Historia firmy LINAK

Wszystko zaczęło się od usprawnienia wózka inwalidzkiego niepełnosprawnego kolegi.

O firmie LINAK

W 1976 r. Bent Jensen, świeżo upieczony inżynier, przejął od ojca rodzinną firmę znaną wówczas pod nazwą Christian Jensen & Sons. Założona w 1907 r. jeszcze przez dziadka firma niewiele się od tego czasu zmieniła. Asortyment produkcyjny zakładu obejmował koła pasowe płaskie, koła pasowe klinowe, młyny i piece kuźnicze.

Jako młody absolwent Bent Jensen zupełnie inaczej wyobrażał sobie swoją przyszłą karierę, lecz zdołał przełamać w sobie opór. Ostatecznie wraz z żoną Lene zdecydował się poświęcić pięć lat na unowocześnienie i usprawnienie działalności.

Pomysł na nowy produkt pojawił się, gdy Bent Jensen pracował nad sposobem usprawnienia wózka inwalidzkiego swojego niepełnosprawnego kolegi ze studiów. Tak powstał pierwszy elektryczny siłownik liniowy.

Bent Jensen uznał pomysł za tak dobry, że postanowił dalej go udoskonalić. Niecały rok później, w 1979 r., powstał pierwszy prototyp. Po otrzymaniu pierwszego dużego zamówienia na 2000 sztuk siłowników do sieczkarni samojezdnych Jensen wiedział już, że obrał właściwy kierunek.

Od 1984 r. firma nosi nazwę LINAK, która jest skrótem od „Lineær Aktuator” (siłownik liniowy). Dziś elektryczne siłowniki liniowe LINAK cały czas znajdują zastosowanie w coraz to nowych dziedzinach.

1907 r.
Christian Jensen otwiera warsztat obróbki metalu.
W duńskim mieście Nordborg kowal Christian Jensen otwiera własny warsztat obróbki metalu. Firma zatrudnia siedem osób, które produkują różnego rodzaju narzędzia i akcesoria głównie do maszyn rolniczych.

1976 r.
Firmę przejmuje Bent Jensen, wnuk Christiana Jensena.
Bent Jensen pełni funkcję prezesa firmy, której asortyment produkcyjny obejmuje koła pasowe płaskie, koła pasowe klinowe, młyny i piece kuźnicze. Jednak młody absolwent inżynierii mechanicznej postanawia mierzyć wyżej i ostatecznie decyduje się poświęcić pięć lat na unowocześnienie produkcji i opracowanie nowych produktów, które pozwolą na rozwinięcie działalności w przyszłości.

1979 r.
Stworzenie pierwszego siłownika elektrycznego
Po roku pracy nad projektem Bent Jensen tworzy pierwszy elektryczny siłownik liniowy, LA30, który początkowo jest wykorzystywany głównie w maszynach rolniczych.

1982 r.
Pierwsze duże zamówienie na siłowniki
Po okresie niewielkich zamówień od drobnych klientów z Danii firma otrzymuje pierwsze duże zlecenie: firma Taarup Maskinfabrik (obecnie Kverneland Group) zamawia 2000 sztuk siłowników LA30 do maszyn rolniczych.

1984 r.
Zmiana nazwy firmy na LINAK®
Właściciel Bent Jensen podejmuje decyzję o zmianie nazwy rozwijającej się firmy na LINAK, która jest skrótem od słów „Lineær Aktuator” (siłownik liniowy). Nowa nazwa lepiej pasuje do nowego profilu firmy.

1985 r.
LINAK otwiera pierwszy punkt sprzedaży poza granicami Danii.
Po kilku latach współpracy ze szwedzką hurtownią Bent Jensen postanawia otworzyć w Sztokholmie oddział LINAK Scandinavia AB.

1988 r.
Wprowadzenie elektroniki
Firma LINAK otwiera swój pierwszy dział elektroniki, czym zapoczątkowuje przełomową erę rozwiązań z zastosowaniem układów elektronicznych. Głównym zadaniem nowego działu jest rozwój skrzynek kontrolnych do siłowników wykorzystywanych w łóżkach szpitalnych.

1990 r.
Wprowadzenie kompletnego systemu siłowników do zastosowań w szpitalach i placówkach opieki medycznej
Po raz pierwszy firma LINAK prezentuje kompletny system siłowników do zastosowań w opiece medycznej. System składa się ze skrzynki kontrolnej CB10, siłowników LA32 i LA28 oraz panelu obsługowego. Możliwość zamówienia systemu z zasilaniem awaryjnym z akumulatora ustanawia nowe standardy wyposażenia łóżek szpitalnych.
Firma rozwija się, co wiąże się z potrzebą tworzenia kolejnych oddziałów. Nowe biura handlowe zostają otwarte w Wielkiej Brytanii i Danii, a 1 listopada także w Niemczech.

1993 r.
LINAK prezentuje pierwszą skrzynkę kontrolną z oprogramowaniem.
Na rynek trafia skrzynka kontrolna CB10 z oprogramowaniem. W sprzedaży dostępne są modele: CB10M, CB10P i CB10MP.
Nieco później swoją premierę ma kompaktowy siłownik LA12.
Zostają otwarte dwa kolejne oddziały: w kwietniu w Beneluksie, a w grudniu w Australii.

1994 r.
Utworzenie LINAK US
Aby wzmocnić swoją pozycję na rynku amerykańskim, firma LINAK otwiera oddział w Louisville w stanie Kentucky. Pierwszym zadaniem nowego oddziału jest zbudowanie sieci sprzedaży.

1995 r.
Powstaje pierwsze rozwiązanie na bazie siłowników w systemie JUMBO®.
Firma LINAK wprowadza na rynek system JUMBO™, skonstruowany specjalnie pod kątem zastosowań w podnośnikach pacjenta.
W lipcu zostaje otwarty oddział LINAK w Holandii, a nieco później we Francji – głównie na potrzeby obsługi producentów oryginalnego sprzętu dla sektora opieki medycznej.

1996 r.
Finlandia staje się bramą na rynki północno-wschodnie
Z myślą o obsłudze klientów na rynku fińskim, a następnie także z krajów bałtyckich, Rosji, Białorusi i Ukrainy, fiński oddział LINAK OY otwiera centrum biurowo-magazynowe w pobliżu Helsinek.
Na rynek zostają wprowadzone siłownik liniowy LA31 i skrzynka kontrolna CB9, które natychmiast stają się wyznacznikiem nowych standardów cichej pracy.

1997 r.
Nowy siłownik LA34 zapewnia dużą moc i bezgłośny napęd
Z myślą o zwiększeniu funkcjonalności podnośników pacjenta i innych rozwiązań w opiece szpitalnej firma LINAK wprowadza do sprzedaży siłownik LA34. Ustanawia on nowe standardy trwałości i niskiego poziomu hałasu oraz wprowadza kilka nowych funkcji w zakresie bezpieczeństwa.
W lutym zostaje otwarty pierwszy oddział firmy na Dalekim Wschodzie – w Malezji.
We wrześniu działalność rozpoczyna norweski oddział w Drammen.

1998 r.
Powstaje pierwszy system do biurek
Wraz z wprowadzeniem na rynek kolumny biurkowej DL1 powstaje pierwszy kompletny system siłowników do biurek.

1999 r.
Pierwszy zakład produkcyjny poza granicami Danii.
Bezpośrednią konsekwencją dynamicznego rozwoju rynku amerykańskiego jest otwarcie przez firmę LINAK zakładu produkcyjnego w Louisville w stanie Kentucky.
W lipcu kilka kilometrów na południe od Mediolanu powstaje włoski oddział LINAK.

2000 r.
LINAK otrzymuje Królewskie Odznaczenie Honorowe.
W czerwcu firma LINAK otrzymuje odznaczenie honorowe im. Króla Fryderyka IX za wyjątkowe zasługi dla duńskiego eksportu i znaczące sukcesy na wymagających rynkach.
LINAK otrzymuje także prestiżowy tytuł pracodawcy roku przyznawany przez SID – największy duński związek zawodowy.
Powstają trzy kolejne oddziały: w Barcelonie (Hiszpania), Auckland (Nowa Zelandia) i Krakowie.

2001 r.
Gazela Roku
Firma LINAK otrzymuje nagrodę Gazeli Roku 2001, przyznawaną przez duński dziennik finansowy Børsen.
Na rynek trafiają nowe produkty, w tym m.in. przeznaczony do zabudowy siłownik do biurek DB1 oraz panel nożny FS2 do zastosowań w opiece medycznej.

2002 r.
Powstaje pierwszy segment LINAK.
Rozwój działalności w obszarze biurek z regulacją wysokości prowadzi do utworzenia pierwszego wyspecjalizowanego segmentu: DESKLINE®.
Segment DESKLINE wprowadza na rynek system DESKPOWER™, który składa się z kolumn podnoszących DL4 i DB4, skrzynki kontrolnej CBD4 i panelu obsługowego DPA. System ten wyznacza nowe standardy w zakresie niskiego poziomu hałasu, dużej prędkości niezależnie od obciążenia oraz długiego skoku. Kolumna DL4 jest dostępna we wszystkich kolorach z palety RAL.
We wrześniu otwarty zostaje szwajcarski oddział LINAK w Zurychu.

2003 r.
LINAK intensyfikuje działania w Japonii.
Po dziesięcioletniej współpracy z japońskimi hurtowniami firma LINAK otwiera swój własny niezależny oddział w Japonii.
Opracowany zostaje siłownik podwójny TWINDRIVE®, który zapewnia jeszcze bardziej płynny i komfortowy ruch w łóżkach wypoczynkowych.

2004 r.
Oddział LINAK US przeżywa dynamiczny rozwój
Zakład produkcyjny w Louisville w stanie Kentucky zostaje rozbudowany o kolejne 7000 m². Oznacza to ponad dwukrotne powiększenie powierzchni produkcyjnej, tak aby móc nadążyć za rosnącym popytem.
Segment DESKLINE® wprowadza sześć nowych produktów. Wśród nich jest panel DP1C z funkcją pamięci.
Powstają biura handlowe w Chinach i Czechach.

2005 r.
Narodziny technologii OpenBus™ i otwarcie nowego oddziału w Brazylii.
Z myślą o podniesieniu funkcjonalności rozwiązań, wprowadzeniu nowych funkcji i zapewnieniu zaawansowanego systemu kontroli ruchu w zastosowaniach medycznych firma LINAK opracowuje i wprowadza na rynek magistralę komunikacyjną OpenBus™.
Do sprzedaży trafia mocny siłownik LA36 z segmentu TECHLINE®.
Firma LINAK otwiera brazylijski oddział w São Paulo.

2006 r.
LINAK otwiera nową fabrykę w Chinach.
Pierwsze siłowniki (LA27) opuszczają nowy zakład produkcyjny LINAK w chińskim Shenzhen.
W maju otwarty zostaje oddział w Turcji.
Segment MEDLINE® & CARELINE® wprowadza na rynek model CB20 – pierwszą skrzynkę kontrolną z magistralą komunikacyjną OpenBus.

2008 r.
Rusza produkcja na Słowacji.
W styczniu firma LINAK otwiera swój czwarty zakład produkcyjny. Tym razem na Słowacji, w miejscowości Preszów.

2010 r.
LINAK inicjuje projekt ekologiczny
W celu podniesienia świadomości ekologicznej, ograniczenia do minimum poziomu emisji CO₂ z własnej działalności i w rezultacie ograniczenia zużycia energii firma LINAK ogłasza plan budowy parku fotowoltaicznego z zastosowaniem systemu nadążnego LINAK.
Firma LINAK wprowadza technologię ZERO™, która zapewnia redukcję zużycia energii w trybie gotowości z 1–2 W do 0,1 W.

2011 r.
Zaczyna działać biuro LINAK w Rosji.
Latem firma LINAK otwiera oddział w Rosji.

2012 r.
LINAK wprowadza rozwiązanie na bazie siłowników do paneli solarnych
Segment LINAK TECHLINE® wprowadza na rynek siłownik LA37, stworzony z myślą o zastosowaniach na zewnątrz, takich jak np. elektrownie słoneczne.
W maju firma LINAK otwiera południowokoreański oddział w Seulu.

2013 r.
Wprowadzona zostaje nowa funkcja bezpieczeństwa do siłowników do biurek
Segment DESKLINE® wprowadza na rynek technologię PIEZO™ – system antykolizyjny do biurek i blatów roboczych.
Firma LINAK otwiera nowy oddział w austriackiej miejscowości Brunn am Gebirge.

2014 r.
LINAK zwiększa swoje zaangażowanie w sprawę zmian klimatycznych
W siedzibie głównej firmy LINAK w Danii zainstalowanych zostaje 2,8 tys. ogniw fotowoltaicznych, co zwiększa udział zielonej energii w całkowitym bilansie energetycznym firmy o 16%. LINAK ogłasza plan osiągnięcia neutralności węglowej do 2029 roku.
Firma LINAK przenosi produkcję do większego zakładu w słowackim Preszowie. Segment DESKLINE® wprowadza na rynek rozwiązanie LINAK Desk Control™ – aplikację łączącą komputer użytkownika z jego biurkiem, której zadaniem jest przypominanie użytkownikowi o potrzebie zmiany pozycji podczas pracy z siedzącej na stojącą.
Założyciel firmy Bent Jensen otrzymuje z rąk królowej Małgorzaty II tytuł szlachecki.

2015 r.
Wprowadzone zostają system Kick & Click™ oraz całkiem nowa platforma skrzynek kontrolnych.
Firma LINAK prezentuje system montażu do ramy biurka: Kick & Click™. Nowy system pozwala skrócić czas montażu biurka z regulacją wysokości o połowę.
Na rynek zostaje wprowadzona nowa platforma skrzynek kontrolnych (serie CA i CO) do zastosowań w szpitalach i placówkach opieki medycznej. Nowe rozwiązania są bardziej przyjazne z punktu widzenia obsługi logistycznej, zgodne ze światowymi normami oraz prostsze w obsłudze i integracji.
Firma LINAK zatrudnia dwutysięcznego pracownika.

Subskrybuj wiadomości firmy LINAK

Otrzymuj aktualne informacje o tym, w jaki sposób technologia siłowników podąża za współczesnymi megatrendami i stawia czoła wyzwaniom przyszłości.