Skontaktuj się z Nami Tutaj
Technologie i trendy

Nadchodzi czas inteligentnych sypialni

To, co jeszcze kilka lat temu było wizją przyszłości, dzisiaj można uznać za element wyposażenia współczesnego domu. Urządzenia z obsługą głosową przenoszą się do domów, a tam, gdzie kiedyś koncentrowano się na funkcjach inteligentnego domu, takich jak bezpieczeństwo, wentylacja i oświetlenie, można teraz sterować nowymi funkcjami rekreacyjnymi również za pomocą prostego polecenia głosowego. Jednym z nich jest łóżko wypoczynkowe z regulacją położenia.

Inteligentne głośniki można zastosować praktycznie w każdym miejscu. Urządzenia takie jak Google Nest i Amazon Echo można już znaleźć w milionach domów na całym świecie. Już w styczniu 2019 r. Amazon ogłosił, że sprzedano 100 milionów głośników w samych tylko Stanach Zjednoczonych*, natomiast szacunki Google z początku 2020 r. zakładają, że miesięczna liczba użytkowników technologii Google Assistant wyniesie 500 milionów osób na całym świecie**.

Czy rozmawiałeś dzisiaj ze swoim domem?
Obsługa głosowa smartfonów jako taka jest już znana od kilku lat. Dzięki rozwiązaniom nowej generacji możliwe jest także głosowe sterowanie urządzeniami domowymi, które zazwyczaj są obsługiwane ręcznie. Zamiast sięgać po pilota do telewizora lub szukać kluczy do domu, wystarczy wydać proste polecenie głosowe, takie jak np. „Alexa, wycisz dźwięk” lub „Ok, Google, zamknij drzwi”, aby znacznie ułatwić sobie życie na co dzień.

Nadchodzi czas inteligentnych sypialni
 

Kolejny rozdział rewolucji głosowej już się rozpoczął. Coraz powszechniej stosowane są rozwiązania umożliwiające obsługę głosową łóżka wypoczynkowego oraz wszystkich jego funkcji, co przekłada się na jeszcze wyższy poziom wygody i odpoczynku. Aby system automatycznie przyciemnił światło, zamknął drzwi wejściowe i delikatnie opuścił łóżko do pozycji spania, wystarczy powiedzieć przed snem: „Alexa, dobranoc!”.

A wszystko to bez kiwnięcia palcem!

Meble jeszcze bardziej wypoczynkowe
Oferta LINAK®, jako innowacyjnego projektanta i producenta zaawansowanych napędów do mebli wypoczynkowych, w naturalny sposób wpisuje się w ten dynamiczny trend rozwoju inteligentnych technologii. Dzięki pakietowi „wszystko w jednym”, zawierającemu moduł LINAK Wi-Fi, konfigurację chmury, niestandardową aplikację i zestaw umiejętności/akcji Smart Home, producenci różnych marek mogą zaoferować meble wypoczynkowe, które działają z Alexa lub Asystentem Google.

„Zależało nam na tym, aby maksymalnie uprościć łączność między łóżkiem wypoczynkowym z regulacją a systemem Smart Home” — przyznaje Helle Taanquist, kierownik ds. produktów cyfrowych w LINAK®. „Rozwiązanie Wi-Fi Box można w prosty sposób podłączyć do napędu na bazie siłowników LINAK, a następnie poprzez personalizowaną aplikację połączyć z łóżkiem i obsługiwać je głosowo, korzystając z wybranych funkcji”.

Awangardowe łóżka z regulacją ustawienia do inteligentnych domów
Zespół Helle Taanquist od samego początku świadomie dążył do stworzenia rozwiązania, które będzie maksymalnie przyjazne w użytkowaniu i pozwoli producentom łóżek w prosty sposób wprowadzić innowacyjność do ich oferty.

„To rozwiązanie oparte jest na uniwersalnej zasadzie nowych technologii. Im coś jest prostsze w instalacji, integracji i obsłudze, tym szybciej zostaje przyjęte, wdrożone i użytkowane” — mówi Helle Taanquist.

Nadchodzi czas inteligentnych sypialni

Jednym z elementów pracy nad rozwiązaniem LINAK do obsługi głosowej było zapewnienie bezpieczeństwa danych użytkownika.

„Po pierwsze, dane użytkownika są zaszyfrowane i przechowywane w chmurze. Po drugie, ilość danych zbieranych przez system jest ograniczona do niezbędnego minimum. Po trzecie, użytkownik w dowolnym momencie może usunąć wszystkie swoje dane”. 

Wdrożenie rozwiązania LINAK®  do sterowania głosem, obejmujące moduł Wi-Fi, konfigurację chmury, aplikację oraz umiejętności i akcje Smart Home, już się rozpoczęło i będzie dostępne w roku 2020.


Czym są „umiejętności” i „akcje”
Amazon Alexa i Asystent Google mają zestaw pewnych możliwości. Można je porównać do aplikacji na smartfony. Amazon nazywa te ustawienia „umiejętnościami” (ang. skills), natomiast Google stosuje pojęcie „akcji” (ang. actions).

Oba systemy są dostarczane z pakietem standardowych umiejętności/akcji. W obu przypadkach można dodatkowo zaprojektować i dodać personalizowane umiejętności/akcje. LINAK, na przykład, projektuje dodatkowe umiejętności/akcje na potrzeby obsługi głosowej łóżek z regulacją ustawienia wyposażonych w napędy na bazie siłowników LINAK.

System sterowania głosem LINAK  współpracuje z Asystentem Google lub Amazon Alexa.


Czym jest Smart Home, czyli inteligentny dom?
Termin SMART został wprowadzony przez firmę IBM pod koniec lat 90. i jest skrótem od „Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology”.  Bywa również nazywany systemem „automatyki domowej” lub „domotyki”.

Potocznie tym mianem określa się nowoczesne domy wyposażone w urządzenia, oświetlenie i/lub sprzęt elektroniczny, które mogą być sterowane zdalnie przez właściciela, często za pośrednictwem aplikacji na urządzeniu przenośnym i/lub jednostek obsługi poleceń głosowych.

Nadchodzi czas inteligentnych sypialni
 

Najczęściej obsługiwane urządzenia to: telewizory, systemy kina domowego, lodówki, pralki, suszarki, tostery, urządzenia grzewcze i klimatyzacyjne oraz urządzenia oświetleniowe. Niektóre mogą być dodatkowo wyposażone w kamery i systemy bezpieczeństwa.

 
Google, YouTube i Google Home są znakami towarowymi Google LLC.
Asystent Google jest niedostępny w niektórych krajach i językach.
Amazon, Alexa oraz wszystkie powiązane znaki logo są znakami towarowymi firmy Amazon.com Inc. lub jej spółek zależnych.
 

Publikacje źródłowe

*) źródło: VoiceBot.ai „Smart Speaker Consumer Adoption Report 2019”

**) źródło: artykuł opublikowany na stronie businessinsider.com, 7 stycznia 2020 r.: Google just revealed that half a billion people around the world are using the Google Assistant.

 

Pliki

Przedstawiamy obsługę głosową łóżek z regulacją położenia

Inteligentne głośniki można zastosować praktycznie w każdym miejscu – także w sypialni. Nasze rozwiązania w zakresie łączności pozwolą producentom łóżek przygotować się na nadchodzące zmiany technologiczne i przyczynią się do budowania świadomości marki, a użytkownikom ułatwią wykonywanie codziennych czynności. Zacznij zmieniać się z LINAK już dziś i pomóż klientom spełniać ich marzenia.

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.