Skontaktuj się z Nami Tutaj
Technologie i trendy

Obudowa pilota wykonana z odpadów drzewnych zawiera o połowę mniej plastiku

Na przestrzeni ostatnich lat w sektorze wytwórczym nastąpił znaczny postęp w zakresie przetwarzania i odzysku odpadów w celu ich wykorzystania do produkcji nowych towarów. Podążając za tym trendem, stworzyliśmy pilota obsługowego HC10 ECO.

Pilot HC10 ECO do regulacji położenia łóżka leży na stole

Dywaniki ze znoszonych t-shirtów, torby z przetworzonych torebek, kubki ze zużytych sieci rybackich, stroje kąpielowe z plastikowych butelek – lista produktów z przetworzonych surowców wtórnych i odpadów technologicznych jest długa. Ekotrend nabrał realnego kształtu, rozwinął się i upowszechnił.

Wiadomo, że najlepszym sposobem na zmniejszenie ilości odpadów jest przede wszystkim ograniczenie ich wytwarzania. W dalszym ciągu nie jesteśmy jednak w stanie zrezygnować z określonych potrzeb, a popyt generuje podaż. Gdy popyt wygaśnie, świat będzie wyglądał inaczej, ale na chwilę obecną trudno jest zmienić wieloletnie nawyki. Zanim uda się ograniczyć wykorzystanie dóbr konsumpcyjnych, postarajmy się zapobiegać ich marnowaniu lub nauczmy się ponownie wykorzystywać zmarnowane zasoby. Na rynku łóżek regulowanych ekozmiana jest już widoczna w projektowaniu. Brakuje nadania jej realnego kształtu w postaci widocznych elementów łóżka, takich jak jednostki obsługowe.

 

Brakujący element rozwijającego się rynku

Na rynku dostępnych jest coraz więcej łóżek produkowanych w duchu świadomości ekologicznej. Materace są wytwarzane w sposób zrównoważony, stelaże budowane z drewna pochodzącego z tartaków z certyfikatem PEFC, a elementy tekstylne szyte z tkanin organicznych. Jedynym elementem, który jeszcze nie wpisuje się w ten trend, są jednostki obsługowe.

Wiedzeni tą myślą, wykonaliśmy mały krok w tym samym kierunku, w którym przed nami udało się wielu propagatorów ochrony środowiska naturalnego. Przyjrzeliśmy się jednemu z naszych pilotów i zadaliśmy sobie pytanie „Jak możemy uczynić go bardziej ekologicznym?”. Po przeanalizowaniu całego urządzenia postanowiliśmy skoncentrować się na jego obudowie.

 

Obudowa z niemieckiej sosny

Po przetestowaniu wielu rozmaitych materiałów, od tworzyw sztucznych z recyklingu i bioplastiki po kompozyt z wytłoków z fasoli, otrzymaliśmy trwały materiał o naturalnej estetyce i wysokiej wartości ekologicznej. Kompozyt, z którego została wykonana obudowa pilota, składa się w 50% z plastiku i w 50% z odpadów sosnowych, pozyskiwanych z niemieckich tartaków z certyfikatem PEFC. Odpad drzewny, gdyby nie został ponownie wykorzystany, trafiłyby do spalarni lub na wysypisko.

Pilot HC10 ECO w lesie.
 

Kompozyt drzewno-plastikowy sam w sobie nie jest innowacją, ale dotychczas był stosowany głównie w produkcji płyt tarasowych i innych produktów wielkogabarytowych. Markus Hofmann, koordynator projektu, przyznaje: „... Nie sądzę, aby kiedykolwiek wcześniej użyto tego kompozytu do obudowania podzespołów elektronicznych, oczywiście ze względu na trudności związane z wykorzystaniem go w tym zastosowaniu". Wykonanie obudowy do produktów LINAK® bez uszczerbku dla ich jakości zajęło dużo czasu, wymagało licznych testów i ciągłych modyfikacji.

Niemniej materiał, który powstał, nie ma sobie równych na rynku. Zarówno świadomość ograniczenia plastiku i możliwość wykorzystania odpadów, jak i naturalna estetyka kompozytu doskonale wpisują się w proekologiczny trend. Dodatkowym atutem jest zapach naturalnego drewna, wyczuwalny po odpakowaniu.

Małe kroki to też kroki

Wykorzystanie odpadów tartacznych to dopiero początek długiego ogólnoświatowego procesu transformacji ekologicznej, z jakim obecnie mamy co czynienia, ale każdy kiedyś zaczyna. Będziemy na bieżąco śledzić zmiany i czerpać z nich inspirację do dalszych działań.

Jednak już teraz w ofercie pilotów do obsługi łóżek z regulacją położenia dostępna jest bardziej ekologiczna alternatywa.

Aby dowiedzieć się więcej na temat pilota HC10 ECO, przejdź do strony produktu.

Pliki

Przegląd produktów segmentu HOMELINE

Poznaj szeroką gamę systemów i produktów segmentu LINAK HOMELINE do łóżek i foteli rozkładanych z regulacją położenia.

Powiększanie strefy komfortu

W LINAK doskonale rozumiemy zapotrzebowanie na bezpieczeństwo i niezawodność systemów siłowników pracujących nieprzerwanie dzień po dniu w łóżkach wypoczynkowych. Dlatego właśnie system TWINDRIVE to właściwy wybór dla producentów łóżek.

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Kontakt