Technologie i trendy

Optymalny projekt domowego biura

Praca zdalna zyskuje coraz więcej zwolenników na całym świecie. Liczba osób, które pracują w domu co najmniej kilka dni w miesiącu, rośnie. Niemniej jednak, o ile firmy projektują biura z myślą o dobrej ergonomii i komforcie swoich pracowników, to biura domowe traktuje się drugorzędnie. Poniżej podpowiadamy, jak urządzić wygodne biuro domowe.

Według danych urzędu statystycznego Eurostat, w roku 2018 8,3% wszystkich pracowników w UE pracowało od czasu do czasu w domu. Dotyczy to w szczególności osób prowadzących własną działalność gospodarczą (średnio 18,5%). W Finlandii w biurach domowych pracuje ponad 40% wszystkich osób samozatrudnionych.

Czy rzeczywiście jednak dbamy o to, aby nasze domowe stanowisko pracy było ergonomiczne? Niektórzy siadają na niewygodnym krześle przy kuchennym stole, inni podparci na kanapie z laptopem na kolanach lub pół siedząc, pół leżąc na łóżku. Zmiany pozycji przy pracy to oczywiście dobry zabieg, ale z pewnością istnieją lepsze sposoby niż te przytoczone powyżej.

Lepsza wydajność dzięki opcji regulacji położenia
Ruch jest naturalną potrzebą człowieka. Dlatego przebywanie przez cały dzień w pozycji siedzącej zupełnie nie leży w ludzkiej naturze. Badania naukowe pokazują, że aktywność fizyczna ma znaczący pozytywny wpływ na nasze procesy myślowe i sprawność. Nieco ruchu w ciągu dnia pracy może więc w efekcie być bardzo skuteczne.

Jednym ze sposobów jest wyposażenie biura domowego w biurko do pracy siedząco-stojącej. Choćby dlatego, że umożliwia zmianę pozycji na stojącą w trakcie pracy. W rzeczywistości nasze wskazówki dotyczące zachowania jakości życia w pracy można z powodzeniem odnieść również do pracy w domu. Poniżej prezentujemy inne, równie dobre praktyki w zakresie aranżacji przestrzeni biurowej, aby sprzyjała poprawie zarówno warunków pracy, jak i zdrowia.

 

6 wskazówek: Jak stworzyć dobre warunki do pracy w domu

Optymalny projekt domowego biura

1. Znajdź zaciszne miejsce

Postaraj się, aby miejsce do pracy było nieco oddzielone od przestrzeni domowej. Pomaga to oprzeć się pokusie wykonywania obowiązków domowych w trakcie pracy. Jeżeli masz w domu pokój, który obecnie pełni rolę pakamery, posprzątaj go, wywietrz i przekształć w przytulne biuro.

 
Optymalny projekt domowego biura

2. Zaprowadź porządek

Zorganizuj miejsce do przechowania. Wykorzystaj szafki i szuflady do pochowania rzeczy codziennego użytku i nie dopuszczaj do gromadzenia się stert dokumentów na blacie. Czyste biurko pozwoli Ci zachować czysty umysł. Skończoną pracę przechowuj poza zasięgiem wzroku.

 
Optymalny projekt domowego biura

3. Zadbaj o dobrą pozycję do pracy

Wybierz biurko z odpowiednio dużym blatem. Ustaw laptop na odpowiedniej wysokości, aby jego ekran znajdował się na wysokości oczu. Inną możliwością jest zaopatrzenie się w monitor i stację dokującą. Korzystniejsze z punktu widzenia ergonomii będzie też użycie zewnętrznej klawiatury i myszy.

 
Optymalny projekt domowego biura

4. Zainwestuj w wygodny fotel

Wybierz wygodny mebel do siedzenia. Na rynku dostępnych jest wiele dobrych krzeseł i foteli biurowych – wybierz taki, który będzie odpowiedni do Twojej sylwetki i pozwoli Ci pracować wygodnie przez cały dzień. Pamiętaj jedynie, aby co jakiś czas wstać i trochę się poruszać.

 
Optymalny projekt domowego biura

5. Zapewnij sobie dużą ilość światła dziennego

Ustaw biurko blisko okna, aby przez cały dzień mieć dostęp do światła dziennego. Dodatkowo widok za oknem będzie Cię zachęcał do tego, aby na chwilę oderwać wzrok od ekranu komputera. Pamiętaj też o lampach, które pozwolą dobrze doświetlić pomieszczenie w razie potrzeby.

 
Optymalny projekt domowego biura

6. Wprowadź do wnętrza przytulne dodatki

Dodaj rzeczy, które sprawią Ci przyjemność i zapewnią inspirację do działania, takie jak ulubione dekoracje, rośliny i zdjęcia. Na ścianie możesz powiesić plakat z ćwiczeniami rozciągającymi, który będzie Cię motywował do wykonania paru ćwiczeń raz na jakiś czas.

 

Aby uzyskać optymalną równowagę między siedzeniem a staniem , poszukaj inspiracji w naszym krótkim przewodniku. Dodatkowo biurka wyposażone w systemy LINAK® korzystają z intuicyjnych narzędzi ułatwiających zerwanie z siedzącym trybem życia. Są to m.in. panel biurkowy DPG1C lub darmowa aplikacja Desk Control. Oba rozwiązania zostały zaprojektowane tak, aby przypominały o konieczności zmiany pozycji na stojącą w ciągu dnia pracy.

Masz pytanie dotyczące technologii siłowników elektrycznych?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.