Technologie i trendy

Systemy do podnośników pacjenta w nowoczesnym i bardziej ergonomicznym wydaniu

Personel medyczny i wykwalifikowana kadra projektantów odgrywają kluczową rolę w procesie powstawania nowoczesnego sprzętu medycznego. Elektryczne systemy regulacji LINAK do podnośników pacjenta powstają w oparciu o opinie odwołujące się do rzeczywistych doświadczeń użytkowników w połączeniu z najwyższą starannością projektową i 25-letnim doświadczeniem w rozwoju techniki i technologii.

W roku 1995 powstało pierwsze rozwiązanie na bazie siłowników do podnośników – LINAK® JUMBO™. Nie tylko umożliwiało ono producentom zaopatrzenie się we wszystkie podzespoły napędu u jednego dostawcy, ale także wyznaczyło zupełnie nowy standard rynkowy w dziedzinie kontroli jakości i testowania produktów.

LINAK® LIFT™ to nowa generacja systemów do podnośników, która ustanawia postępowe i bardziej kompleksowe standardy rynkowe, poszerzając spektrum aspektów projektowych o sugestie użytkowników, które doświadczeni konstruktorzy przekształcają w optymalne pod względem obsługi i zarazem estetyczne w wykonaniu rozwiązanie.

Rozwiązania cyfrowe w nowoczesnej konstrukcji
Aby skutecznie uwzględnić sugestie użytkowników w projekcie nowego systemu, Claus Rode zaprosił do współpracy niezależnego projektanta konstrukcji przemysłowych, co uczyniło projekt jeszcze bardziej ambitnym.

„Zadanie było jasne – system ma być nowoczesny i zarazem dyskretnie zintegrowany z podnośnikiem; dodatkowo może poprawiać estetykę urządzenia klienta,” mówi Claus Rode.

Równocześnie w dziale badań i rozwoju LINAK trwały intensywne prace nad funkcjami i cechami systemu. Technologia bezprzewodowa Bluetooth® umożliwia wykorzystanie technik komunikacji bezprzewodowej, która zapewnia transfer danych z systemu do różnych jednostek, np. w szpitalu lub domu opieki.

Systemy do podnośników pacjenta w nowoczesnym i bardziej ergonomicznym wydaniu
 

U progu przyszłości rozwiązań litowo-jonowych
Claus Rode i jego zespół przewidzieli zastosowanie w LIFT™ baterii litowo-jonowej. Akumulatory litowo-jonowe nie tylko działają lepiej, ale są również bardziej opłacalne w perspektywie długoterminowej.

Krzywa wydajności ogniw litowo-jonowych jest znacznie lepsza,” przyznaje Claus Rode. „Jest to dobry prognostyk dla wprowadzenia funkcji podbicia mocy, dzięki której podnośnik bez obciążenia może poruszać się około 25% szybciej. Krótko mówiąc, akumulator litowo-jonowy przyczynia się do poprawy wydajności pracy personelu medycznego”.

Weryfikacja w warunkach rzeczywistych
Aby mieć pewność, że sugestie użytkowników faktycznie przełożą się na lepszą użyteczność, prototypy systemu zostały przetestowane przez personel domów opieki.

„Poprosiliśmy personel o przetestowanie nowego systemu. Wszystkie opinie i obserwacje przekazaliśmy z powrotem do laboratorium, gdzie dokonano kilku poprawek. Po modyfikacjach ponownie przeprowadziliśmy testy w tej samej grupie.”.

Systemy do podnośników pacjenta w nowoczesnym i bardziej ergonomicznym wydaniu
 

Wynik końcowy wskazuje na to, że jest to prawdopodobnie najlepiej zaprojektowany, najbardziej wnikliwie skonstruowany i najdokładniej przetestowany system siłowników w historii LINAK.

„Nie ulega wątpliwości, że stworzyliśmy nowy standard w dziedzinie projektowania systemów. Od teraz ergonomia i konstrukcja będą odgrywać jeszcze większą rolę w naszych rozwiązaniach,” mówi Claus Rode.

LINAK umacnia kulturę testów i badań
LINAK od samego początku działalności poddaje swoje produkty wnikliwym testom.  Jednak 25 lat temu, w miarę postępu prac nad systemem JUMBO™, pojawiała się coraz wyraźniejsza potrzeba wdrożenia bardziej systemowego podejścia do testowania produktów.

„Jakość zawsze była bardzo istotnym elementem działalności firmy LINAK. Zanim trafią na rynek, wszystkie nasze produkty są poddawane rygorystycznym testom. Ale od czasów projektu JUMBO prowadzimy testy produktów jako systemu – nie tylko każdej części indywidualnie,” wyjaśnia Erik Hansen. „Nadal robimy tak w przypadku nowych projektów. Tak zakłada standard LINAK!”

Przez lata działalności centrum testowe LINAK® nieustannie rozwijało się i opracowało nowe sposoby testowania zarówno materiałów, poszczególnych produktów i pojedynczych podzespołów, jak i kompletnych systemów siłowników z oprogramowaniem magistrali komunikacyjnej BUS.

Dobry pomysł, który stał się standardem
Już na początku lat 90. LINAK produkował siłowniki do podnośników pacjenta. Systematyczne konsultacje z klientami zaowocowały powstaniem kompletnego systemu siłowników o charakterze modułowym. Aby spełniać oczekiwania klientów, system składający się ze skrzynki kontrolnej, baterii, ładowarki i pilota obsługowego musiał mieć możliwość modernizacji w przyszłości oraz zapewniać pełną swobodę na etapie projektowania.

„W tamtym czasie producenci musieli zamawiać poszczególne części do swoich napędów u różnych dostawców”, wspomina Erik Hansen, kierownik naczelny w LINAK i współtwórca systemu JUMBO. „Oczywiście przy tak wielu źródłach zaopatrzenia niemal niemożliwym było utrzymanie jednakowego poziomu jakości, a testowanie wszystkich części razem jako jednego systemu było bardzo długim i kosztownym procesem”.

Tak zrodziła się flagowa koncepcja LINAK® JUMBO™ – jeden dostawca wszystkich produktów. Całość jest poddawana wnikliwym testom jako system i dopiero wtedy trafia do klienta.

JUMBO™ - podejście jeden na jeden
Dysponujący obszernym doświadczeniem w zakresie systemów do łóżek szpitalnych zespół LINAK wiedział, że najlepiej jest zacząć od początku.

„Oczywiście, skorzystaliśmy z naszych umiejętności i doświadczenia. Ale nie sięgaliśmy ponownie po produkty z innych aplikacji,” wyjaśnia Erik Hansen. „Każdy aspekt weryfikowaliśmy bezpośrednio z klientami. Chcieliśmy mieć całkowitą pewność, że dołożyliśmy wszelkich starań, aby stworzyć rozwiązanie, z którego będą mogli korzystać”.

Dla Erika Hansena i zespołu pracującego nad projektem JUMBO™ w praktyce oznaczało to ciągłe spotkania i rozmowy z klientami i użytkownikami, a następnie powroty do pracy w laboratorium testowym.

 „Sprawdziliśmy wszystkie możliwe scenariusze," opowiada Erik Hansen. „Co dzieje się w przypadku rozładowania akumulatora? Kto i jakie działania podejmuje? W jaki sposób jest wymieniany akumulator i czy można go naładować bezpośrednio po wymianie? Zadawaliśmy te i wiele więcej pytań. Potem wracaliśmy do siebie i testowaliśmy nowe pomysły”.

Początek nowej ery podnośników pacjenta
Claus Rode, kierownik ds. rozwoju działalności w LINAK, od wielu lat uważnie śledzi sukces JUMBO. Jako członek interdyscyplinarnego zespołu LINAK, odegrał ważną rolę w pracy nad projektem LINAK LIFT™ – systemu siłowników nowej generacji do podnośników pacjenta.

Cały zespół pracował nad nowym rozwiązaniem w oparciu o swoją najlepszą wiedzę i doświadczenie wyniesione z projektu JUMBO. Mimo to LIFT™ różni się nieco od swojego poprzednika.

Starając się zachować należytą skromność zaryzykuję stwierdzenie, że od zawsze byliśmy liderem w dziedzinie inżynierii,” mówi Claus Rode i dodaje: „Tworząc LIFT™ równie istotne były dla nas względy wzornicze jak ergonomiczne. Oczywiście bez jakichkolwiek kompromisów w kwestii jakości i funkcjonalności. W zamyśle mieliśmy rozwiązanie, które połączy optymalne walory konstrukcyjne i użytkowe”.

Systemy do podnośników pacjenta w nowoczesnym i bardziej ergonomicznym wydaniu
 

Dla Erika Hansena system LIFT to ważny krok w stronę przyszłości:

„W nowym systemie chętnie widzielibyśmy wiele nowych rozwiązań, chociażby nowe i lepsze siłowniki, technologię Bluetooth® czy nowe technologie akumulatorowe. Zakładaliśmy nową i bardziej nowoczesną konstrukcję o zwiększonej użyteczności. Te wszystkie założenia połączyliśmy w LIFT”.

 

Masz pytanie dotyczące technologii siłowników elektrycznych?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.