select

Zautomatyzowane dozowanie paszy: siłowniki LINAK umożliwiają automatyzację dozowania paszy


W marcu 2013 r. ekspert z firmy Lely zaprezentował robota do dozowania paszy. Urządzenie wprowadzono na rynek pod nazwą Vector. Na potrzeby optymalizacji ruchu firma Lely wprowadziła siłowniki elektryczne.

"Zastosowanie siłowników elektrycznych wiąże się z kilkoma korzyściami" - wyjaśnia Bert-Jan Pastoor, inżynier produkcji w firmie Lely. "W porównaniu ze standardowym napędem elektrycznym siłownik LINAK odznacza się kompaktową budową, co pozwala na doskonałą integrację urządzenia z robotem do dozowania paszy".

System pobiera składniki paszy, miesza je i dostarcza krowom kilka razy w ciągu dnia. Regulacja ustawienia ostrza mieszadła bazuje na siłowniku elektrycznym LINAK. Model LA36 został dostosowany do potrzeb firmy Lely poprzez skrócenie skoku do 70 milimetrów oraz wprowadzenie specjalnej skrzynki kontrolnej PCB zapewniającej precyzyjne ustawienie ostrza.

Drugi siłownik LINAK odpowiada za przemieszczanie ruchomego deflektora,
z którego pasza dozowana jest do paśników.

Poprzez dostosowanie układów elektronicznych do potrzeb firmy Lely uzyskano doskonałą komunikację między siłownikiem a jednostką sterującą.

Dla higieny na czas transportu na terenie obory lub wybiegu deflektor jest unoszony. Stanowi to gwarancję, że do obory nie przedostaną się bakterie ani zanieczyszczenia. W oborze siłownik LINAK LA36 obniża deflektor do poziomu podłogi. Ustawienie tego elementu nie nastręcza trudności dzięki doskonałemu sprzężeniu zwrotnemu z siłownikiem LA36.

Dodatkową zaletą modelu LA36 w kontekście eksploatacji
z urządzeniem Lely Vector jest jego zdolność do pracy w trudnych warunkach. Siłownik LA36 wykazuje dużą odporność na działanie wody
i zanieczyszczeń. Na jego korzyść przemawia także niskie zużycie energii.

W czasie napełniania ładowane są akumulatory. Ponieważ robot zasilany jest z akumulatora, możliwe jest zastosowanie wyłącznie napędu elektrycznego. Głównym odbiornikiem energii jest mieszadło paszy.

W porównaniu z nim siłowniki LINAK zużywają niewiele energii. Robot wyposażony został w liczne czujniki, np. ilości paszy przed otworem dozowania.

Zastosowanie robota do dozowania paszy przekłada się na oszczędność czasu i pracy rolnika.
  Ostrze w urządzeniu Lely Vector

Siłownik LINAK LA36 odpowiada za ustawienie ostrzaSiłownik LINAK LA36 odpowiada za ustawienie ostrza.

Argumentem przemawiającym za zastosowaniem siłownika LA36 w robocie do dozowania paszy Vector były nie tylko odpowiednie właściwości produktu, ale także doskonała współpraca z firmą LINAK. 

Skontaktuj się z LINAK TECHLINE, aby uzyskać szczegółowe parametry techniczne i poznać jeszcze więcej rozwiązań siłownikowych na potrzeby systemów dozowania paszy oraz innych maszyn rolniczych.
Co to jest Siłownik Liniowy
Elektryczny siłownik liniowy jest urządzeniem, które przekształca rotacyjny…
Aplikacje Segmentu TECHLINE
Zobacz przykłady zastosowań z segmentu TECHLINE.
Zalety Siłowników
Ruch wykonywany przez innowacyjne systemy siłowników elektrycznych daje wiele możliwości...
Test Siłownika
Skrajnie wysokie i niskie temperatury, ekspozycja na działanie substancji chemicznych i soli…
Kontakt z firmą LINAK
Dogłębny dialog i ścisła współpraca to najkrótsza droga do uzyskania perfekcyjnego rozwiązania