Jak działa sprzęgło w siłowniku przemysłowym

Zastanawiasz się, jak działa sprzęgło w przemysłowym siłowniku liniowym i jakie zalety ma taki siłownik? Poznaj bliżej związane z tym pojęcia, funkcje i rozwiązania techniczne.

Podstawowymi elementami siłownika elektrycznego są silnik, przekładnia i wrzeciono. Niekiedy do konstrukcji siłownika wprowadza się dodatkowo sprzęgło. W tym filmie Hunter Stephenson, ekspert ds. siłowników LINAK, wyjaśnia, jaką funkcję pełni sprzęgło w konstrukcji siłownika liniowego do zastosowań przemysłowych i jaka jest zasada jego działania w siłowniku LINAK LA36.

Sprzęgło pełni dwie podstawowe funkcje w siłowniku. Jedną z nich jest ochrona maszyny i siłownika przed uszkodzeniem. Drugą jest umożliwienie obsługi siłownika z pominięciem elektronicznych urządzeń sterujących.

Siłownik liniowy ze sprzęgłem jest ponadto bardzo wszechstronnym rozwiązaniem, które ułatwia wprowadzenie napędu na bazie siłownika do konstrukcji wielu różnych maszyn.

Sprzęgło zabezpiecza siłownik i maszynę przed przeciążeniem w taki sposób, że odłącza przeniesienie momentu obrotowego z silnika na przekładnię i wrzeciono w momencie przekroczenia określonej wcześniej granicznej wartości momentu. Ta funkcja bezpieczeństwa jest ściśle związana z ruchem obrotowym silnika i dlatego działa tylko wtedy, gdy siłownik jest w ruchu. Aby dowiedzieć się więcej o funkcjach sprzęgła, zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego.

Aby uzyskać odpowiedzi na inne pytania dotyczące sprzęgieł do elektrycznych siłowników liniowych w zastosowaniach przemysłowych, prosimy o kontakt z lokalnym oddziałem firmy LINAK.

 

Masz pytanie dotyczące technologii siłowników elektrycznych?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Subskrybuj wiadomości firmy LINAK

Otrzymuj aktualne informacje o tym, w jaki sposób technologia siłowników podąża za współczesnymi megatrendami i stawia czoła wyzwaniom przyszłości.