Dlaczego obudowa siłownika przemysłowego jest ważna

Dowiedz się, dlaczego obudowa siłownika elektrycznego jest tak ważna dla jego jakości, niezawodności i żywotności. Naucz się świadomie wybierać siłowniki, które są odpowiednie do pracy w środowiskach przemysłowych.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób projektowane są obudowy siłowników odpowiednio do ich wydajności i które funkcje zapewniają wyższy stopień szczelności i jakości siłowników przemysłowych LINAK, obejrzyj film, w którym nasz ekspert ds. siłowników, Hunter Stephenson, omawia najważniejsze zagadnienia.

Obudowy siłowników są najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego lub aluminium. Siłowniki, których obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, nadają się do szerokiej gamy zastosowań, przy czym głównie preznaczone są do zastosowań wewnątrz. Obudowy z aluminium chronią siłownik przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak częste zmiany temperatury i kontakt z substancjami chemicznymi oraz obciążeniami w postaci dużych sił i drgań.

Wytrzymałość siłownika zależy w dużym stopniu od tego, jak zostanie zaprojektowana jego obudowa. Na przykład, uchwyt mocujący może być przyspawany bezpośrednio do obudowy lub stanowić osobny metalowy element, który należy połączyć z obudową.

Siły pchania i ciągnięcia, które powstają na siłowniku i jego obudowie podczas pracy siłownika, będą się rozkładać inaczej w każdym z tych przypadków. Siłowniki, które są przeznaczone do pracy w warunkach większych obciążeń, zwykle wyposaża się w osobny uchwyt mocujący, dzięki czemu obudowa siłownika nie jest bezpośrednio narażona na działanie siły. Duże obciążenia, którym dodatkowo towarzyszą drgania, mogą spowodować uszkodzenie obudowy, co w rezultacie doprowadzi do pogorszenia poziomu szczelności.

Siłowniki odporne na trudne warunki eksploatacji, takie jak wysokie i niskie temperatury, żrące substancje chemiczne i drgania, muszą więc być zaprojektowane w sposób, który uwzględnia te ryzyka. Siłowniki LINAK do zastosowań przemysłowych oferują szereg rozwiązań, które przyczyniają się do zapewnienia należytej trwałości i najwyższego z możliwych stopnia szczelności (IP69K): obudowy z aluminium, powlekane płytki PCB do ochrony układów elektronicznych, polerowane tuleje wewnętrzne do ochrony przed zawilgoceniem oraz specjalnie dobrane uszczelki korkowe przystosowane do eksploatacji w trudnych warunkach i strefach zagrożonych wybuchem (ATEX i IECEx).

Ponadto powierzchnia aluminiowej obudowy siłowników przemysłowych LINAK jest odporna na korozję, a kable można w prosty sposób wymienić bez ryzyka utraty pierwotnego stopnia szczelności. W przypadku siłowników, które mają kontakt ze skrajnie korozyjnymi materiałami lub oparami, takimi jak nawozy czy amoniak, zalecamy stosowanie obudów z anodowanego aluminium, które zabezpiecza się specjalną warstwą wierzchnią.

Aby uzyskać odpowiedzi na inne pytania dotyczące obudów elektrycznych siłowników liniowych do zastosowań przemysłowych, prosimy o kontakt z lokalnym oddziałem firmy LINAK.

Masz pytanie dotyczące technologii siłowników elektrycznych?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Subskrybuj wiadomości firmy LINAK

Otrzymuj aktualne informacje o tym, w jaki sposób technologia siłowników podąża za współczesnymi megatrendami i stawia czoła wyzwaniom przyszłości.