Obudowy siłowników są najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego lub aluminium. Siłowniki, których obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, nadają się do szerokiej gamy zastosowań, przy czym głównie przeznaczone są do zastosowań wewnątrz. Obudowy z aluminium chronią siłownik przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak częste zmiany temperatury i kontakt z substancjami chemicznymi oraz obciążeniami w postaci dużych sił i drgań.
Siłownik z obudową z tworzywa sztucznego doskonale nadaje się do zastosowania w różnego rodzaju maszynach. Należy pamiętać, że w przypadku częstych zmian temperatury tworzywo sztuczne może ulec rozprężeniu, a stopień ochrony siłownika może z czasem obniżyć się. W wymagających środowiskach zaleca się zastosowanie siłownika przemysłowego z obudową z aluminium.
Siłownik z obudową z aluminium odznacza się wysokim stopniem ochrony IP i jest odporny na częste zmiany temperatury i kontakt z substancjami chemicznymi, dzięki czemu idealnie nadaje się do pracy w trudnych warunkach.
Obudowa aluminiowa ma wiele zalet, ale jeśli siłownik będzie narażony na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, konstrukcja obudowy powinna być zawsze jednym z czynników decydujących o wyborze siłownika.