Skontaktuj się z Nami Tutaj

 

Position feedback: Dokładne określanie położenia siłownika elektrycznego I/O™

Opcja Position feedback, dostępna w konfiguratorze Actuator Connect™, pozwala dokładnie określać położenie siłownika I/O, co jest niezbędne do uzyskania optymalnej wydajności w przypadku większości zastosowań.


Hunter opowie Ci więcej o funkcjach opcji Position feedback siłownika I/O, będącej jednocześnie jedną z wielu opcji, które można skonfigurować w konfiguratorze Actuator Connect dla interfejsu LINAK® I/O.

Dowiedz się więcej o interfejsie LINAK I/O tutaj lub pobierz bezpłatną wersję najnowszego konfiguratora Actuator Connect.

Pobierz Actuator Connect

W jaki sposób siłownik elektryczny I/O™ zapewnia dokładną informację zwrotną dotyczącą położenia?

Siłownik musi być regularnie aktywowany, aby można było uzyskać precyzyjną informację zwrotną o jego położeniu. W tradycyjnych rozwiązaniach służą do tego fizyczne ograniczniki położenia krańcowego po obu stronach, niemniej w wyniku zużycia mechanicznego pomiary tą metodą mogą z czasem tracić dokładność.

Siłownik I/O wykorzystuje nową zasadę aktywacji, zwaną „aktywacją punktu zerowego”. W procesie aktywacji punktu zerowego aktywacja położenia następuje za każdym razem po przejściu siłownika przez obszar aktywacji na wysokości 35-70 mm, zanim siłownik osiągnie położenie krańcowe.

Dzięki zastąpieniu przełączników elektromechanicznych systemem opartym na czujnikach Halla, siłownik I/O jest lepiej przygotowany do pracy w trudnych warunkach przemysłowych.

Czym różnią się sygnały analogowe i cyfrowe?

Informacje o położeniu siłownika mogą być wysyłane jako sygnał analogowy lub cyfrowy. Obie opcje są dostępne, aby zapewnić zgodność z różnymi sterownikami PLC i preferencjami.

Porównując dwa rodzaje sygnałów, należy wziąć pod uwagę plusy i minusy każdego z nich. Na przykład, sygnał analogowy jest bardziej podatny na zakłócenia niż sygnał cyfrowy, ale w odpowiednich warunkach może być również bardzo dokładny.

Sygnały cyfrowe, oprócz sygnalizacji zwrotnej położenia, można wykorzystać do przesyłania informacji na temat położenia krańcowego, nadawania sygnału stałego w trakcie pracy i wielu innych funkcji.

Jakie rodzaje analogowego sygnału zwrotnego są najczęściej stosowane?

Sygnały analogowe, to powszechnie stosowany rodzaj sprzężenia zwrotnego stosowany w sterownikach PLC oraz innych systemach przemysłowych. Jednym z najczęściej stosowanych sygnałów jest sygnał 0-10 V, w którym ten zakres napięcia reprezentuje fizyczną długość skoku siłownika.

Należy pamiętać, że przy długich przewodach ten rodzaj analogowego sygnału zwrotnego jest podatny na zakłócenia i spadki napięcia, co z kolei może prowadzić do zniekształcenia danych położenia. Innym powszechnie stosowanym rodzajem zwrotnego sygnału analogowego jest sygnał prądowy - często o wartości 4-20 mA - który jest mniej podatny na zakłócenia, jak i na spadki napięcia.

Zakres sprzężenia zwrotnego, zarówno dla natężenia, jaki napięcia, można dostosować do indywidualnych potrzeb, co ułatwia integrację z systemem sterowania.

Jakie funkcje są obsługiwane przez wyjścia cyfrowe?

Omawiany siłownik oferuje kilka opcji cyfrowych wyjść położenia, zapewniających możliwość skonfigurowania ich zgodnie z własnymi potrzebami. Aby zapewnić pełną elastyczność, przewody żółty i zielony można wykorzystać dla następujących wyjść:

Cyfrowy sygnał zwrotny położenia w postaci pojedynczego lub podwójnego Halla. Rozwiązanie Single Hall nie uwzględnia kierunku, a sposób działania musi zostać zaprogramowany w sterowniku. Rozwiązanie Dual Hall ma dwa kanały — A i B. Oba są wyposażone we własny przewód, który umożliwia określenie kierunku pracy siłownika.

Jako uzupełnienie analogowego sygnału zwrotnego położenia lub funkcji autonomicznej, istnieje możliwość wyboru sygnałów położenia krańcowego, które będą informować o całkowitym złożeniu lub wysunięciu siłownika. Ten sam sygnał zostanie również wysłany w przypadku przekroczenia przez siłownik wirtualnych wartości granicznych, sygnalizując osiągnięcie nowego położenia krańcowego.

Podczas pracy siłownika możliwe jest również odbieranie sygnałów cyfrowych. Funkcję tę można wykorzystać, na przykład, w celu włączania diody LED wskazującej, iż w danym zastosowaniu wystąpiły jakieś problemy.

W niektórych przypadkach warto także wiedzieć, kiedy siłownik osiągnie zdefiniowaną strefę zatrzymania krańcowego. Funkcja ta umożliwia zdefiniowanie strefy, w której siłownik może wysyłać sygnał cyfrowy, gdy znajdzie się w obrębie danej strefy lub osiągnie ograniczenie natężenia prądu dla tej strefy. Eliminuje to konieczność projektowania swoich zastosowań w sposób wymagający osiągnięcia fizycznego ogranicznika krańcowego przed otrzymaniem sygnału sterownika PLC.

W celu ułatwienia integracji w kontekście danego zastosowania, w przypadku większości tego typu sygnałów cyfrowych istnieje możliwość wybrania aktywnego sygnału wysokiego lub aktywnego sygnału niskiego.

Dla zasilania oświetlenia LED lub pilota obsługowego dostępny jest stale wysoki sygnał. Siłownik zasila bezpośrednio urządzenia o niskiej mocy prądem o natężeniu do 100 mA.

Czy wiesz, że...

Sygnał zwrotny położenia siłownika jest niezbędny do uzyskania optymalnej wydajności w przypadku większości zastosowań i jest jednym z głównych powodów, dla których technologia elektrycznych siłowników liniowych przewyższa inne technologie napędów liniowych. Informacja zwrotna dostarcza precyzyjnych danych na temat położenia tłoka lub sygnalizuje fizyczne lub wirtualne osiągnięcie położenia krańcowego. Siłowniki LINAK I/O™ są wyposażone w zaawansowane rozwiązania technologiczne, które obsługują różne formy sygnału zwrotnego położenia z magnetycznych czujników Halla i oferują możliwość zapisania danych położenia, a mikrokontroler zapewnia konwersję impulsów Halla do, na przykład, analogowego sygnału wyjściowego 4-20 mA. Dawniej do tego celu wykorzystywano potencjometr mechaniczny, który jednak z biegiem czasu ulegał zużyciu, a ponadto posiadał pewne ograniczenia pod względem dokładności i długości skoku.

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Kontakt