Skontaktuj się z Nami Tutaj

 

Dlaczego obudowa siłownika przemysłowego ma znaczenie


Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób projektowane są obudowy siłowników odpowiednio do ich wydajności i które funkcje zapewniają wyższy stopień szczelności i jakości siłowników przemysłowych LINAK®, obejrzyj film, w którym nasz ekspert ds. siłowników, Hunter Stephenson, omawia najważniejsze zagadnienia.

Na czym polega podstawowa różnica miedzy obudową z tworzywa sztucznego a obudową aluminiową?

Obudowy siłowników są najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego lub aluminium. Siłowniki, których obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, nadają się do szerokiej gamy zastosowań, przy czym głównie przeznaczone są do zastosowań wewnątrz. Obudowy z aluminium chronią siłownik przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak częste zmiany temperatury i kontakt z substancjami chemicznymi oraz obciążeniami w postaci dużych sił i drgań.

Siłownik z obudową z tworzywa sztucznego doskonale nadaje się do zastosowania w różnego rodzaju maszynach. Należy pamiętać, że w przypadku częstych zmian temperatury tworzywo sztuczne może ulec rozprężeniu, a stopień ochrony siłownika może z czasem obniżyć się. W wymagających środowiskach zaleca się zastosowanie siłownika przemysłowego z obudową z aluminium.

Siłownik z obudową z aluminium odznacza się wysokim stopniem ochrony IP i jest odporny na częste zmiany temperatury i kontakt z substancjami chemicznymi, dzięki czemu idealnie nadaje się do pracy w trudnych warunkach.

Obudowa aluminiowa ma wiele zalet, ale jeśli siłownik będzie narażony na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, konstrukcja obudowy powinna być zawsze jednym z czynników decydujących o wyborze siłownika.

Dlaczego obudowa siłownika jest ważna dla jego działania?

Wytrzymałość siłownika zależy w dużym stopniu od tego, jak zostanie zaprojektowana obudowa silnika. Na przykład, uchwyt mocujący może być przyspawany bezpośrednio do obudowy lub stanowić osobny metalowy element, który należy połączyć z obudową.

Siły pchania i ciągnięcia, które powstają na siłowniku i jego obudowie podczas pracy siłownika, będą rozkładać się inaczej w każdym z tych przypadków. Siłowniki, które są przeznaczone do pracy w warunkach większych obciążeń, zwykle wyposaża się w osobny uchwyt mocujący, dzięki czemu obudowa siłownika nie jest bezpośrednio narażona na działanie siły. Duże obciążenia, którym dodatkowo towarzyszą drgania, mogą spowodować uszkodzenie obudowy, co w rezultacie doprowadzi do pogorszenia poziomu szczelności.

Jakie znaczenie mają czynniki środowiskowe dla konstrukcji obudowy?

Siłowniki odporne na trudne warunki eksploatacji, takie jak wysokie i niskie temperatury, żrące substancje chemiczne i drgania, muszą być zaprojektowane w sposób, który uwzględnia te ryzyka.

Siłowniki do zastosowań przemysłowych oferują szereg rozwiązań, które przyczyniają się do zapewnienia należytej trwałości i najwyższego z możliwych stopnia szczelności (IP69K): obudowy z aluminium, powlekane płytki PCB do ochrony układów elektronicznych, polerowane tuleje wewnętrzne do ochrony przed zawilgoceniem oraz specjalnie dobrane uszczelki korkowe przystosowane do eksploatacji w trudnych warunkach i strefach zagrożonych wybuchem (ATEX i IECEx).

Ponadto powierzchnia aluminiowej obudowy siłowników przemysłowych LINAK® jest odporna na korozję, a kable można w prosty sposób wymienić bez ryzyka utraty pierwotnego stopnia szczelności. W przypadku siłowników, które mają lub mogą mieć kontakt ze skrajnie korozyjnymi materiałami lub oparami, takimi jak nawozy czy amoniak, zalecamy stosowanie obudów z anodowanego aluminium, które zabezpiecza się specjalną warstwą wierzchnią.

Czy wiesz, że...?

Elektryczne siłowniki liniowe z aluminiową obudową bardzo często narażone są na działanie wody i ingerencję ciał stałych. Z tego względu wszystkie nasze siłowniki, wyposażone w tego typu obudowę, poddawane są próbom potwierdzającym ich zgodność ze stopniami ochrony IP66 i IP69K. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w bardzo wielu zastosowaniach.

Siłowniki o stopniu ochrony IP66 są całkowicie odporne na wnikanie pyłu i działanie silnych strumieni wody lanych na ich obudowę z dowolnej strony. To sprawia, że mogą być stosowane na zewnątrz w zmiennych warunkach atmosferycznych.

Do zastosowań, które wymagają wysokociśnieniowego czyszczenia w wysokich temperaturach, zaleca się stosowanie napędów z obudową o stopniu ochrony IP69K. Przykładem takiego zastosowania są maszyny rolnicze, w których siłownik nie zawsze posiada osłonę lub inne zabezpieczenie, a jest narażony na kontakt z zanieczyszczeniami i nawozami, a po zakończeniu prac polowych jest poddawany częstemu myciu w warunkach wysokiego ciśnienia.

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Kontakt