Skontaktuj się z Nami Tutaj
Referencje klientów

Optymalizacja procesów roboczych poprzez dostosowanie wysokości roboczej

W duńskiej fabryce falowników koncernu Danfoss stanowiska robocze są zawsze ustawione na optymalnej wysokości.

Zoptymalizowane procesy robocze

Zakład znajduje się w mieście Nordborg na wyspie Als. Grupa Danfoss została powołana do życia przez Madsa Clausena w 1933 r. Dziś zatrudnienie znajduje tam około 24 000 osób na całym świecie. Po kompleksowej modernizacji w jednej z pierwszych hal produkcyjnych uruchomiony został nowy zakład produkcji falowników.

Cała linia została zaprojektowana i wybudowana od podstaw. Półprodukty są dostarczane przez w pełni zautomatyzowany przenośnik do poszczególnych stanowisk roboczych. W ramach optymalizacji ergonomii wysokość stanowisk można regulować w zależności od potrzeb pracownika dzięki obecności elektrycznych kolumn podnoszących.

Cały przenośnik linii produkcyjnej falowników został zaprojektowany przez firmę Gebhardt Fördertechnik. Całkowita długość systemu to 1000 metrów. W ofercie firmy Gebhardt dostępne są produkty i usługi związane z systemami transportu i montażu, a także technologiami przechowywania, sortowania oraz dystrybucji.

Bliska współpraca z każdym klientem to szczególnie istotny element modelu biznesowego spółki z Sinsheim. Dzięki bliskiej współpracy z koncernem Danfoss narodził się pomysł wprowadzenia elektrycznej regulacji wysokości stanowisk roboczych w oparciu o  kolumny podnoszące LINAK.

Poszczególne komórki, w których falowniki są rozbudowywane o kolejne podzespoły, są bezpośrednio połączone z przenośnikiem za pomocą przełącznika. Wysokość wyspy musi być stała podczas przenoszenia falownika.

W momencie rozpoczęcia pracy przez pracownika dochodzi do zmiany wysokości stanowiska roboczego z falownikiem zgodnie z potrzebami pracownika w zakresie komfortu pracy.

Bardzo wyraźnie rysuje się trend polegający na dążeniu do optymalizacji ergonomicznej stanowisk pracy” – wyjaśnia Emil Zwick, menedżer oddziału firmy Gebhardt Fördertechnik.

Przystosowanie ergonomiczne miejsca pracy do potrzeb pracownika w przemyśle możliwe jest na dwa sposoby. Pierwszy to zachowanie wysokości stanowiska roboczego przy jednoczesnej zmianie wysokości platformy, na której stoi pracownik za pomocą podnośnika nożycowego. 

Drugi to dostosowanie wysokości stanowiska roboczego do potrzeb pracownika za pomocą kolumn podnoszących, przy czym jest to rozwiązanie (także w przypadku zakładu Danfoss) bardziej skomplikowane technicznie.

Po naciśnięciu przycisku element opuszcza kąpiel i trafia do odpowiedniego stanowiska roboczego. Proces roboczy przebiega szybko i bez zakłóceń, a pracownik nie musi martwić się o prawidłowe dostosowanie wysokości. Logując się przy stanowisku roboczym za pomocą osobistego kodu, pracownik wywołuje swoje indywidualne ustawienia, co sprawia, że w momencie, gdy element dociera do stanowiska, następuje automatyczne dostosowanie wysokości blatu do potrzeb pracownika.

Za regulację wysokości odpowiadają kolumny podnoszące LINAK LP3 . Teleskopowa kolumna podnosząca zapewnia udźwig 2400 N oraz długość skoku od 300 do 600 milimetrów.

Model LP3 to kompaktowa trzyczęściowa kolumna wykonana z wytrzymałego anodyzowanego aluminium. Urządzenie doskonale nadaje się do zastosowań przemysłowych w obrębie stanowisk i blatów roboczych. Skrzynka kontrolna sprawuje nadzór nad pracą 2 jednostek w układzie równoległym. Właśnie dwie kolumny zastosowano przy stanowiskach roboczych w zakładzie Danfoss.

Niels Kampstrup, osoba odpowiedzialna za proces produkcji w Danfoss, tak ocenia wspólne rozwiązanie firm Gebhardt i LINAK: „Gdy uruchamialiśmy linię produkcyjną w 2011 roku, bardzo zależało nam na optymalizacji ergonomicznej stanowisk pracy”.

Filozofia firmy Danfoss jest prosta: gdy pracownik pracuje w optymalnych warunkach, osiąga optymalne wyniki. To z kolei podnosi poziom jego zadowolenia, efektywności i produktywności.

Ergonomicznej optymalizacji miejsca pracy zawsze towarzyszy optymalizacja realizowanych procesów roboczych. Doskonałym przykładem może być zmiana strony podczas pracy przy dwóch liniach. 

Stanowisko pracownika zakładu Danfoss znajduje się pomiędzy dwiema liniami, z których każda otrzymuje wyrób. Zmiana strony z lewej na prawą jest uzasadniona z przyczyn związanych z ergonomią, a jednocześnie korzystna z punktu widzenia procesu produkcji, ponieważ po zakończeniu czynności związanych z jednym wyrobem pracownik nie musi czekać na jego powrót do linii głównej i może w tym czasie zająć się wyrobem z drugiej strony.

Komunikacja między linią produkcyjną a kolumną podnoszącą odbywa się w zautomatyzowany sposób, a ruch produktu jest bezpośrednio powiązany z sygnałami układu sterowania stanowiska roboczego.

Emil Zwick z firmy Gebhardt jest przekonany, że zakres ergonomicznej optymalizacji miejsc pracy rozszerzy się jeszcze w przyszłości, zwłaszcza w obszarze produkcji przemysłowej. Produkty LINAK pozwolą Ci znaleźć właściwe rozwiązanie. 

Dowiedz się więcej na temat zagadnienia  ergonomii produkcji według LINAK.

 

 

 

Sześć wskazówek LINAK, jak uczynić swoją pracę bardziej ergonomiczną play-icon

Sześć wskazówek LINAK, jak uczynić swoją pracę bardziej ergonomiczną

Pliki

ACC – karta danych produktu

Zobacz kartę danych produktu w wersji online lub pobierz dokument w formacie PDF.

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.