Co warto wiedzieć o kablach i wtyczkach do siłowników

Przed podjęciem decyzji o tym, w jaki sposób połączyć rozwiązanie na bazie elektrycznego siłownika liniowego z maszyną przemysłową, warto przemyśleć kilka istotnych kwestii. Przyjrzyj się różnym przewodom zasilającym, kablom sygnałowym i wtyczkom do zastosowań przemysłowych oraz sprawdź, jak uzyskać możliwie najlepszą jakość sygnału z siłownika.

Kable przeznaczone do siłowników przemysłowych LINAK są dostępne w trzech wariantach: dwa osobne przewody, z których jeden jest przewodem zasilającym, a drugi kablem sygnałowym, pojedynczy kabel, który pełni funkcję przewodu zasilania i zarazem kabla sygnałowego, oraz kabel Y. W tym filmie Hunter Stephenson, który jest naszym ekspertem ds. siłowników, wyjaśnia różnicę między przewodem zasilania i kablem sygnałowym oraz pokazuje, jak dzięki personalizacji uwolnić pełny potencjał korzyści płynących z opcji Plug & Play™. 

Typowy przemysłowy kabel zasilający LINAK jest zakończony sześciopinową wtyczką. Żyły kabla są połączone w dwa biegi (brązowy i niebieski), każdy z trzema pinami oraz z dodatnim i ujemnym wejściem mocy. Te kable zasilające dostarczają prąd wyjściowy o mocy do 30 amperów.

Kable sygnałowe LINAK są zakończone sześcioma pinami, z których każdy ma innych kolor, w zależności od funkcji. W przypadku siłowników ze zintegrowanym sterownikiem (IC) kolory przewodów są zawsze powiązane z określoną funkcją danego pina. Stanowi to znaczne ułatwienie podczas podłączania kabla do maszyny.

W przypadku siłowników o niższym poborze prądu można użyć pojedynczego kabla, zarówno do zasilania, jak i przesyłu sygnału. W innych sytuacjach siłownik będzie wymagał podłączenia osobnego przewodu zasilającego/kabla sygnałowego lub kabla Y. Zastosowanie osobnego przewodu zasilającego/kabla sygnałowego zapewnia większą elastyczność na etapie integracji siłowników. Kabel Y łączy dwa wyjścia siłownika w pojedynczy kabel do zasilania i transferu sygnału.

Aby zapewnić optymalną jakość sygnału i zabezpieczenie przed skutkami awarii zasilania, zaleca się zastosowanie jak najkrótszego kabla.

W przypadku rozwiązań LINAK do zastosowań przemysłowych preferowane są wytczki Deutsch DT lub AMP Superseal. Są to wtyczki przystosowane do pracy w trudnych warunkach, a silikonowa końcówka i uszczelnienie interfejsu zapewniają wtyczkom odporność na działanie skrajnych temperatur, niekorzystnego ciśnienia i wysoką wilgotność.

Dla zachowania wysokiego stopnia szczelności (IP) należy przedsięwziąć wszelkie środki ostrożności i zaprojektować łącznik przewodowy z maszyną, w którym będzie można poprowadzić kabel i utrzymać go w izolacji od otoczenia.

Aby siłownik spełniał wymogi podwyższonego stopnia szczelności IP69K, kabel musi zawsze mieć pogrubioną końcówkę, która uniemożliwia przedostawanie się wody do wtyczki, skąd mogłaby przeniknąć do wnętrza siłownika.

Dokonując wyboru kabla, który będzie łączył siłownik z maszyną, pamiętaj: Określ wymogi, które musi spełniać kabel, upewnij się, że kabel jest osłonięty i chroń kabel przed wyginaniem. 

Aby dowiedzieć się więcej o kablach i wtyczkach do elektrycznych siłowników liniowych do zastosowań przemysłowych, zachęcamy do kontaktu z lokalnym oddziałem firmy LINAK.

Masz pytanie dotyczące technologii siłowników elektrycznych?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Subskrybuj wiadomości firmy LINAK

Otrzymuj aktualne informacje o tym, w jaki sposób technologia siłowników podąża za współczesnymi megatrendami i stawia czoła wyzwaniom przyszłości.