę cykli pracy, ponieważ ciepło generowane przez poruszający się siłownik rzadko osiąga na tyle wysoki poziom, aby uszkodzić materiał przekładni.
Mimo to, większość siłowników przemysłowych LINAK® ma cykl pracy ustawiony na poziomie 20%, chroniąc pozostałe elementy siłownika przed działaniem wytwarzanego ciepła.