Jak różne przekładnie wpływają na działanie siłowników przemysłowych

Zobacz, jakie znaczenie dla działania siłowników mają przekładnie i jaka jest ich rola w zapewnieniu optymalnej wydajności siłownika. Porównaj trwałość i funkcjonalność przekładni ze stali i z tworzywa sztucznego, które są stosowane w przemysłowych siłownikach liniowych.

Z tego filmu dowiesz się więcej o zaletach przekładni z tworzywa w porównaniu do przekładni stalowych. Hunter Stephenson w roli naszego eksperta opowie również, czym są przekładnie planetarne i dlaczego to, jak są skonstruowane, ma znaczenie dla wydajności siłowników przemysłowych.

Każdy rodzaj przekładni do siłowników ma wady i zalety. Przekładnie wykonane z tworzywa sztucznego w porównaniu do przekładni stalowych mają zazwyczaj niższą wydajność i są mniej odporne na działanie wysokich temperatur. Jeżeli jednak siłownik jest eksploatowany zgodnie z danymi technicznymi, czyli np. za każdym razem dociera do swojego krańcowego położenia i nie jest hamowany mechanicznie, materiał, z którego jest wykonana przekładnia nie będzie ulegał niszczeniu wpływając negatywnie na ogólną wydajność lub żywotność siłownika.

Siłowniki przemysłowe są często eksploatowane w skrajnie trudnych warunkach otoczenia i pod dużym obciążeniem, wykonują dużą liczbę cykli roboczych i są narażone na wysokie temperatury. W takich przypadkach lepiej sprawdzi się przekładnia stalowa, zębata lub planetarna, która jest w stanie zaspokoić potrzeby w zakresie wytrzymałości, wydajności i optymalnego działania siłownika. Działanie przekładni stalowych jako takich nie są ograniczone przez stałą liczbę cykli pracy, ponieważ ciepło generowane przez poruszający się siłownik nigdy nie osiągnie na tyle wysokiego poziomu, aby uszkodzić materiał przekładni.

Mimo to, większość siłowników przemysłowych LINAK ma cykl pracy ustawiony na poziomie 20%, chroniąc pozostałe elementy siłownika przed działaniem wytwarzanego ciepła.

Zazwyczaj siłowniki liniowe są wyposażone w jedną przekładnię, która jest połączona z silnikiem i wrzecionem. Dzięki temu obciążenie i prędkość można regulować poprzez zmianę skoku gwintu wrzeciona. Wprowadzenie dodatkowej przekładni między silnik i wrzeciono pozwoli jeszcze bardziej modyfikować wydajność przy zastosowaniu tego samego typu siłownika.

Podstawową zasadą przy wyborze odpowiedniego siłownika jest obliczenie zapotrzebowania na moc poprzez pomnożenie obciążenia przez wartość prędkości potrzebnej do uzyskania wymaganej wydajności. Będzie to stanowić dobrą wskazówkę na temat tego, jaki typ siłownika byłby odpowiedni.

Aby dowiedzieć się więcej o przekładniach, które są wykorzystywane w elektrycznych siłownikach liniowych do zastosowań przemysłowych, zachęcamy do kontaktu z lokalnym oddziałem firmy LINAK.
 

Masz pytanie dotyczące technologii siłowników elektrycznych?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Subskrybuj wiadomości firmy LINAK

Otrzymuj aktualne informacje o tym, w jaki sposób technologia siłowników podąża za współczesnymi megatrendami i stawia czoła wyzwaniom przyszłości.