Skontaktuj się z Nami Tutaj
Wiadomości 12 listopada 2019

Nowa technologia IRS pomaga chronić sprzęt i personel medyczny

Standardy w zakresie mocy napędów przeznaczonych do zastosowań w sprzęcie medycznym są coraz wyższe. Równocześnie wzrasta ryzyko uszkodzenia urządzenia wskutek kolizji z innymi przedmiotami, niosąc zagrożenie zarówno dla samego sprzętu, jak i jego otoczenia. Nowa technologia LINAK® ma na celu ograniczenie tego ryzyka do minimum.

LINAK wprowadza zupełnie nową funkcję, Intelligent Ratchet Spline, w skrócie IRS™. Tak samo jak w przypadku tradycyjnych klinów: mechanicznego, elektrycznego i z mechanizmem zapadkowym, podstawowym zadaniem tego rozwiązania jest zwiększenie bezpieczeństwa i ograniczenie ryzyka uszkodzenia sprzętu do niezbędnego minimum. Tak działa inteligentna ochrona.

LINAK® IRS™: nowy wymiar inteligencji
Funkcja bezpieczeństwa z klinem tradycyjnym sprawia, że siłownik może jedynie pchać. To zabezpieczenie jest wykorzystywane w sprzęcie medycznym z regulacją położenia i zatrzymuje ruch urządzenia, gdy napotka ono przeszkodę. Na przykład podczas zmiany ustawienia oparcia pleców. Wówczas siłownik przestaje ciągnąć, co zapobiega zgnieceniu przedmiotu stanowiącego przeszkodę dla ruchu urządzenia.

Rozwiązanie IRS, które składa się z nowego klina połączonego z inteligentną skrzynką kontrolną, pozwala modelować zachowanie systemu w przypadku wykrycia przeszkody. Funkcja IRS jest dostępna dla siłownika liniowego LA40 HP połączonego z dowolną skrzynką kontrolną LINAK® OpenBus™ (COxx) lub skrzynką kontrolną CA63.

Funkcja IRS™ z możliwością personalizacji
Siłownik LA40 HP jest przeznaczony jako napęd do leżanek i łóżek szpitalnych oraz wielu innych zastosowań. Wprowadzenie IRS przekłada się na szersze możliwości personalizacji zachowań systemu:

  • Napęd wsteczny, który pozwala uwolnić przeszkodę
  • Odległość ruchu wstecz z możliwością indywidualnej nastawy
  • Dźwiękowa lub świetlna sygnalizacja obecności przeszkody
  • Zatrzymanie ciągnięcia przy włączonej funkcji IRS™

W ten sposób, przy wsparciu dedykowanego oprogramowania, zagrożenia dla napędu, przedmiotów mogących stanowić przeszkodę dla jego ruchu lub dla personelu medycznego, można ograniczyć do minimum lub wręcz wyeliminować.

Rozszerzamy zakres funkcji bezpieczeństwa LINAK®
Bezpieczeństwo jest najważniejsze – w szczególności podczas pracy ze sprzętem medycznym o dużej mocy. IRS™ dołącza do długiej listy funkcji bezpieczeństwa, opracowanych z myślą o ochronie zarówno sprzętu, jak i osób znajdujących się w jego bezpośrednim otoczeniu. Lista ta zawiera m.in. blokadę samoczynną, nakrętkę bezpieczeństwa, mechaniczne zatrzymanie w położeniu krańcowym, szybkie zwolnienie (QR) i wszystkie wspomniane wyżej rodzaje klina. Zastosowanie skrzynek kontrolnych OpenBus™ – lub CA63 – pozwala jeszcze bardziej rozszerzyć zakres dostępnych funkcji bezpieczeństwa siłowników.

Aby dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach LINAK® w zakresie bezpieczeństwa lub sprawdzić, w jaki sposób IRS™ może poprawić funkcjonalność aplikacji medycznych, prosimy o kontakt z lokalnym oddziałem LINAK®

 

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Kontakt