Wiadomości 11 marca 2016

Praktyczne technologie wkraczają na scenę

Ważne jest, aby scena nie tylko świetnie się prezentowała, ale także umożliwiała szybki montaż i demontaż. Mesut Uelgen może teraz o to zadbać.

Mesut Uelgen jest monterem w wiedeńskiej stacji ORF, odpowiedzialnym za przygotowanie scenografii do wielu produkowanych przez nadawcę programów. Wraz z całym zespołem realizuje pomysły dostarczane przez architektów stacji.

Ponieważ niektóre z nich stanowią dla wykonawców ogromne wyzwanie, Mesut Uelgen zdecydował się na wprowadzenie do wyposażenia sześciu jednostek Baselift™ firmy LINAK – duńskiego dostawcy rozwiązań na bazie siłowników liniowych – na potrzeby budowy scenografii do popularnego programu stacji ORF pt. „Bingo”.

Koncepcja równie prosta, co błyskotliwa
„Pulpity, przy których stoją uczestnicy, są bardzo ciężkie. Sposób wykonania utrudnia ich przemieszczanie” – wyjaśnia Mesut Uelgen. Rozwiązanie wdrożone w ORF jest równie proste, co błyskotliwe: sześć jednostek Baselift umieszczono w podłodze studia.

Mesut Uelgen opracował system ułatwiający przygotowanie scenografii. Zespół Mesuta Uelgena unosi pulpity, podesty i inne elementy sceny za pomocą podnośnika widłowego, a następnie ustawia je w położeniu docelowym nad podnoszonymi przez system Baselift platformami. Na koniec elementy zostają opuszczone za pomocą jednostek Baselift do położenia, w którym stają się integralnym elementem sceny.

Scenografia do programu powstaje w zaledwie kilka minut! Mesut Uelgen nie kryje zadowolenia. „Rozwiązanie stworzone w oparciu o jednostki Baselift znacząco ułatwiło nam pracę, zwłaszcza że scenografia musi być rozkładana i składana dwa razy w tygodniu”.            

Doskonale sprawdza się w tym przypadku system błyskawicznego podłączania urządzeń LINAK (Plug&Play). Każda jednostka Baselift została podłączona do dwóch skrzynek kontrolnych oraz jednego ręcznego panelu obsługowego. I to wszystko! Nie potrzeba żadnego dodatkowego sprzętu w celu uzyskania pełnej synchronizacji ruchu poszczególnych siłowników: za ruch odpowiada w całości skrzynka kontrolna LINAK.

W danym momencie może ze sobą współpracować równocześnie nawet 16 jednostek Baselift. Każda zapewnia udźwig 150 kg. To więcej, niż potrzeba, by móc podnosić elementy scenografii lub elementy wyposażenia kuchni, pod kątem których urządzenia te zostały stworzone.

„Jesteśmy pod wrażeniem jakości produktów i usług dostarczanych przez firmę LINAK” – zapewnia Walter Mayer, kierownik produkcji uchwytów i mocowań w ORF. Dlatego też to nie przypadek, że w ORF sięgnięto po nowy system Baselift. Mesut Uelgen jest przekonany, że nowo opracowane rozwiązanie może zostać wykorzystane do skrócenia czasu budowy scenografii w innych programach.

Dowiedz się więcej o technologii Baselift™ oraz systemach Baselift.

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.