select

Rolnictwo precyzyjne z LINAK

Firma Fritzmeier Umwelttechnik opracowała we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Monachium system oceny potencjału plonów oraz analizy wzrostu roślin.

Dane dotyczące jakości gleby są gromadzone z wykorzystaniem odbiornika GPS, a stan wzrostu roślin oceniany z wykorzystaniem czujnika optycznego.

System ISARIA umożliwia rolnikowi uzyskanie optymalnego plonu przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów w związku z możliwością dostosowania ilości nawozu do wymogów uprawy.

Kluczowym składnikiem systemu jest urządzenie montowane w przedniej części instalacji hydraulicznej ciągnika.

Inżynierowie firmy Fritzmeier celowo zrezygnowali z układu hydraulicznego.

"Bardzo często w przedniej części ciągnika nie ma żadnych wolnych przyłączy hydraulicznych. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wprowadzenie siłowników elektrycznych" -
 wyjaśnia Johan Janker, Development Engineer w Fritzmeier Umwelttechnik.

Przez cały czas dostępne jest zasilanie prądem elektrycznym czujników. Inną zaletą systemu elektrycznego zdaniem Jankera jest gotowość eksploatacyjna rozwiązania. "Urządzenie jest wykorzystywane sezonowo, a przestoje mogą być bardzo długie".

Układy hydrauliczne mogą nie funkcjonować prawidłowo w przypadku eksploatacji sezonowej. Siłowniki elektryczne LINAK praktycznie nie wymagają konserwacji i są zawsze gotowe do pracy.

Za sterowanie ich pracą odpowiada elektronika systemu ISARIA. Jest to rozwiązanie nie tylko oszczędne, ale także niezwykle praktyczne

Siłowniki LINAK z serii LA36 bardzo trudno przeciążyć. Do swobodnego obracania czujników wymagany jest udźwig 4000 Newtonów. Siłownik LA36 zapewnia udźwig do 10000 Newtonów.

Dla inżynierów z firmy Fritzmeier ważniejsza od udźwigu była wytrzymałość.

"W ramach testów klimatycznych siłowniki sprawdzane są pod kątem niezawodności w skrajnych temperaturach oraz pod kątem odporności na gwałtowne zmiany temperatury. Niektóre siłowniki sprawdzane są wielokrotnie w temperaturach od +100°C do -30°C. Narażane są także na działanie wielu środków chemicznych" - wyjaśnia Søren Hother Rasmussen, Dyrektor Zarządzający w LINAK GmbH.
  Dwa siłowniki LA36 LINAK odpowiadają za rozkładanie czujników
Dwa siłowniki LA36 LINAK odpowiadają za rozkładanie czujników.

Oprócz zalet w obszarach integracji i wytrzymałości Janker dostrzega jeszcze jeden atut: zdolność do samoblokowania. Po rozłożeniu siłownik nie wymaga dostarczenia dodatkowej energii. Zawdzięcza to zdolności do samoblokowania się wrzeciona.

Szczególnie przydatne właściwości wykazują siłowniki elektryczne w obszarze integracji z istniejącymi układami elektronicznymi. W przypadku rozwiązania hydraulicznego uzyskanie informacji zwrotnej na temat położenia wymaga wprowadzenia dodatkowych modułów.

Johann Janker dostrzega ogromny potencjał dla wykorzystania elektrycznych systemów regulacji położenia w branży rolniczej. "Wiele rozwiązań hydraulicznych już dziś można zastąpić elektrycznymi, które zapewniają prostą obsługę i integrację. Systemy elektryczne będą coraz popularniejsze" - przewiduje Johann Janker.

Konstrukcja nowego systemu ISARIA firmy Fritzmeier Umwelttechnik wymagała zastosowania strategii długofalowej nie tylko w odniesieniu do technologii czujników i przetwarzania danych, ale także niezawodności mechanicznej
i regulacji.

Napędy elektryczne oferują wiele potencjalnych zastosowań oraz prostą integrację.

Zachęcamy do kontaktowania się z LINAK TECHLINE, aby uzyskać szczegółowe parametry techniczne i jeszcze więcej rozwiązań siłownikowych na potrzeby rozrzutników oraz innych rozwiązań rolniczych.
Co to jest Siłownik Liniowy
Elektryczny siłownik liniowy jest urządzeniem, które przekształca rotacyjny…
Aplikacje Segmentu TECHLINE
Zobacz przykłady zastosowań z segmentu TECHLINE.
Zalety Siłowników
Ruch wykonywany przez innowacyjne systemy siłowników elektrycznych daje wiele możliwości...
Test Siłownika
Skrajnie wysokie i niskie temperatury, ekspozycja na działanie substancji chemicznych i soli…
Kontakt z firmą LINAK
Dogłębny dialog i ścisła współpraca to najkrótsza droga do uzyskania perfekcyjnego rozwiązania