Sprawdź zależność między skokiem gwintu wrzeciona (śruby pociągowej) a wydajnością i samohamownością siłownika oraz dowiedz się, dlaczego siłownik ma zawsze tę samą wydajność, bez względu na wielkość obciążenia. W tym filmie nasz ekspert Hunter Stephenson omawia najbardziej istotne aspekty tego zagadnienia.
Wysokiej klasy wrzeciono ma zasadnicze znaczenie dla uzyskania optymalnej wydajności siłownika. Stalowe drążki do wrzecion LINAK, zanim zaczną obracać gwinty wrzeciona, przechodzą proces starannej selekcji.
Rodzaj zastosowanego wrzeciona i nakrętki wrzeciona jest uzależniony od parametrów obciążenia i pożądanej wydajności siłownika. Na przykład, w przypadku podnoszenia większych obciążeń należy stosować odpowiednio długą nakrętkę wrzeciona. Aby zagwarantować bezawaryjne działanie i długi okres eksploatacji siłownika o długim skoku gwintu wrzeciona, stosuje się większą liczbę bieżni, które pozwalają skutecznie rozłożyć siły obciążenia działające na wrzeciono i nakrętkę.
Średnica rdzenia wrzeciona (bez bieżni) znacząco określa wytrzymałość wrzeciona i w ten sposób siłownika.
Skok gwintu wrzeciona oznacza odległość liniową, jaką pokonuje nakrętka w jednym obrocie (360 stopni) wokół osi wrzeciona. Duży skok gwintu wrzeciona przekłada się na wyższą wydajność siłownika ze względu na mniejsze tarcie między nakrętką i wrzecionem. Z drugiej jednak strony, duży skok gwintu wrzeciona to niższa samohamowność siłownika. Samohamowność oznacza, że zatrzymanie siłownika w położeniu docelowym nie spowoduje jego przesunięcia. Siłowniki liniowe z wrzecionem, które nie są wyposażone w mechanizm samohamowania, wymagają wprowadzenia hamulca, który zapewni stabilizację ich położenia.
Obecność wrzeciona i jego kształt sprawiają, że siłownik ma zawsze tę samą wydajność, bez względu na wielkość obciążenia, jakiemu jest poddawany. Ponadto, niezależnie od obciążenia, prędkość ruchu przy pchaniu i ciągnięciu zawsze pozostaje stała. Podstawową zasadą przy wyborze odpowiedniego siłownika dla konkretnego zastosowania jest obliczenie zapotrzebowania na moc poprzez pomnożenie obciążenia przez wartość prędkości.
Rozważając wybór siłowników z długim skokiem gwintu wrzeciona przy pchaniu, zwykle obniża się parametry maksymalnego obciążenia, aby zmniejszyć obciążenie siłownika.
Warto także pamiętać, że siłowniki stosowane jako napęd w maszynach, które muszą spełniać wysokie wymogi bezpieczeństwa, często będą wyposażone w nakrętkę bezpieczeństwa. Nakrętka bezpieczeństwa zapewnia niską prędkość ruchu siłownika do wewnątrz w razie ewentualnego zużycia nakrętki wrzeciona.
Aby uzyskać odpowiedzi na inne pytania dotyczące wrzecion w elektrycznych siłownikach liniowych do zastosowań przemysłowych, prosimy o kontakt z lokalnym oddziałem firmy LINAK.