Jak działa płytka PCB w siłowniku przemysłowym

Przedstawiamy informacje na temat płytek drukowanych (PCB) i ich znaczenia dla działania siłowników liniowych LINAK do zastosowań przemysłowych. Dotyczą one technologii płytek PCB ze zintegrowanym sterownikiem i modułem komunikacji BUS oraz ich cech wspólnych.

Zobacz, w jaki sposób elektronika pozwala ustalać położenie oraz obsługiwać funkcje płynnego startu i zatrzymania. Jak poprzez pomiar natężenia prądu i temperatury można podnieść poziom bezpieczeństwa samego siłownika, jak i maszyn przemysłowych, w których jest zamontowany. Dowiedz się więcej o ochronie przed falami elektromagnetycznymi (kompatybilność elektromagnetyczna) i podstawowych funkcjach mostka H. W tym filmie nasz ekspert, Hunter Stephenson, omawia najbardziej istotne aspekty tego zagadnienia.

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie należy wiedzieć o siłowniku, jest jego położenie. Fizyczna pozycja siłownika liniowego, który jest sterowany przez płytkę PCB, jest ustalana przez czujniki z efektem Halla, które zliczają impulsy obrotu wrzeciona.

Sercem naszego zintegrowanego sterownika jest mostek H, który steruje ruchem siłownika do środka/na zewnątrz poprzez aktywację dwóch tranzystorów, które umożliwiają przepływ prądu po przekątnej za przyłączem silnika. Tranzystory pełnią tę samą funkcję co przełączniki mechaniczne/przekaźniki. Dla uzyskania maksymalnej zdolności do samohamowania siłownika, silnik powinien być zwarty na stykach silnika, gdy jest nieruchomy.

Płytka PCB oferuje wiele funkcji, które przyczyniają się do większej ochrony maszyn wyposażonych w napęd na bazie siłowników przemysłowych LINAK. Sygnał okresowy służy do wskazywania prawidłowego funkcjonowania układu elektronicznego, a funkcja płynnego startu i zatrzymania redukuje obciążenia mechaniczne, jakim poddawane są maszyna i siłownik. Jest ona realizowana metodą modulacji sygnału prądowego w układzie sterowania pracą silnika (metoda PWM). Można to porównać do stopniowego zwalnianie pedału sprzęgła w samochodzie.

Mierzenie wartości natężenia prądu i temperatury chroni układ elektroniczny płytki PCB i przyczynia się do zapewnienia niezawodnego działania siłownika. Mikrokontroler mierzy wartość prądu, jaki płynie przez mostek H, i odcina zasilanie w przypadku przekroczenia określonego wcześniej poziomu prądu maksymalnego. Czujniki mierzą zarówno temperaturę pracy mostka H, jak i temperaturę otoczenia wewnątrz obudowy siłownika i zatrzymują urządzenie zanim wartość temperatury osiągnie poziom, który stwarza ryzyko uszkodzenia.

Dla zapewnienia kompatybilności elektromagnetycznej, płytka PCB jest wyposażona w ochronę przepięciową i zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją. Poziom ochrony przepięciowej przemysłowych siłowników LINAK wynosi 45 V. Jeżeli napięcie szczytowe przekroczy ten poziom, płytka PCB zostanie odłączona.  Zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją chroni siłownik przed uszkodzeniem w przypadku nieprawidłowego podłączenia przewodów zasilania.

Aby uzyskać odpowiedzi na inne pytania dotyczące płytek PCB, które są wykorzystywane w elektrycznych siłownikach liniowych do zastosowań przemysłowych, prosimy o kontakt z lokalnym oddziałem firmy LINAK.


Trzy typy płytek PCB w siłownikach przemysłowych LINAK

  • Podstawowa płytka PCB: Steruje ruchem siłownika do środka/na zewnątrz, w tym zatrzymaniem w położeniu krańcowym, z możliwością uzyskania informacji zwrotnej dotyczącej położenia
  • Płytka PCB IC (ze zintegrowanym sterownikiem): Z mostkiem H i opcją różnych konfigurowalnych informacji zwrotnych i personalizowanych ustawień oraz funkcją monitorowania pracy i możliwością wprowadzenia napędu równoległego
  • Płytka PCB BUS: Oferuje te same funkcje co płytka IC PCB. Obsługuje magistralę CAN, interfejs LINbus i protokoły Modbus.

Masz pytanie dotyczące technologii siłowników elektrycznych?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Subskrybuj wiadomości firmy LINAK

Otrzymuj aktualne informacje o tym, w jaki sposób technologia siłowników podąża za współczesnymi megatrendami i stawia czoła wyzwaniom przyszłości.