Skontaktuj się z Nami Tutaj
Technologie i trendy

Czy można znaleźć odpowiednią równowagę między pracą a życiem prywatnym?

Jaki masz pomysł, żeby zostawić pracę w biurze, by być w 100% obecnym dla rodziny? Czy taka rzeczywistość to już przeszłość, ponieważ coraz więcej osób odkrywa zalety pracy z domu? Równowaga między pracą a życiem prywatnym jest dziś jednym z najbardziej palących tematów, dlatego w tym artykule firma LINAK pragnie zaprezentować swoje podejście do tej sytuacji.

Kobieta w biurze domowym

Po pierwsze, należy podkreślić, że odpowiednia równowaga między pracą a życiem prywatnym jest kwestią bardzo indywidualną — to, co jest dla Ciebie równowagą może dla Twojego najbliższego współpracownika oznaczać jej brak. Mówiąc o tradycyjnej definicji równowagi między pracą a życiem prywatnym; chodzi o poziom priorytetów między aktywnością osobistą a zawodową w życiu osobistym oraz o poziom, na którym aktywność związana z pracą jest obecna w życiu domowym.

W ostatnich latach skupiano się na równowadze między pracą a życiem prywatnym. Nowoczesne technologie sprawiły, że ludzie mogą de facto przebywać w pracy cały czas, co zaciera granice między życiem zawodowym a osobistym. Praca z domu stała się bardziej powszechna, co wywarło pozytywny wpływ na równowagę między pracą a życiem prywatnym wielu pracowników.

 

Czy równowaga między pracą a życiem prywatnym jest złudzeniem?

W 2018 roku duński filozof i przedsiębiorca Morten Albæk opublikował książkę "One Life: How we forgot to live meaningful lives", w której podkreślono narastające wyzwania związane z poszukiwaniem tej równowagi. Według Mortena Albæka iluzją jest poszukiwanie tak zwanej równowagi między pracą a życiem prywatnym, gdy uważamy, że możliwe jest wcielenia się w role pracownika, osoby wypoczywającej i członka rodziny. Twierdzi, że każdy z nas jest tylko jednym człowiekiem z jednym życiem, a czas nam dostępny jest taki sam, bez względu na to, jak nim zarządzamy. Jego zdaniem równowaga między pracą a życiem prywatnym polega więc na scaleniu wszystkich naszych „osób” w jedną — i zaakceptowaniu tego, że czynniki charakterystyczne dla każdej z nich wpłyną na pozostałe.

Scalanie osobowości
 

Być może ma on w jakimś stopniu rację, jednak badanie przeprowadzone przez Gartnera wykazuje, że pracownicy w Stanach Zjednoczonych cenią sobie równowagę między pracą a życiem prywatnym bardziej niż świadczenia zdrowotne oferowane przez pracodawcę. 72% osób rozglądających się za nową pracą uważa, że równowaga między pracą a życiem prywatnym jest bardzo ważna. Powinno to być otrzeźwieniem dla firm, które uważają, że dobry pakiet opieki zdrowotnej wystarczy, by zatrzymać pracowników.

 

Oddziaływanie równowagi między pracą a życiem prywatnym

Gdy mówimy o równowadze między pracą a życiem prywatnym, w grę wchodzi kilka czynników. Po pierwsze, kluczowe znaczenie może mieć elastyczność hybrydowego miejsca pracy. 73% Amerykanów pracujących z domu twierdzi, że cieszą się lepszą równowagą między pracą a życiem prywatnym w porównaniu z pracą w biurze. Głównym powodem tego twierdzenia była większa ilość czasu na przebywanie z rodziną. Ankietowani stwierdzili również, że praca z domu pozwala im lepiej zrównoważyć życie osobiste i zawodowe. Są bardziej produktywni, m. in. dzięki mniejszej liczbie czynników rozproszenia, większemu skoncentrowaniu w czasie pracy i spokojniejszemu środowisku.

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na równowagę między pracą a życiem prywatnym jest dbałość o dobrostan podczas pracy. Niewłaściwa równowaga między pracą a życiem prywatnym i długie godziny spędzane w biurze mogą mieć negatywny wpływ na nasz dobrostan. Należy również wziąć pod uwagę ergonomię pracy. Jeśli odczuwasz ból spowodowany pracą w niewygodnej pozycji, dyskomfort ten najprawdopodobniej wpłynie również na Twoje życie osobiste. Upewnij się, że nie obciążasz nadmiernie swojego ciała, używając go nieprawidłowo, czy nawet w ogóle. Dla pracowników biurowych biurka z regulacją wysokości to duża różnica — niezależnie od tego, czy pracują w domu, czy w biurze.

Domowe biurko do pracy stojąco-siedzącej
 

Granice między pracą i życiem prywatnym

Kiedy przyglądamy się innym, widzimy, że satysfakcja z codziennej równowagi między pracą a życiem prywatnym może się ogromnie różnić. Holenderscy pracownicy są prawdziwymi mistrzami równoważenia pracy z życiem prywatnym; uzyskali oni imponującą ocenę 9,5 na 10 punktów w OECD Better Life Index. Na drugim miejscu są Włochy, a Dania zajmuje miejsce trzecie z wynikiem 9 na 10, podczas gdy 60% Amerykanów skarży się na niewłaściwą równowagę między pracą a życiem prywatnym, głównie z powodu braku granic między życiem zawodowym a prywatnym. Pracownicy z USA zajmują 12 pozycję od końca jeśli chodzi o równowagę między pracą a życiem prywatnym pośród krajów objętymi badaniem.

 

Jak osiągnąć właściwą równowagę między pracą a życiem prywatnym

Jak już wspomniano na początku, rozdzielenie życia na tryb pracy i tryb rodzinny może być trudne, a nawet niemożliwe. Nie ma wątpliwości, że stopień złożoności tego procesu zależy w dużej mierze od rodzaju wykonywanej pracy. Istnieją jednak pewne rzeczy, które można zrobić, aby osiągnąć równowagę w życiu.

  • Najpierw musisz przyznać się przed sobą, że nie możesz naraz osiągnąć wszystkiego. Musisz dokonać pewnych wyborów, aby zachować równowagę w codziennym życiu. 
  • Porozmawiaj ze swoim przełożonym i współpracownikami, abyście mogli uzgodnić wasze oczekiwania. Wyznacz jasne granice: kiedy pracujesz, a kiedy nie. Może to oznaczać odbieranie wiadomości e-mail i rozmów telefonicznych poza godzinami pracy, lub w czasie nieobecności z powodu urlopu lub choroby. 
  • Jeśli masz partnera, ważne jest, aby porozmawiać z nim/nią o tym, jak możecie się zorganizować zawodowo, uwzględniając swoje zasoby. Dobrze jest znaleźć wspólną platformę, na której oboje poczujecie się komfortowo. W ten sposób wypracujecie pewne optymalne procedury, które pomogą wam wspólnie rozwiązać wszystkie praktyczne aspekty codziennego życia. 
  • Znajdź czas dla siebie i swoich hobby.
  • Zadbaj o dobry sen. 
  • Jeśli masz biuro domowe, upewnij się, że jest ono oddzielone od reszty domu, aby można było „wyjść z biura” nawet wtedy, gdy jesteś w domu. 
  • Upewnij się również, że biuro jest zorganizowane w taki sposób, abyś czuł się komfortowo i swobodnie — i abyś mógł zmieniać pozycje pracy w ciągu dnia. Przeczytaj więcej tutaj o tym, jak ważny jest zdrowy dzień pracy. 
Zwiększ swoją wydajność w pracy play-icon

Zwiększ swoją wydajność w pracy

Ruch to życie play-icon

Ruch to życie

Sześć wskazówek LINAK, jak uczynić swoją pracę bardziej ergonomiczną play-icon

Sześć wskazówek LINAK, jak uczynić swoją pracę bardziej ergonomiczną

Regularne ćwiczenia to za mało play-icon

Regularne ćwiczenia to za mało

Pliki

MOVE – W jaki sposób biurka do pracy siedząco-stojącej przyczyniają się do poprawy wydajności pracy

Zmniejsz liczbę dni nieobecności w pracy spowodowanej chorobą i stwórz nowoczesne środowisko biurowe dzięki biurkom do pracy siedząco-stojącej z napędem elektrycznym. Atrakcyjna inwestycja dla pracodawców i ich pracowników.

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Kontakt