Skontaktuj się z Nami Tutaj
Technologie i trendy

Rewolucja w ergonomii pracy w biurze

Do późnych lat 90. XX wieku tylko nieliczne biura w Danii mogły poszczycić się dobrą ergonomią pracy. Dostępne rozwiązania, które umożliwiały regulację wysokości biurek nie były optymalne pod względem ceny ani jakości. Przełom nadszedł w 1998 roku, gdy na rynku pojawił się awangardowy system elektrycznej regulacji wysokości LINAK. Producenci mebli szybko wprowadzili nasz system do swoich produktów, dzięki czemu biurka z regulacją wysokości stały się wszechobecnym trendem.

Biurko do pracy stojącej firmy Cube Design z systemem LINAK DL1

Obecnie środowisku biurowemu towarzyszy spora dynamika pracy. Trudno sobie wyobrazić, jak statyczny był 25 lat temu dzień pracy w biurze, spędzany przez większość czasu w pozycji siedzącej. Współczesne biurka z regulacją wysokości ułatwiają zmianę pozycji ciała, dzięki czemu ruch stał się zdrowym nawykiem i integralnym elementem codziennej pracy. 25 lat temu z dumą wprowadziliśmy na rynek nasz pierwszy system elektrycznych kolumn podnoszących, DL1. Dzięki staraniom firmy LINAK® i producentów mebli biurowych na przełomie wieków biurka z regulacją wysokości stały się standardowym elementem wyposażenia większości pomieszczeń biurowych.

 

Kolumna podnosząca DL1: narodziny gwiazdy

Curt Berggren, jeden z naszych stałych klientów i założyciel duńskiej firmy Cube Design produkującej meble biurowe, wspomina swoje spotkanie z przedstawicielem handlowym firmy LINAK krótko po wprowadzeniu na rynek kolumny DL1 w listopadzie 1998 roku: „Gdy po raz pierwszy zobaczyłem nowy system LINAK DL1, dostrzegłem w nim ogromny potencjał. W czasie, gdy kwestia ergonomii pracy przybierała na znaczeniu, pojawił się system znacznie łatwiejszy w obsłudze niż ciężkie i nieporęczne konstrukcje, które sprzedawaliśmy wcześniej".

Curt Berggren, założyciel duńskiej firmy Cube Design produkującej meble biuroweCurt Berggren
 

Przedstawicielem handlowym firmy LINAK był wówczas Flemming Niebuhr, który obecnie jest kierownikiem ds. kluczowych klientów segmentów DESKLINE®/HOMELINE® w LINAK. Moment wprowadzenia na rynek kolumny DL1 wspomina jako wyjątkowy: „Od samego początku nasi klienci podchodzili do tego rozwiązania z ogromnym entuzjazmem. Nigdy dotąd nie miałem do czynienia z tak szybko rozwijającą się technologią."

Flemming Niebuhr, kierownik ds. kluczowych klientów segmentów DESKLINE/HOMELINE, LINAKFlemming Niebuhr
 

Joakim Lassen, dyrektor generalny w firmie Montana Furniture, kolejny z naszych stałych klientów, też był świadkiem tych wydarzeń: „Od dłuższego czasu ja i mój ojciec Peter Lassen nosiliśmy się z zamiarem stworzenia biurka z regulacją wysokości. Skutki długotrwałej pracy w pozycji siedzącej były coraz wyraźniej widoczne. Podczas gdy zapotrzebowanie na biurka z regulacją wysokości rosło, szczególnie wśród osób z dolegliwościami kręgosłupa, producenci mebli zaczęli dostrzegać odpowiedzialność, jaka na nich ciążyła w tej kwestii."

Joakim Lassen, dyrektor generalny firmy Montana Furniture, ze swoim ojcem, Peterem Lassenem.Joakim Lassen i Peter Lassen
 

Joakim Lassen dodaje: „Biurka z regulacją wysokości, które były dostępne na rynku w połowie lat 90., były duże i nieporęczne. Chcieliśmy stworzyć biurko, które będzie eleganckie i zarazem proste i czytelne w obsłudze. Nawiązaliśmy kontakt z firmą LINAK w momencie wprowadzenia na rynek kolumny DL1 i to w niej dostrzegliśmy szansę realizacji naszej wizji."

Pierwsze biurko firmy Montana z systemem LINAK DL1 ukrytym w aluminiowych profilach.Pierwsze biurko firmy Montana z systemem LINAK DL1 ukrytym w aluminiowych profilach.

 
 

Biurka do pracy stojącej nabierają rozpędu

Początkowo firma Cube Design zakupiła jeden system. Curt Berggren wyjaśnia: „Nagle wszystko przyspieszyło - zmiany następowały szybciej niż się tego spodziewałem. System DL1 stał się prawdziwym przełomem w konstrukcji ram do elektrycznych stołów biurowych".

Flemming Niebuhr wspomina: „System DL1, który opracowała firma LINAK, otworzył rynek. Ni stąd, ni zowąd biurka z regulacją wysokości można było wyprodukować łatwiej i taniej, dzięki czemu stały się one dostępne dla wszystkich. Prędkość, stabilność, moc i poziom hałasu były bez zarzutu, a zapotrzebowanie na te rozwiązania wysokie".

Pierwsze biurko firmy Cube Design z systemem DL1.Pierwsze biurko firmy Cube Design z systemem DL1.
 

Firma Montana wygrała swój pierwszy duży projekt w 1999 roku. Wiele firm chciało pokazać swoim pracownikom, że kwestię ich zdrowia i dobrego samopoczucia traktuje z należytą powagą, tworząc korzystne i ergonomiczne środowisko pracy, w którym mogą zadbać o aktywność fizyczną. Możliwość łatwego przemieszczenia się do innego biurka bez konieczności przenoszenia przy tym mebli, była dodatkowym atutem, wspomina Joakim Lassen.

Kilka lat po debiucie systemu LINAK DL1 na rynku zaczęły pojawiać się rozwiązania konkurencyjne. Jednak firma LINAK i jej zdolność do tworzenia rzeczy nowych doprowadziły do kolejnych innowacji. Minęło 25 lat, a firmy Cube Design i Montana Furniture pozostały klientami firmy LINAK - jesteśmy dumni, że produkty LINAK są częścią ich wysokiej jakości mebli.

 

Biurka teraz i w przyszłości

Joakim Lassen zauważa, że biurka z elektryczną regulacją wysokości stały się w Danii standardem pod koniec lat 00. XXI wieku. Zdaniem Curta Berggrena, w dzisiejszych czasach ergonomia jest dla duńskich firm ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Od momentu pojawienia się biurek do pracy stojąco-siedzącej zmieniły się jednak standardowe wymiary biurek. Joakim Lassen przyznaje: „Biurka są coraz mniejsze. Dawniej typowe biurko miało 180-200 cm długości, wcięty blat i miejsce na duży monitor. Teraz przeciętne biurko mierzy jedynie 120-140 cm.

Curt Berggren i Joakim Lassen są przekonani, że biurka z regulacją wysokości, tej czy innej wielkości, zostaną z nami na dłużej. Będą potrzebne zarówno w biurach, jak i domach prywatnych, gdzie ergonomia i możliwość zmiany pozycji podczas pracy zyskują na znaczeniu. Curt Berggren tak to uzasadnia: „Zawsze będzie istniało zapotrzebowanie na biurka z regulacją wysokości, ponieważ różni pracownicy mają różne potrzeby, a naszym zadaniem jest spełnić je wszystkie.”

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Kontakt